VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Kladně na Sítné se nedávno zabydlelo moderní umění

Kladno/ROZHOVOR/ -Jaké barvy si lze vybavit při pomyšlení na náměstí Sítná v Kladně? Šedou a zase šedou. Ovšem nyní by mohl leckterý Kladeňák odpovědět: „Žlutou, modrou, červenou nebo i černou.“ Jak je to možné? Šedé prostranství totiž rozsvítily dvě plastiky umělce Pavla Holečka. Nejen o nich si kladenský rodák povídal s Kladenským deníkem.

8.1.2012 10
SDÍLEJ:

Pavel Holeček se svými plastikami Albatros (vlevo) a Žena totem. Foto: Foto: archiv Pavla Holečka

Co se tonachází na náměstí Sítná?
Měla by to být první moderní barevná plastika v Kladně. Je to taková vlaštovka toho, co se děje za hranicemi. Například ve Francii, Německu či Anglii je v každém větším městě úplně normální, že umění se ´válí´ po ulicích a parcích. Plastiky jsou barevné, kulaté, široké, úzké, veselé, hýbou se a probarvují tam ulice. Jsou ve stylu moderní abstrakce. Myslím, že by se lidé měli naučit vnímat art. Naučit se, že nemusí být zavřen jen v galerii, ale může být ve veřejném prostoru, komunikovat s městem. Může také chvíli trvat, než si na plastiku na Sítné lidé zvyknou, než poznají, co to vlastně je.

Je to tedy moderní umění, plastika. A co znázorňuje?
V první řadě si myslím, že abstrakce by se neměla vysvětlovat. Chci, aby nad tím lidé nepřemýšleli. Řada jich přijde, spráskne ruce a řekne: „Já tomu nerozumím!“ Ale tak to není správně. Abstrakci se nemá rozumět, musí se cítit. Vypnout logickou část mozku, nechat na sebe dílo promlouvat a masírovat si fantazii. Ne přemýšlet, proč je to tak a co tím chtěl autor říci, ale vnímat, co to v nich vyvolává. Jistě, že jsem chtěl něco říci, nějaký osobní příběh, ale ten není tak důležitý jako dojem, pocit z díla. Jsou věci, na něž neexistují slova. Na ty já používám tvary a barvy. Jsou to pocity, které nejdou nijak popsat. V abstrakci nehledejme logiku, hledejme v ní sebe.

Nebude dílo přeci jen hůře pochopitelné?
Myslím že ne. Tyto plastiky jsem dělal záměrně jednodušší, přístupné širšímu publiku. Tak, aby i umělecky nezkušený divák hned mohl ´tušit´. Jinak dělám složitější a komplikovanější věci, které mají například struny a hrají, hýbají se a tvarově jsou spletité. Ovšem takové umění je pro lidi, co přijdou na výstavu do galerie, kteří se o art zajímají. Sítenská plastika je určena pro obyvatele města, které třeba umění až tolik nezajímá, ale trochu nějaké citlivosti v sobě mají.

Muselo vás něco inspirovat.
Ano. Ve druhé řadě to vysvětluji: „Vpravo je žena, vlevo muž.“ Je to vlastně celé o vztahu muže a ženy. Plastika se jmenuje Albatros a Žena totem. Vlevo je Albatros a vpravo Žena totem. Albatros má volně asociovat mužovu vzdušnou povahu, která stále někde létá, dálky, modré nebe. Stále je někde nahoře a těká z hnízda ven. Žena totem je pevně zapíchnutá v zemi, nehýbá se. Představuje modlu. Pro muže, má být něčím, k čemu se muž vždy vrátí. To je hlubší význam, můj význam. Ale důležité je, aby z toho lidé něco cítili a až poté hledali nějaké, třeba toto, vysvětlení.

Jak dlouho jste na plastikách pracoval?
Návrh vznikl již před třemi lety. Tehdy Kladno vypisovalo soutěž s partnerským městem Vitry sur Seine ve Francii. Přihlásil jsem se do ní s tímto návrhem, ale nevyhrál jsem. Přesto jsem pořád cítil, že to není špatné. Návrh byl hotový, tak jsem se rozhodl, že to přece jen udělám a nechám dílo v Kladně. Zašel jsem na magistrát, zda to město podpoří. Bylo to super, jelikož primátor Dan Jiránek mi vyšel bez problému vstříc, vlastně jsme si hned plácli. Domluvili jsme se také na nějaké té koruně, abych to nedělal jen za své náklady. Pak jsem musel sehnat ještě další sponzory a začal jsem dělat. Tvořil jsem to něco přes rok, čemuž nikdo, kdo to vidí, nechce věřit. Všichni se mě ptají: „A cos na tom dělal tak dlouho?“ Jenže oni nevidí vnitřek. Problémy byly například s vnitřní konstrukcí, vše je z probarvovaného laminátu, dělal se statický výpočet kvůli větru a tak dále.

