Je zapůjčená z Národního památníku II. světové války v Hrabyni a jejím cílem je přiblížit návštěvníkům osudy čtyř československých a šesti sovětských významných osobností, které se podílely na osvobozování regionu severní Moravy a Slezska v období od března do května roku 1945.

Tato průmyslová oblast byla v období II. světové války ovládaná německou správou a vyráběl se zde také zbrojní arzenál pro německý Wehrmacht. Rovněž pro sovětskou stranu byla oblast důležitá s ohledem na poválečnou průmyslovou výrobu, a proto osvobozování bylo vedeno v několika fázích tak, aby Ostrava byla co nejméně poškozena.

Na osvobozování se podílela Rudá armáda podporovaná 1. československým Armádním sborem. Nejtěžší boje se odehrávaly v Hrabyni, o kterou se bojovalo dlouhých sedm dní a obec byla téměř srovnána se zemí. Celá oblast pak patřila k těm nejvíce poničeným oblastem bojovými akcemi a také lidské oběti byly značné.

Mezi nejvýznamnější osobnosti patří na sovětské straně maršál A. I. Jeremenko, velitel 4. ukrajinského frontu, který nahradil ve velení armádního generála I. J. Petrova, na československé straně je to především Ludvík Svoboda, který velel 1. čsl. Armádnímu sboru.

Ostravsko-opavská operace je řazena k největším válečným operacím na území naší republiky.

Zájemci mohou tuto zajímavou výstavu navštívit v Lidicích do 30. dubna. V lednu a únoru bude přístupná denně od 9 do 16 hodin, v březnu od 9 do 17 hodin a v dubnu od 9 do 18 hodin. Vstup bude pro příchozí zdarma.

V ten samý den, tedy ve středu 4. ledna bude v areálu muzea Památníku Lidice ve výstavní síni Pod Tribunou zahájena rovněž výstava s názvem Děti ve válce, kterou zaštiťuje nezisková organizace UNICEF. K vidění bude až do 31. března a vstup na ni bude pro návštěvníky také zdarma.