Expresivní rozměrné malby doplněné texty nyní zdobí Zámeckou galerii města Kladna. Autorkou je výtvarnice Lada Stará, kladenské veřejnosti se představuje poprvé.

Je absolventkou Pegagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, oboru výtvarná výchova. Tvůrčí činnosti se věnuje od mládí. Malovala a kresila až do nástupu na mateřskou dovolenou, poté se věnovala výchově dětí a nyní, když povyrostly, se k této činnosti vrací.

Jak o ní řekl její přítel Míla Kinkal, tvořila do šuplíku a nyní díla konečně vytáhla ven. A hned s plnou vervou, její obrazy hýří barvami, náladami a emocemi. Při delším zastavení v nich nalezneme i přídech křesťanské mystičnosti, jež dokáže dívajícího se doslova vtáhnout do svých tajemných prostor a do svých příběhů.

Kromě obrazů vystavuje i své básně. „Najednou pracuje na několika věcech, a to pak i celé měsíce. Postupně, jak dozrává myšlenka, barvy stále přidává a vrství. Podobně pracuje i se svými texty,“ prozradil na autorku Kinkal.

„Díla z této výstavy by se dala rozdělit do několika volných cyklů. Z nejstarších vyzařuje velmi silný expresivní náboj, v jiných cyklech, jako Dotek Božího prstu nebo Strom života tvoří nosný rámec již zmíněná mystika a mytologie,“ dodává.

Autorka vizuálně ztvárnila písňové texty, které napsala na hudbu Daniela Klána, čtrnácti ilustracemi se podílí i její syn Matěj. Působivé je i výtvarné ztvárnění autorčiných textů, dává jim další rozměr.

Lada Stará se podílela na výstavách v Praze, Brandýse, Českých Budějovicích. Narodila se v roce 1966 v Praze, žije v Kladně. Vyučuje v Základní umělecké škole v Novém Strašecí.

Olga Fikrlová