Proč stojí zrovna na Sítné?
Možná bychom měli začít otázkou: „Proč vůbec v Kladně?“ K tomuto městu mám vztah, jelikož jsem zdejší rodák. Měl jsem dvě možnosti: Sítnou a náměstí Svobody. Náměstí Sítná na mě působilo pustě a šedivě. Chtěl jsem ho pomocí plastik rozsvítit. A jakmile jsme je v tomto prostoru postavili, zjistil jsem, že to skutečně funguje a lidé k nim chodí. Většinou tudy procházeli všichni s hlavou dole. Pohled zabořený v dlažbě a šli. Teď se zaseknou u plastiky, chodí kolem, čtou, jak se jmenuje, koukají nahoru na tvary, diskutují…

Na tomto místě stála původně socha Lenina. Má to nějakou souvislost?
Souvislost to záměrnou nemá, ale dá se najít. Dejme tomu, že je to místo shůry určené pro symbol doby a tato doba je svobodná. I když jen na oko.

Jste sochař. Kde ještě mohou čtenáři vidět vaše díla?
Jsem také malíř. Sochání a malování se věnuji asi osm let. Mám za sebou řadu výstav, například v Děčíně, Plzni, Praze, Chebu, německém Schönsee. Dá se říci, že po celých Čechách. Dva roky byla moje plastika v parku na Chvalském zámku v Praze. V Kladně mám už pět let tři plastiky v zámecké zahradě a jedno dílo je ještě v Zeleném dvoře u Zanzibaru. Další plastiky sem už dávat nechci, nerad bych Kladno přeplácal. Aby tu nebylo ´přeholečkováno´. Další díla budu směřovat někam dál. Od minulého léta je jedna moje realizace v Děčíně.

Říkal jste, že jste i malíř.
Ano, maluji oleje i akryly, od malých formátů po dvoumetrové kusy. Je to také abstrakce s druhoplánem, neboli, jak říkám, s vnitřkem. Lidé se mohou na má díla podívat na internetových stránkách www.pavelholecek.com.

Jaké máte plány do budoucna?
Velké. Rád bych dal zase něco ven, ideálně do New Yorku, ha ha ha. Ale před tím bych rád udělal nějaké výstavy. Připravuji proto novou sérii plastik, které se budou hýbat a hrát.

Pavel Holeček se narodil v roce 1974 v Kladně. Je velký fanoušek hokeje a fotbalu. S uměním začal až v pětadvaceti letech. Bez uměleckých škol, bez vědomého impulzu. „Přišlo to samo, koupil jsem si hlínu a udělal jsem první postavu. Zdálo se mi to zajímavé, tak jsem pokračoval. Až se to rozvinulo to této formy.“ Vystudoval Vysokou školu Richarda Bacha v Oslu, obor Turbulentní letectví. Od té doby v tom jede naplno. A cíle má velké…

