Dvojice v úvodu přítomným přiblížila svůj vlastní zážitek s pytlíkem - mikrotenovým sáčkem, jakých se v ulicích povalují spousty, a který byl patrně prvním impulsem k sepsání příběhu.

Ten líčí trampoty Pytlíka Kryplíka, který je díky materiálu, z něhož je vyroben, prakticky nezničitelný a tak procestuje celý svět. Kromě záživné cesty a spousty dobrodružství, jaká Pytlíka potkají, chce kniha upozornit především na skutečnost, že plastový odpad sám z planety nezmizí a jeho nadužíváním a nesprávnou likvidací může i jediný sáček naši zemi zamořovat desítky let.

V kavárně se tentokrát nekřtilo sektem, jak bývá u knih zvykem, nýbrž kočičí tlapkou. Tu do knížečky otiskla její patronka kočička Barunka. Podpořila tím nejen knihu ale i své kočičí kolegy z kavárny.

„Knížka pomáhá. Tento, černou tlapkou označený, originální výtisk, vydražíme a utržené peníze budou věnovány kočičkám z kavárny. Na stejném principu je i celkový prodej knihy. Ta stojí 199 korun a z každého prodaného kusu půjde 50 korun na dobrou věc, podle toho, kde knihu koupíte. V případě kočičí kavárny přispějete na péči o tamní kočky a v případě bezobalových obchodů – Vyváženo a Rádoby Nádoby, podpoříte kladenskou buňku hnutí Trash Hero. Jeho členové ve svém volném čase sbírají odpady v Kladně a okolí. Zbylý zisk bude použit k přípravě další knížky, která bude opět pomáhat,“ říká spoluautorka knihy Barbora Hron Vovsíková. Kniha je dále k dostání i u pokladny Městského divadla Kladno a Divadla Lampion a v Praze v antikvariátu Nika.

Ekologicky zaměřená publikace by se neobešla bez mecenášů a dobrých kmotrů. Za její vznik proto autoři poděkovali zejména bývalému uměleckému šéfovi kladenského divadla Jaroslavu Slánskému, dále bývalému jednateli divadla Honzovi Krafkovi i fotografovi a grafikovi Tomáši Glasbergerovi. „Poděkování patří i dalším pracovníkům městského divadla, kteří knihu podporují a pomáhají distribuovat. Hlavní poděkování ovšem náleží bývalému primátorovi Kladna Milanu Volfovi s manželkou, bez nichž by kniha nenabyla fyzické podoby,“ dodali manželé Hronovi.

O hudební doprovod při slavnostním setkání v kavárně se postarala kladenská kapela El Bros s frontmanen Martinem Kumštou.