Šestnáctiletá Sabina Adamcová, studentka Odborného učiliště a Praktické školy v Kladně-Vrapicích, se na páteční vyučování moc těšila. Důvod jejího nadšení byl prostý. Žádné ji ten den nečekalo. Ve vrapickém učilišti se totiž konal již druhý ročník Dne romské kultury, jenž je součástí prevence kriminality. Celý projekt nese název Pod jednou střechou.

Cílem akce bylo seznámit mladé lidi s romským prostředím a především inspirovat je k lepšímu smýšlení o minoritní skupině. Projekt se snaží celkově ovlivnit pohled na romské občany, napomáhá porozumění a přiblížení života Romů a ukazuje jejich dobré stránky.

Budoucí kuchařce Sabině se zalíbily romské tance: „Na škole se mi vše zamlouvá. Máme hodné učitele a je zde zábava. Dnes jsem nejvíce ocenila, že se nemusíme učit,“ sdělila s trochou nadsázky Sabina Kladenskému deníku.

Vzhledem k tomu, že se celá akce konala pod záštitou města Kladna, nechyběl na zahájení primátor Dan Jiránek, který ve své řeči zdůraznil důležitost vzdělání, zvláště v období hospodářské krize: „Praxe je bohužel taková, že nevzdělaní rodiče vychovají také nevzdělané děti. Proto jsem rád za všechny aktivity, které dokáží přitáhnout pozornost mladých lidí ke studiu, jelikož vím, že vzdělaní lidé budou mít jednou ještě vzdělanější potomky,“ zdůraznil Jiránek.

Také ředitelka kladenského úřadu práce Lenka Staňková zdůraznila ve své řeči sílu vzdělání. „Ze srdce vám přeji, abyste nikdy nemuseli vyhledat pomoc úřadu práce,“ popřála žákům.

Návštěvníci si spolu s žáky učiliště mohli prohlédnout pestrou ukázku tradičních romských výrobků a řemesel. Mladí lidé nejen romského původu zhotovovali pomocí přírodních produktů dřevěné koše, aranžovali květiny a věnce. Z korálků a drátků vykouzlili šperky, náramky či slušivé náušnice. Při prohlížení těchto uměleckých děl praštila každého do nosu libá vůně typických romských jídel, jako jsou například kalupky plněné zelím či halušky s brynzou.

O tom, že hlavní doménou Romů je především zpěv a tanec, se přesvědčil jistě každý, kdo vešel do učebny, z niž se ozývala rychlá a rytmická hudba. Žákyně učiliště pod vedením romské asistentky a vedoucí kroužku romských tanců Marie Badžová tancovala se svými svěřenkyněmi před četným publikem. Jak se svěřila, nejtěžší na těchto tancích je vyjádření temperamentu a rychlost rytmu: „Děvčata tancování velmi baví, scházíme se pravidelně a do budoucna bychom rády jezdily i na soutěže. Typickým romským tancem je například čardáš,“ vysvětlila Badžová.

Poslední zastávkou byla ukázka bojových tanců, která je podle slov výchovné poradkyně Dany Černé v programu novinkou. „Další novinkou jsou také dvojjazyčné plakáty, na kterých jsme se snažili všechno přeložit do romštiny. V dalších ročnících budeme jistě pokračovat,“ řekla.

Zaujatým pozorovatel všeho dění byl i Štefan Pacik, který se učí zedníkem, což ho velmi baví: „Mně se ve škole líbí tělocvična, protože rád sportuji. Hraji fotbal za Kablo Kročehlavy na pozici levého křídla. Také rád zpívám a tancuji ve stylu hip hopu. Zedničina mě baví, ale je to tvrdá práce,“ svěřil se devatenáctiletý Štefan.

Před odchodem nezbývalo nic jiného než všem přítomným dětem popřát Sa amenge midžal auri! Neboli ať se daří.

Poznámku autora k tomuto článku najdete v tistěném vydání Kladenského deníku dne 24. října.