Autor: Daniela Řečínská

8.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 22 000 Kč

Obsluha zařízení ve slévárenství (taviči, slévači) Tavič provozu hutní výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučení, Dobrý zdravotní stav odpovídající řízení motorových vozíků, práci jeřábníka a vazače a práci v nepřetržitém provozu (včetně nočních směn) , Průkaz řidiče motorového vozíku, jeřábnický a vazačský průkaz , Schopnost pracovat v kolektivu spolupracovníků , Základní znalost práce s PC , Spolehlivost, svědomitost, aktivní a samostatný přístup k práci , , Popis vykonávané práce: , , Výroba slévárenských slitin neželezných kovů.Práce s tekutým kovem , , Nabízíme:, Stabilní a perspektivní zaměstnání, 5 týdnů dovolené, 13. plat, Příspěvek na penzijní připojištění 500 Kč, Náborový příspěvek 3 000 Kč, Zvyšování Vaši kvalifikace (školení, kurzy), Dotované závodní stravování, Příspěvek 1000 Kč ročně na rekreaci vašich dětí do 15 let. (Tábor, škola v přírodě,....), Kariérní růst. Pracoviště: Metal trade comax, a.s., Sídliště, č.p. 420, 273 24 Velvary. Informace: Blanka Vaigeltová, +420 315 730 201,724 146 998.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 26 020 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel fyziky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rozšiřujeme pedagogický sbor z důvodu výrazného nárůstu počtu žáků (naše škola má již třetím rokem nejvyšší počet uchazečů o technické obory ve Středočeském kraji). , Klademe důraz na přátelskou atmosféru a kvalitu výuky, proto uvítáme kolegy, kteří chtějí žáky něco naučit a práce je baví. , Škola je vybavena moderními technologiemi, které budou v příštím školním roce doplněny o další vybavení za více než 50 000 000 Kč. , V případě kvalitní práce nabízíme výrazně nadstandardní nenárokové složky platu.. Pracoviště: Střední odborná škola a střední odborné učiliště, kladno, dubská, Dubská, č.p. 967, 272 03 Kladno 3. Informace: Renata Kovaříková, +420 312 811 012.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Prodavači v prodejnách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: MVP: Kladno, Kladno, Kročehlavy, 272 01, Kontakt: personalni@breno.cz, , Provozovna KLADNO. Máte-li zájem o naší nabídku zaměstnání, pak nás neváhejte kontaktovat přímo na provozovně v Kladně. Můžete nám také poslat pro urychlení jednání Váš stručný životopis na e-mail personalni@breno.cz , Pro tuto maloobchodní prodejnu přijmeme na HPP do svého týmu 2 PRODAVAČE - ( nebo i dohodu o provedení práce - vhodná i pro studenty ) ( vzhledem k celkové fyzické zátěži není tato práce vhodná pro ženy ) , Rádi bychom uvítali zájemce, který splňuje alespoň základní požadavky: , * praxe v oboru ( není ale podmínkou, neboť Vás rádi zaučíme ) , * dobrý zdravotní stav , * smysl pro odpovědnost , * komunukativní schopnosti , , Naopak nabízíme uchazečům: , * pracovní poměr na dobu neurčitou ( na přání i na dobu urřitou ) , * odpovídající mzdu s možností navýšení po zapracování , * měsíční prémiové ohodnocení , * profesní růst v rámci zaměstnavatele , * příspěvek na stravné formou stravovacích 100 korunových poukázek , * slevy na prodávaný sortiment , , Máte-li zájem o naší nabídku zaměstnání, pak nás neváhejte kontaktovat přímo na provozovně v Kladně. Můžete nám také poslat pro urychlení jednání Váš stručný životopis na e-mail personalni@breno.cz . Vybrané uchazeče vyrozumíme o dalším postupu v nejkratším možném termínu.. Pracoviště: Koberce breno, spol. s r.o. - 008 - 25 - kladno [632], Americká, č.p. 749, 272 01 Kladno 1. Informace: pouze e-mail Kontakt, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 6 500 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel / učitelka MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o práci učitele / učitelky MŠ v odpoledních hodinách., , Telefonický kontakt: Po - Pá 9:00 - 16:00 hod.. Pracoviště: Mateřská škola pozdeň, 273 76 Pozdeň. Informace: Petra Coufalová, +420 732 346 985,737 993 598.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Svatba britského prince Harryho a jeho ženy Meghan

Mít doma Meghan nebo Harryho? Není problém

Videosouhrn 21. května 2018

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

ZUŠ Open rozezní sály i náměstí

Střední Čechy – Ve čtvrtek se ve 330 městech a obcích republiky uskuteční II. ročník happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Kromě patronky festivalupěvkyně Magdaleny Kožené, akci podpoří režisérka Alice Nellis, violoncellista Jiřího Bárty, dirigenta a houslisty Jana Talicha a dalších.

Hrůzné zranění Švejdy. Busta: litoměřické hřiště, to je korida!

Štěchovice – Na tenhle zápas fotbalisté Štěchovic nikdy nezapomenou. Jejich kapitán Michal Švejda po kontaktu s obráncem domácích Patrikem Valentou upadl tak nešťastně na kovovou zábranu za brankou, že mu praskla týlní kost, má patnáct stehů na hlavě a čtyři zlomené krční obratle. Zatím leží v litoměřické nemocnici a čeká na rozhodnutí lékařů, zda ho budou operovat.

Padělků značkových věcí našli celníci spousty

Střední Čechy – Výhodné nákupy přes internet se mohou vymstít, varovala v pondělí Yvona Matějková z Celního úřadu pro Středočeský kraj. Upozornila, že podle zjištění celníků si lidé nechávají posílat padělané a nekvalitní výrobky, které mohou být i škodlivé a nebezpečné.

Hřídel je zpátky z „lázní“a zkouší další životní restart

Kladno /ROZHOVOR/ – Život si pokazil, o tom těžko debatovat. Martin Hřídel byl výborným fotbalistou, zahrál si japonskou ligu a pět let i tu naši. Pak se vrhl na trénování a zase úspěšně. Dostal se zase do ligy, prošel Slavií, vedl Kladno i Příbram. Pak se ale začal řítit nadzvukovou rychlostí do podzemí. Alkohol, problémy s přítelkyní, nejprve podmínečný trest a pak už naostro. Hřídel opustil brány lázní, jak sám přezdívá kriminálu, na konci loňského roku a začít chtěl u toho, co umí nejvíc, u fotbalu. Šanci mu dalo jeho mateřské Kladno, na které nedá dopustit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT