Předchozí
1 z 5
Další

Aleš Maxima: Není cihla jako cihla

Historie rodného města Slaný ho zajímá odjakživa. Mají to v rodině. Dědeček Josef i strýc Martin schraňují dobové fotografie, zápisy z obecních kronik a na půdách mají kdejaké historické předměty. Stejně tak Aleš Maxima (27). Nejraději leze do temného podzemí, zajímají ho opuštěné objekty, bunkry, sklepy, a když se něco ve městě bourá, je u toho mezi prvními. Věčný pábitel s touhou objevit něco nepoznaného. Z jediného střípku historie poskládá celou mozaiku. Z nalezených cihel dokonce postavil pomyslnou zeď v podobě svojí první knihy.

Aleš Maxima.

Publikace nese název Cihly, cihelny a cihlářství na Slánsku. Všechno se ale do prvního dílu nevejde, protože cihelen je strašná spousta. Takže už nyní mám nastřádaný materiál na druhý díl. Rok jsem dával materiál dohromady a knížka vyjde na jaře. Křest se koná 12. dubna od 16 hodin v Galerii Dobeška na Masarykově náměstí (stará slánská radnice, přízemí sídla městské policie) ve Slaném. Křest uvozuje výstavu cihel ze Slánska s názvem Není cihla jako cihla a bude k vidění od 13. - 17. dubna vždy od 13 do 16.30 hodin.

Aleš Maxima.

K cihlám jsem přišel náhodou. S dědou a strejdou jsme vloni dělali v Dobešce výstavu o asanaci Slaného. Pro doplnění expozice jsem přinesl docela náhodou dvě nalezené cihly, které na sobě měly kolek – vytlačený monogram K. T. Nic jsem o nich ale nevěděl, jen to, že pocházejí ze Slaného. Vrtalo mi to hlavou, tak jsem pátral, kdo cihly vyrobil. Nejprve jsem hledal na internetu a nenašel vůbec nic.

Aleš Maxima.

Pátral jsem dál a nevěděl, jak cihláře dohledat. Spojil jsem díky elektronickému registru se sběratelem cihel Jaroslavem Zelenkou z Kladna-Švermova. Podařilo se nám získat adresáře, kde je veškerý seznam dobových cihelen. Díky monogramu na cihle a adresáři jsem se dozvěděl, že mnou nalezené cihly vyrobila slánská fabrika Karla Thona a že stávala v místech, kde jsou dnes bytovky U Pánka. Další slánská cihelna patřila Ecksteinům. Ta se nacházela na místě dnešního zimáku. Pak existovala ještě i třetí cihelna, tu ale zatím neprozradím. Čtenáři ji najdou v knize.

Aleš Maxima.

Co se týká cihelny Karla Thona U Pánka, ještě před tím to bývala panská cihelna hraběte Martinice. Jako poslední ji provozoval Robert Erlich. Zbourali ji na konci 30. let minulého století. Z cihelen hraběte Martinice vlastním 14 druhů jeho cihel. Každou jinou. V současné době mám ve sbírce kolem 80 druhů cihel, přičemž k většině z nich už znám celou legendu. Asi největším pokladem je pro mě cihla z pozdeňské cihelny, ze které se dodnes dochovala pec i komín.

Aleš Maxima.

Dodnes se mi podařilo zmapovat valnou část cihelen, které stály na Slánsku. V 54 obcích jsem objevil více než 112 cihelen. Existovaly v letech 1895 až 1940. Podařilo se mi dohledat ale i zmínky o mnohem starších cihelnách z let 1595 až 1606 přímo ve Slaném. V knize bude také adresář cihelen i cihlářů a fotodokumentace. Rukama mi prošly tisíce cihel, než jsem pokaždé našel tu pravou a přiřadil ji ke správnému výrobci. Je to badatelská činnost a hlavně vzrušující dobrodružství.

Aleš Maxima.