S galeristou Jiřím Hankem ho váže osobní přátelství a tvůrčí zážitky. Bohužel však na vernisáž nemohl přijet, a tak se tentokrát musela obejít bez autora.
Výrazu moss se ve Skotsku používá pro označení rašeliniště, měkké oblasti vlhké půdy, kde se pomalým odumíráním a rozpadem vegetace ložiska vytvářejí.

Zachycená oblast se nachází u vesnice Peat Inn v oblasti Fife. Vesnice byla pojmenována po tamějším hostinci, jenž původně sloužil lidem, kteří zde kopali rašelinu. Později sloužil horníkům pracujícím v malých uhelných dolech.

Toto vše skončilo asi před sto lety, nyní zde návštěvníci naleznou jen pár roztroušených domků. A hostinec už neslouží obyčejným lidem, ale stal se jednou z nejdražších restaurací ve Skotsku.

Právě do těchto míst se Peter Goldsmith vydal, aby zde pořídil zajímavé záběry. Do míst, která mnohým připadají fádní, studená, nepřitažlivá. Ale mají své kouzlo pro toho, kdo ho umí hledat a najít.

Vystavené fotografie mají zvláštní, syrovou atmosféru. Autor kouzlí se světlem a stínem, dokáže zabírat zvláštní kompozice.
V minulosti bylo toto rašeliniště nejen zdrojem paliva, ale lidé do něj hloubili jámy, které se naplnily kyselou vodou a poté sloužily k namáčení lnu. Nyní jsou plné černého bahna – nebezpečné, záhadné.

„Moje fotografie nejsou pouze pokusem zachytit něco z pocitů z tohoto místa, ale také záznamem úsilí o jeho obnovu – jak byl nový svět rekonstruován z pozůstatků světa starého,“ říká o svém díle tvůrce.

Peter Goldsmith se narodil v roce 1937 ve Skotsku, kde také žije a tvoří. Vystavoval v různých zemích, několikrát již také v Malé galerii spořitelny v Kladně.