Historie festivalu
„Název festivalu může připadat trochu kuriózní. Vznikl díky legendárnímu nultému ročníku v roce 1999. Ten se totiž odehrál na místním fotbalovém hřišti na skutečném valníku,“ prozradil jeden z organizátorů akce Sváťa Šváb.

Již první ročník v roce 2000, kdy se festival natrvalo přemístil do areálu letního kina, navštívilo 600 diváků. S dalšími roky návštěvnost stoupala a mezi vystupujícími se objevovala stále zvučnější jména včetně zahraničních souborů. Rock na valníku nabýval na popularitě.

Jeho hlavní doménou se stala naprosto pohodová atmosféra a dramaturgie, jež se rapidně odlišovala od většiny ostatních festivalů. Rázem přestal být pouze regionální akcí.

Když v roce 2002 na třetí ročník dorazilo 1100 návštěvníků, rozhodli se pořadatelé další rok uspořádat festival coby akci dvoudenní. Tento tah se ukázal jako výborný. Zvučná jména, například Mňága a Žďorp, Kurtizány z 25.avenue, Už jsme doma či Wohnout, podpořená prakticky celou českou punkrockovou špičkou – N.V.Ú., Totální nasazení, Jaksi taksi, Volant, Zeměžluč, zahraničními skupinami a několika domácími soubory, přilákala v roce 2004 do Slaného na čtvrtý ročník 1500 návštěvníků.

V podobném duchu se nesl i pátý ročník, kdy na akci vystoupilo před bezmála 1600 diváky na třicet skupin včetně několika zahraničních kapel. Připomeňme Visací zámek, Vypsanou fixu, Tleskač, Znouzectnost nebo maďarskou legendu Aurora. Pomyslnou třešničkou na dortu byl na závěr koncert Ivana Mládka s jeho Banjo bandem.

Pro šestý ročník připravili pořadatelé několik zásadních změn. Festival se poprvé konal jako akce třídenní a premiéru měly dvě scény. Na nich se pak před patnácti sty diváky představil nejvyšší počet kapel v historii festivalu. Vystřídalo se jich zde více než padesát, například Sto zvířat, Garage či polští Schodištěči. Složení vystupujících souborů bylo pak dosud žánrově nejpestřejší.

Předloňský sedmý ročník, opět třídenní na dvou scénách, se zvučnými jmény kapel Krucipüsk, Wohnout, Švihadlo, slovenskými legendami Zóna A a Slobodná Európa, znamenal rekordní návštěvnost akce, která poprvé v historii přesáhla metu dvou tisíc lidí.
Ta však byla překonána hned loni, kdy skupiny jako například Buty, Gaia Mesiah, Semtex, italští Killjoy, maďarští Bankrupt či Doctor P.P. přilákaly do areálu slánského letního kina téměř tři tisíce platících diváků.

Aktuální informace
Letošní festival bude opět třídenní. Začíná už ve čtvrtek 28. srpna v poledních hodinách a bude pokračovat až do soboty 30. srpna. Stejně jako loni budou v kině dvě scény. Na nich se představí více než 50 kapel.

„Návštěvníci letošního Rocku na valníku mohou očekávat dostatek stánků s občerstvením, hudebními nosiči i textilem.

Chybět nebudou ani čajovna, vinárna, zmrzlinový stánek, tetovací salon, bary s míchanými nápoji a spousta dalších překvapení včetně doprovodných atrakcí pivovaru sponzorujícího festival.

Přespolní se pak mohou bezplatně ubytovat ve stanovém městečku umístěném za letním kinem, vybaveném úschovnou zavazadel, sprchami, dostatečným množstvím toalet a samozřejmě vlastním občerstvením. Cena vstupenek je téměř stejná jako loni, tělesně postižení mají vždy vstup zdarma,“ informoval za organizátory Šváb.

Kdo zahraje?
Dramaturgie celého festivalu vychází tradičně především z punkrocku a jeho odnoží, ale je více než kdykoliv předtím proložená styly ska, hardcore či různými formami rocku. Celou akcí budou diváky provázet dva moderátoři - známí hudební publicisté Jan Šída a Milan Slezák.

Už ve čtvrtek vystoupí jedna z hlavních hvězd festivalu, kterou není třeba nějak zvlášť představovat – skupina Tři sestry. Tahákem bude rovněž zcela jistě koncert legendárních Brutus i zpívajícího právníka Petra Pečeného s jeho rockovou skupinou Doctor P.P.
První festivalový den se dále představí úspěšní domácí punkrockeři Totální nasazení, jejich slánští folkrockoví kolegové Deratizéři či táborští ska-punkoví Peshata.

Páteční večer ve znamení ska music, kterou bude zastupovat přední slovenský soubor Polemic a špičky české scény - plzeňský orchestr Tleskaš a neméně úspěšní pražští Fast Food Orchestra a Prague Ska Conspiracy, zpestří jedna z nejlepších českých rockových kapel, metaloví veteráni Arakain.
Příznivce tvrdší jistě potěší o Projekt Parabelum a Hazydecay, punkeři uvítají oblíbené SPS a hranice stylů bude bořit legendární plzeňská Znouzecnost. Vrchlem bude půlnoční vystoupení známého písničkáře Záviše.

Poslední festivalový den bude v hojné míře patřit především punkrocku. Vystoupí dvě české legendy tohoto velmi oblíbeného hudebního stylu – příbramští E!E a pražští Plexis, jimž budou sekundovat další přední kapely české punkrockové scény – pardubický Volant, královohradečtí N.V.Ú., ústecká Houba, strakoničtí Zničehonic, pražští Apple Juice či slovenští hosté Bez súhlasu. V rytmu ska zahrají česko-angličtí The Chancers a stále populárnější Ska´N´Daal. Posluchače tvrdších stylů potěší známý Krucipűsk a úspěšná litoměřická Existence.

Zpestřením sobotního večera bude určitě známý zpěvák a bavič Vilém Čok se svou doprovodnou skupinou Bypass, dále veteráni Michael´s Uncle a koncert slánské skupiny Nouzový východ.

„Tato kdysi nejpopulárnější kapela regionu se dala dohromady po neuvěřitelných dvaceti letech jen kvůli tomu, aby vystoupila na našem festivalu,“ poznamenal Šváb.

Kromě výše zmíněných souborů jich během tří festivalových dní vystoupí na dvou scénách více než padesát.

Podrobný program včetně všech dalších informací, týkajících se devátého ročníku slánského open air festivalu Rock na valníku, najdete na těchto webových stránkách: www.valnik.cz.