Učitelka českého jazyka a literatury Milada Pochmanová uvedla, že studenti nejsou při výběru předčítaných knih nijak omezováni. „Nečtou jen z publikací už vydaných, ale i vlastní tvorbu," sdělila.

Hostem čtenářského maratonu byla oblíbená česká zpěvačka, šansoniérka, písničkářka, harmonikářka a hudební skladatelka Radůza, která žije v Kladně. Studentům přečetla jednu z povídek ze své letošní novinky Marathon – příběh běžce. Ta obsahuje hudební CD doplněné sbírkou jejích šestnácti povídek, jež tvoří souvislou dějovou linku. Jejím hlavním a jediným tématem je válka napříč staletími. Každou z povídek doprovází písnička.

„Povídky spojuje je osoba vypravěče, jímž je člověk procházející napříč staletími od bitvy u Marathonu až do roku 1946, kdy své vyprávění uzavírá v Sudetech. Ke každé povídce jsem napsala písničku, a tak vzniklo jakési knídéčko či knižní muzikál," řekla zpěvačka. ´

Jak prozradila, inspiraci tentokrát nehledala v Kladně a okolí, jako tomu bylo u jejího CD z roku 2012 s názvem Ocelový město.