Předchozí
1 z 7
Další

Blanka Dvořáková: Sociální cítění v sobě mám už odmala

Dnes sedmašedesátiletá dáma Blanka Dvořáková se již dlouhou řadu let věnuje dobré věci, a tou je pomoci tam, kde je potřeba. Spolu s manželem po revoluci založila Nadační fond Slunce pro všechny, jehož je dodnes ředitelkou. Kromě toho funguje na pozici ředitelky Centra služeb Slunce všem a je zároveň statutární zástupkyní Soukromé mateřské, základní a střední školy Slunce. „Příliš volného času nemám, Slunci se věnuji téměř pořád,“ říká Dvořáková.

Blanka Dvořáková. Foto: Michal Bílek

Sociální cítění v sobě mám už odmala. Když jsme byli v Pionýru a v Jiskřičkách, tak jsme navštěvovali domovy důchodců, kde jsme třeba říkali básničky, což se mi líbilo. V době, kdy jsem studovala gymnázium, jsem se pak rozhodla, že se budu věnovat postiženým lidem nebo lidem s poruchami chování. Chodila jsem do Kladna na tehdejší zvláštní školu ke Floriánovi, kde jsem nasávala atmosféru a získávala praxi. Kromě toho jsem už jako dítě pomáhala všem zvířatům.

Blanka Dvořáková.

Z gymnázia jsem šla studovat na vysokou školu speciální pedagogiku. Následně jsem v tomhle oboru začala pracovat. Učila jsem v břevnovské škole ve třídách pro děti s poruchou chování, v diagnostickém ústavu u mladistvých delikventů nebo ve zvláštní škole. Angažovala jsem se od roku 1969 také ve Sdružení pro pomoc mentálně postiženým.

Blanka Dvořáková.

Těsně po revoluci jsem všechny své činnosti propojila. Scházeli jsme se tehdy s rodiči postižených dětí, přičemž oni měli starosti o to, co s dětmi bude, protože v našem regionu neexistovaly ústavy. Začali jsme hledat nějaké zařízení, kde by děti mohly být. Shodou okolností jsme našli prostory ve Stochově, které nám město za korunu pronajalo. Začínali jsme jen s několika dětmi a několika zaměstnanci.

Blanka Dvořáková.

Od revoluce se nám podařilo vybudovat mnohem víc, než jsme si sami mysleli. Aktuálně máme dvě mateřské školy, kde integrujeme handicapované děti. Máme také základní a speciální základní školu, střední praktickou školu v Unhošti. Dále provozujeme také pedagogickou poradnu, speciálně-pedagogické centrum, ve kterém máme asi 2000 klientů. Provozujeme také například služby pro seniory, chráněné byty, denní stacionáře nebo domov pro osoby se zdravotním postižením.

Blanka Dvořáková.

V hlavě mám tisíce nápadů, co ještě udělat. Vždycky jsem chtěla udělat alternativní domov pro seniory. Jednalo by se o menší domov, který by fungoval spíše na bázi rodiny. Každý by měl své vlastní zázemí, domov by byl pozitivní. Byla by tam velká zahrada, zvířata nebo vodní plocha. Klíčové jsou ovšem peníze, které jsou pořád problémem. Dřív se vše dalo dělat dost takzvaně na koleni, teď už se člověk ale bez většího obnosu peněz neobejde.

Blanka Dvořáková.

Příliš volného času nemám, Slunci se věnuji téměř pořád. Máme uživatele služeb, kteří už nikoho nemají, a tak se jim snažím intenzivně pomáhat, i když vím, že jim pravou rodinu nemohu nahradit. Této činnosti se člověk nemůže věnovat bez podpory vlastní rodiny, na což já mám velké štěstí. Ve stejném odvětví je aktivní můj manžel i syn.

Blanka Dvořáková.