V prostorách barokní kaple městského úřadu byla včera v odpoledních hodinách otevřena výstava s názvem Co ukryla zem, která všechny tyto nálezy zpřístupní široké veřejnosti. Zmíněná lokalita se nachází po levé straně komunikace vedoucí směrem z Prahy těsně před začátkem města.

Firma, která zde připravila stavební záměr, musela dle zákona prozkoumat půdu, na níž chtěla budovy vystavět. „V roce 2001 nás společnost oslovila,“ uvedla kurátorka vernisáže a zaměstnankyně muzea Jana Klementová. Průzkum pozemku se konal ve dvou fázích. První od roku 2001 v trvání dalších dvou let a druhá vloni. „Na archeologickém výzkumu se podílel tým čítající desítky lidí,“ dodala.

Vyvrcholením celé archeologické výpravy byla příprava výstavy a včerejší vernisáž. Úvodní slovo ke slavnostnímu zahájení pronesla kurátorka Jana Klementová, přítomny byly i starostka Hostivice Ivana Koptová a ředitelka Středočeského muzea v Roztokách Zita Zemanová. „Byla jsem velmi potěšena, když jsem zjistila v jakých prostorách se výstava nachází,“ poznamenala ředitelka Zemanová. „Važme si toho, že zachováme tyto předměty i pro naše předky,“ dodala.

Na výstavě jsou k vidění doklady zdejšího osídlení datované 5500 až 4900 let před naším letopočtem. Například keramické nádoby, přesleny nebo kostěné a kamenné nástroje. Zajímavým exponátem je vybavení ženského hrobu, které zahrnuje bronzový nákrčník, dva náramky a jeden pár nožíků.

Ve vstupních prostorách před vchodem do samotné výstavy budete mít možnost zhlédnout fotografie znázorňující počátek i celkový průběh archeologického výzkumu ve zmíněné lokalitě. Celoevropským unikátem se stal nález tří studní s dřevěnou konstrukcí z první poloviny šestého stolení před naším letopočtem. Tyto exponáty jsou na výstavě k vidění pouze na fotografiích. „Vzhledem k jejich časovému zařazení jsou hostivické studny ve střední Evropě výjimečným nálezem,“ informovala kurátorka Jana Klementová.

Včerejším dnem otevřená expozice bude k vidění v kapli Městského úřadu v Hostivici až do konce září.