Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Velvarech mají letos celou královskou rodinu čtenářů

Velvary -  V městské knihovně ve Velvarech obdarovali tento týden nejpilnější čtenáře spoustou hezkých cen. V rámci oblíbené ankety vyhlásily knihovnice Zdeňka Ortová a Anna Kratochvílová Krále čtenářů. Věrní čtenáři byli odměněni dárky od štědrých sponzorů.

22.3.2014
SDÍLEJ:

Král čtenářů - Velvary, březen 2014Foto: Andrea Grubnerová

Anketu Král čtenářů vyhlašuje každoročně Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Účastnit se této akce, může každá knihovna, která projeví zájem a přihlásí se.

Výsledkem je vyhodnocení nejlepších či nejaktivnějších čtenářů jednotlivých informačních institucí. Vítěz ankety musí splňovat určitá kritéria. Mezi ta patří nejen počet půjčených knih, ale i například to, zda čtenář dodržuje výpůjční lhůty a vrací knihy včas.

Čtenáři jsou rozděleni do kategorií dospělí čtenáři, mládež do třiceti let. V dětském oddělení jsou to pak předškoláci, první stupeň základní školy, tedy první až pátá třída, a druhý stupeň základní školy, tedy šestá až devátá třída.

V kategorii dětí vyhrála ve ve Velvarech letos Tereza Slabihoudková, která měla nejvyšší počet výpůjček v kategorii dětí druhého stupně základní školy. V kategorii prvního stupně se na vítězném stupni umístila Monika Kricnerová.

Kategorie předškolního věku pak patřila Anežce Majerové. Nejaktivnější ze seniorů byla Zdeňka Horáčková, která si za loňský rok vypůjčila neuvěřitelných šest set dvacet pět knih. Na otázku, jaká je její nejoblíbenější kniha jasně odpověděla: „Nemůžu si pomoci, ale je to Babička.

A jsem moc ráda, že tu vidím tolik dětí, protože i přes moderní techniku, se číst musí," upozorňuje vášnivá čtenářka. V kategorii mládeže do třiceti let se na prvním místě umístil letos Filip Koula a kategorii dospělý čtenář ovládl Miroslav Šamberger.

Letošní ročník byl však ve Velvarech unikátem. Za uplynulý rok totiž nebyl vyhlášen jen král, nýbrž celá královská rodina, jejíž členové patří k nejčastějším návštěvníkům místní knihovny.

Vítězem se stala rodina Lainova, ve které najdete zastoupení všech věkových a hodnocených kategorií. To znamená babičku, dědečka, snachu a dvě vnučky. „Věrnost knihovně jde po rodové linii," komentuje jejich prvenství vedoucí knihovny paní Zdeňka Ortová.

Rodina byla navržena, podle počtu vypůjčených knih, i do okresního kola. Následně pak postoupila do kraje Středočeského, kde je nominováno dalších dvacet rodin. Jakou knihu či autora by královská rodina doporučila? Babička Táňu Kubátovou, dědeček Vladimíra Lišku, snacha Padesát odstínů šedi a vnučka Bára spisovatelku Lenku Lancovou.

A jaké byly první dojmy po vyhlášení? „Překvapení. Vůbec jsme s tím nepočítali, jen prostě rádi čteme," shodují se všichni Lainovi.

Podle vedoucí Zdeňky Ortové se akce těší zájmu lidí, jelikož přicházejí i ti, kteří vědí, že nebudou oceněni, ale jsou to čtenáři podporující akci knihovny. „ Pro knihovnu je to svátek, protože se při vyhlášení krále lidé výborně baví.

Následně tu chvíli zůstanou a povídají si. Přijdou hlavně lidé, kteří jsou naladění na podobnou vlnu," uzavírá knihovnice Zdeňka Ortová.

AUTOR: ANDREA GRUBNEROVÁ

Autor: Redakce

Místo události:
22.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Veletrh celoživotního vzdělávání se koná v Kladně ve dvou dnech od 17. do 18. října.
87

Kladenský kulturák ožil jubilejním veletrhem vzdělávání

Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Kladensko /FOTOGALERIE/ - Babí léto lítá, už je podzimek, to již zima střádá první bílá vlákna do svých peřinek. Básník Josef Václav Sládek byl vděčným pozorovatelem přírody. Svoje verše o babím létě napsal, aniž cokoli tušil o meteorologickém chování pavouků. Stačilo se jen dívat.

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení