Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezinárodní varhanní festival bude potřetí

Slánsko - Třetí ročník mezinárodního varhanního festivalu opět rozezní památné varhany ve Slaném a několik zajímavých nástrojů v okolí města. Pro každý nástroj si renomovaní interpreti připravili specifický program, který nejlépe představí zvukové a technické možnosti jednotlivých varhan.

12.4.2011
SDÍLEJ:

VARHANNÍ mistr Pavel Černý.Foto: Foto: Deník/Alice Klaubenschalková

Kromě již tradičních koncertů na vzácné nástroje v kapli Zasnoubení P. Marie bývalé piaristické koleje a v chrámu sv. Gotharda přibude ještě jeden slánský koncert.

V klášterním kostele Nejsvětější Trojice ve Slaném se pokusíme znovuobjevit kouzlo varhanního zvuku vycházejícího z původního františkánského chóru umístěného za vrcholem hlavního oltáře.

Tam také bude pro tento koncert umístěn varhanní pozitiv, jehož přítomnost je v těchto místech zmiňována již v roce 1674. V roce 1776 pak na místě pozitivu postavil a do hlavního oltáře netradičně zakomponoval dvoumanuálové varhany A. Reiss. Torzo těchto unikátních varhan můžeme spatřit jednak v prospektu hlavního oltáře a jednak v chóru za oltářem.

Koncertem, který jistě přinese zajímavý zvukový zážitek, bychom také rádi iniciovali úsilí o rekonstrukci tohoto jedinečného nástroje.

Z nástrojů, které ukrývají kostely a kaple okolních obcí a měst, uslyšíte romantické varhany firmy Rejna a Černý z roku 1895 v kostele Narození sv. Jana Křtitele ve Vraném a varhanní pozitiv z počátku 18. století, který se nachází v zámecké kapli sv. Václava zámku v Budenicích.

Festivalu bude opět předcházet Putování za historickými varhanami.

Společně s varhaníkem Pavlem Černým se během jednodenního výletu můžete vydat na pět míst v okolí Slaného – Pchery, Řisuty, Telce, Vraný a Dolín – kde se seznámíte s dalšími historickými varhanními nástroji.

Na koncerty v Budenicích a ve Vraném je zajištěna zdarma autobusová doprava. Odjezd vždy hodinu před konáním koncertu ze zastávky U Váhy v Šultysově ulici ve Slaném. Vstup na všechny akce a koncerty festivalu je volný.

Putování - Sobota 30. dubna od 9 do 17 hodin. Společně s varhaníkem Pavlem Černým se při jednodenním výletu můžete vydat na pět míst v okolí Slaného – Pchery, Řisuty, Telce, Vraný a Dolín – kde se seznámíte s dalšími historickými varhanními nástroji. Zajistěte si na MěÚ ve Slaném včas své místo – kapacita autobusu je omezená. Každý účastník obdrží zdarma upomínkovou litografii s motivy slánských varhan.

Slaný, pondělí 2. května, Kaple Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji ve Slaném v 19.30 hodin (budova muzea)

Slaný, středa 4. května , Kostel Nejsvětější Trojice v karmelitánském klášteře ve Slaném v 19.30 hodin

Budenice, sobota 7. května, Zámecká kaple sv. Václava v 18 hodin

Vraný, pondělí 9. května, Kostel Narození sv. Jana Křtitele v 19.30 hodin

Slaný, středa 11. května, Chrám sv. Gotharda ve 20 hodin

Interpreti

Monika Melcová, varhany (SK)
Pavel Černý, varhanní pozitiv (CZ)
Klaus Eichhor, varhanní pozitiv (D)
Irina Kisselova, barokní housle (D)
Adam Viktora, varhany (CZ)
Gabriela Eibenová, soprán (CZ)
Leo van Doeselaar, varhany (NL)

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
12.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení