Chovatelé národního českého plemene pražského krysaříka se sešli na speciální mezinárodní klubové výstavě v Kulturním domě v Hostouni.

O tomto psu se říká, že vzhledem k jeho malému vzrůstu a rychlému pohybu byl používán při zneškodňování myší a krys (odtud jeho historický název krysařík). Tato vlastnost je mu dána dlouholetým vývojem. Tento malý psík býval častým hostem při královských hostinách českých králů a ozdobou dvora českých knížat.

„Je to jedna z vrcholných akcí klubu. Celkem se výstavy a bonitace zúčastnila devadesátka psů, z toho skoro třetina byla ze zahraničí - Švédska, Dánska a Slovenska,“ pochvalovala si účast organizátorka výstavy Ivana Krčková z Kladna.

„Už od dětství jsme měli v rodině psy. Pamatuji na kokršpaněla, později následovali němečtí ovčáci. Od roku 2002 mám chovnou stanici pražských krysaříků. Bydlíme s dětmi, čtyřmi fenkami a psem ve městě. Je to pes temperamentní a skladný. Odchovala jsem dvacet štěňat, letos pouze jedno. Krysařík je velmi žádané plemeno, v posledních osmi letech je na obrovském vzestupu. Černá varianta převládá. Za dobu pětadvaceti let se narodilo 3303 štěňat s rodokmenem. Nový majitel dostane štěně jako nepopsaný list a záleží jen na něm, co ze štěněte vyroste. S průkazem původu máte jisté předpoklady, že podle rodičů se dá odhadnout, co ze štěněte vyroste Existují ale množitelé, kteří prodávají psy za poloviční cenu a majitel ani netuší co, z takového drobečka vyroste. Třeba pinč s nemocnými kyčlemi,“ dodala jednatelka klubu Ivana Krčková.

Velkou odpovědnost nesla na svých bedrech rozhodčí Věra Cvrčková z Pelhřimova. „Čeká mě někdy velice složité rozhodnutí. Někteří majitelé cítí neúspěch jako velkou křivdu. Asi je lidské, každý chovatel si myslí, že jejich pes je ten nejkrásnější. Podle propozic nelze proti rozhodnutí rozhodčího protestovat. Hodnotím procházku v kruhu, výstavní postoj, exteriér a kontroluji zuby. Temperament psa ovlivní jeho předvedení. Váhový standard je dvě a půl kilogramů u dospělého psa, štěně váží deset dekagramů. Klady a zápory? Je bystrý, hbitý, rychlý, obratný inteligentní, ideální do bytu, bezúdržbový. Jediný zápor je jeho ňafání. Je velmi vzrušivý, okamžitě reaguje na sebemenší zvuky a pokud někdo má více psů, mohou tímto nadělat v občanském soužití mnoho problémů,“ připustila Věra Cvrčková.

Krysaříkovi Nerminovi se Ivana Pokorná z Lidic věnuje druhým rokem. Sama přiznala, že v té době byla v životní krizi a pes jí hodně pomohl.
Pozornost poutala Vlaďka Grečnarová z jižních Čech. Chovem psů se věnuje šestnáct roků. Přijela se dvěma dětmi a deseti psy. Zajímavé je to, že dalších čtyřicet psů má doma. Mimo krysaříků chová české strakaté psy a brazilské fily.

Břetislav Kostka