Před dvěma lety zahajoval tento orchestr znovuotevření kina Sokol po devíti letech, kdy byl prostor nevyužíván a ve zchátralém stavu. 6. října 2016 si mohli návštěvníci v plném sále kina vyslechnout filmové melodie slavných zahraničních filmů.

V uplynulých dvou letech oživení kina Sokol nepolevilo, uskutečnila se zde celá řada kulturních akcí pořádaných spolkem Kino žije, který také inicioval a prováděl stavební úpravy v kině pod vedením architekta Václava Kruliše.

„Jsme rádi, že se nám podařilo tento krásný prostor s tak unikátní atmosférou oživit. Sál se podařilo vkusně opravit, a i když je zde stále co vylepšovat, kino Sokol začíná být známým místem, kde se konají zajímavé kulturní akce a kam se lidé rádi vracejí. Máme velikou radost, že zde můžeme takto úžasnou formou oslavit 100 let republiky a také připomenout naše malé výročí dva roky od znovuotevření kina Sokol,“ usmívá se předsedkyně spolku Kino žije Alžběta Bitnarová.

Letos se 25. října v nádherně opraveném sále opět rozezní filmové melodie, tentokrát z českého prostředí. Návštěvníci se mohou těšit na takové skvosty, jako jsou např. Přednosta stanice, Limonádový Joe, Kdyby tisíc klarinetů, Kristián, Amadeus, Tři oříšky pro Popelku, Starci na chmelu, Kolja, Noc na Karlštejně a další.

Koncert je velkolepou oslavou výročí sto let republiky a připomene také význam české filmové hudby a kinematografie jako takové. „Většina orchestrů se zabývá jen světovou filmovou hudbou, ale připadalo mi důležité na výročí Československa připomenout klasické české filmy a ukázat divákům pestrost a krásu české filmové hudby. Jsem rád, že se premiéra tohoto koncertu uskuteční právě v kině Sokol na Kladně,“ říká producent celého projektu Boris Jedlička, česko-švýcarský trumpetista a také člen orchestru, jenž se před lety usadil v kladenském Podprůhonu a který celý projekt inicioval.

Slavnostní koncert bude uveden zkrácenou verzí skladby Vltava a na jeho závěr zazní tóny z Dvořákovy Novosvětské symfonie. Pod taktovkou dirigenta Jaromíra Krygla zahraje čtyřicetipětičlenný orchestr Prague Concert, který jinak koncertuje především ve Francii a ve Švýcarsku, a zazpívají sólisté Adéla Zejfartová a David Bouša. Večerem provede Jan Krafka.

Koncert proběhne 25. října od 20 hodin v kině Sokol. Akci pořádá spolek Kino žije ve spolupráci s producentem Borisem Jedličkou, za podpory města Kladna a Středočeského kraje. Vstupenky lze zakoupit prostřednictvím sítě Goout (www.goout.net), v Městském informačním centru nebo v odpoledních hodinách na baru kina Sokol. Cena je 350 korun.