Předchozí
1 z 10
Další

Slánského rodáka Jiřího Skálu můžete znát především jako nadšeného fotografa a milovníka hornictví. Spočítat, kolik snímků jednašedesátiletý fotograf vyfotil pro Kladenský deník, by zabralo nepředstavitelnou dávku úsilí a času. „Osobně nejraději fotím lidské emoce – radost, když někdo překoná sám sebe,“ vysvětluje Jiří, který bez fotoaparátu neudělá takřka ani krok.

Fotograf Jiří SkálaZdroj: Archiv Jiřího Skály

Po základní škole jsem se vyučil instalatérem v Berouně. Dříve byla možnost, jak si zkrátit povinnou vojenskou službu, a tak jsem taky udělal. V dolech mi řekli, že když k nim půjdu pracovat, tak nemusím jít na vojnu vůbec. Podmínkou ovšem bylo, že u nich musím být zaměstnán do 30 let mého věku, tedy něco kolem 11 let. Pomohlo mi, že v dole dělal otec a sousedé, a tak jsem se rozhodl nastoupit do dolu Schoeller v Libušíně.

Fotograf Jiří SkálaZdroj: Archiv Jiřího Skály

Zprvu jsem pracoval jako důlní zámečník, ale chtěl jsem se vypracovat na lepší pozici, což se mi také povedlo. Časem jsem si udělal strojní průmyslovou školu v Kladně, a tak jsem mohl dělat takzvaného štajgra, tedy důlního dozorce. Po novelizaci horního zákona, to mi bylo už přes 40 let, jsem si ještě musel dodělat báňskou průmyslovou školu v Příbrami, abych tuhle pozici mohl vůbec vykonávat.

Fotograf Jiří SkálaZdroj: Archiv Jiřího Skály

Celkem jsem pracoval na šachtě 25 let – od 1. září 1977 do hořkého konce června roku 2002, kdy byl zavřen posledního důl na Kladensku. S výjimkou pár dnů, kdy jsem byl služebně přeřazen na důl Nosek u Tuchlovic, jsem všechna ta léta strávil v dole Schoeller. Hornictví je pro mě srdeční záležitost. Za ta léta se člověku tahle práce zkrátka zadře pod kůži. Dodnes rád a pravidelně jezdím na různá hornická setkání napříč celou republikou. Každý týden pak navštěvuji Hornický skanzen dolu Mayrau ve Vinařicích.

Fotograf Jiří SkálaZdroj: Archiv Jiřího Skály

V roce 1989 byla založena politická strana Nezávislá Erotická Iniciativa, dnes Nezávislá Iniciativa (NEI), jejíž jsem do stále členem a také prvním místopředsedou. V ní jsem potkal mnoho vzácných lidí včetně Honzy a Káji Saudka. A právě díky Janu Saudkovi jsem se asi v roce 1992 dostal k focení. Do té doby jsem fotil jen příležitostně, asi tak, jako fotí každý z nás. Pak ale přišel Jan Saudek s tím, že mám focení takzvaně v oku.. a ať to zkusím.

Fotograf Jiří SkálaZdroj: Archiv Jiřího Skály

Občas jsem tak něco vyfotil, ale zlom nastal až asi před pěti lety. To jsem byl osloven, jestli nechci fotit pro Kladenský deník. Nabídku jsem přijal a fotím pro něj dodnes. Za ty roky jsem pro noviny nafotil stovky kulturních akcí nebo třeba dopravních nehod.

Fotograf Jiří SkálaZdroj: Archiv Jiřího Skály

Díky focení a především pak Deníku jsem měl tu čest setkat se a vyfotit řadu známých lidí, čehož si neskutečně vážím a děkuji za to. Objektivem mi prošel například současný prezident Miloš Zeman, Jaroslav Kubera, Robert Vano, Bára Štěpánová, Olga Lounová, Bohuš Matuš, Karel Šíp, Jaroslav Uhlíř, Zdeněk Troška, Petr Janda nebo třeba Jožka Černý.

Fotograf Jiří SkálaZdroj: Archiv Jiřího Skály

Jan Saudek mi kdysi řekl: „Foť srdcem, jak to cítíš, fyziku neobejdeš.“ A já se tím řídím. Osobně nejraději fotím lidské emoce – radost, když někdo překoná sám sebe. Nepovažuji se za nějakého špičkového fotografa. Fotit může totiž každý, kdo udrží foťák. Vždycky říkám, že nejlepší fotoaparát je ten, který máš zrovna po rudce.

Fotograf Jiří SkálaZdroj: Archiv Jiřího Skály

Ve svém volném čase se kromě focení moc rád věnuji sledování filmů. Nejraději mám sci-fi, oblíbený mám snímek Život nebo Hvězdné války. Rád se ale podívám i třeba na takzvané Marvelovky. Z režisérů mám se mi líbí tvorba Andreje Tarkovského (filmy Solaris, Oběť a Stalker) nebo Ingmara Bergmana (filmy Pramen a Panny).

Fotograf Jiří SkálaZdroj: Archiv Jiřího Skály

Samozřejmě se dále zajímám o nerosty a minerály, což mi zůstalo z dolů. S partnerkou také vyhledáváme nudistické plavání. Bohužel se u nás na tuhle aktivitu kouká trochu přes prsty. Já v tom ovšem vidím návrat k přírodě. Ten, kdo to nevyzkoušel, nemá právo kritizovat.

Fotograf Jiří SkálaZdroj: Archiv Jiřího Skály