Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyprávěj po Kladensku. Nabízí ho retrovýstava v knihovně

Kladno – Proč si to schováváš? Tahle jednoduchá otázka byla na začátku nápadu na výstavu „Tesilky, knižní čtvrtky, embéčka …", kterou si můžete prohlédnout v moderních prostorách sítenské pobočky Městské knihovny. Tehdy položená otázka knihovnice Lenky Kalousové mířila na záruční list k magnetofonu Tesla B41, který měla jedna z kolegyň založený ve své knížce.

12.4.2016
SDÍLEJ:

Autorka nápadu Lenka KalousováFoto: Radka Táborová

Jednoduchý příběh se pak rozvinul v úvahu, jak rozdílné vzpomínky se mohou vázat k jednomu předmětu, který v určité době vlastnili nebo používali všichni. Debata přerostla ve shromáždění autentických prvků z domácností z let 1950 až 1990, tedy období, které mnozí zažili, narodili se nebo se jich nějakým způsobem dotklo. Podstatné bylo okomentování vystavených artefaktů vlastními vzpomínkami. Tím pádem se na tehdejší unifikované vybavení domácností můžeme podívat i jinýma očima.

Proč to vystavit v dnešní módní vlně všemožného retra?

Snad proto, že spousta dialogů se mezi generacemi vůbec neodehrála. Někdo se nestihl zeptat rodičů, někde se o věcech jednoduše nemluvilo. „My chceme tento dialog rozvinout přímo v našich prostorách. Městskou knihovnu navštěvují čtenáři ve věkovém rozpětí 97 let. Rodiče doprovází svoje děti, studenti přichází v houfech, senioři užívají knihovnu také jako místo setkávání. Všichni mohou exponáty také komentovat přímo na dobové nástěnce a nechat svůj osobní vzkaz," říká autorka nápadu Lenka Kalousová.

Knihovnice Radka TáborováTa se svými kolegyněmi, které se všechny do tvorby dílka zapojily, záměrně volila předměty, které většina návštěvníků měla jistě doma nebo se s nimi alespoň setkala a v současnosti jsou buď nahrazeny moderními verzemi. Nebo definitivně zanikly – textilní látky, technické vybavení, suvenýry organizací, svazové legitimace a další. „Mladší ročníky se zájmem píší na psacím stroji, prohlíží si kukátkem diapozitivy, k nahlédnutí jsou i fotoaparáty, přehrávače," vyjmenovává Kalousová.

Komentovaná výstava nepůsobí sentimentálně ani nostalgicky, neodkazuje na politický režim, státní zřízení, i když konfrontacím se samozřejmě nevyhne. „Naším cílem je podpořit dialog mezi kulturami i generacemi a proto se těšíme na vaši návštěvu," dodala Lenka Kalousová.

Výstava v knihovně na Sítné.

Autor: Rudolf Muzika

Místo události:
12.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
42

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 na Kladensku

On line: ptejte se Romana Šroby

Kladno - Středečním hostem sportovního on line rozhovoru bude předseda sportovní komise města Kladna Roman Šroba. Zajímá vás například s jak velkým rozpočtem pracují a kam prostředky určené sportovním klubům putují? 

I. B třída: Víra ve vlastní síly se Unhošti vyplatila

Kladensko – Dobrá si na čele fotbalové I. B třídy udržela čtyřbodový náskok na Doksy, které celý podzim odehrají venku. Na předposlední příčku klesly Zlonice. Nejvíc asi překvapila výhra Unhoště na hřišti Hostouně.

Kladenský kulturák ožil jubilejním veletrhem vzdělávání

Kladno /FOTOGALERIE/ - V Domě kultury Kladno se ve dnech od 17. do 18. října koná jubilejní dvacátý ročník Veletrhu vzdělávání. Žáci druhého stupně základních škol zde dostávají i v letošním roce možnost vybrat si z nabídky více jak než padesáti řemesel a oborů, která by rádi v budoucnu vykonávali.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Roztoky – Vůně Vánoc v centru Prahy bude letos středočeská. Vyplývá to z úterních informací společnosti Taiko, která je v metropoli tradičním pořadatelem trhů – včetně těch adventních. Jako strom pro Staroměstské náměstí byl vybrán smrk ztepilý, který vyrostl na soukromém pozemku v Roztokách u Křivoklátu, připomněla za firmu Hana Tietze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení