Předchozí
1 z 7
Další

Jiřina Hrnčířová: Ráda zvedám lidem sebevědomí  

Jiřina Hrnčířová Vnoučková (za svobodna Švehlová), pochází z Příbrami, je podruhé vdaná, má dvě dospělé děti a čtyři vnoučata. Více než polovinu života žije ve Slaném. Její největší životní zálibou jsou výtvarné činnosti, včetně práce s keramikou. Díky tomu, že se jí koníček stal před lety čtrnácti lety povoláním, předává své dovednosti dětem i dospělým.

Jiřina Hrnčířová.

Jméno Hrnčířová mám po svém prvním manželovi. Sice přišlo dříve než keramika, přesto mě k této práci předurčilo. Původně jsem pracovala v manželově firmě, ale už mě to přestalo uspokojovat a řekla jsem si, že chci dělat něco svého, co mě naplňuje. Psal se rok 2005 a v Domě dětí a mládeže Ostrov ve Slaném se uvolnilo místo v keramické dílně. Takže se mi keramika stala prací na plný úvazek. Následně jsme vybudovali ateliér Hliněnka.

Jiřina Hrnčířová.

Do ateliéru začaly docházet děti ze škol a školek v rámci vyučování a provozovala jsem ho i jako zájmovou činnost jak pro děti, tak dospělé. Po své předchůdkyni Lídě Brožové jsem převzala i keramický festival O hliněnou pícku. Z ateliéru jsem posléze odešla učit výtvarku děti v Klobukách a následně do mateřinky v Olovnici.

Jiřina Hrnčířová.

V roce 2018 jsem navázala spolupráci s Knihovnou Václava Štecha ve Slaném. Scházíme se tam s dětmi v pátek. Věnujeme se různým výtvarným technikám, které vycházejí z děje knih. Tento pátek zdobíme s dětmi šnečí ulity a používáme ubrouskovou techniku. Provozuji i výtvarný ateliér Jantopa, ale jelikož jsem přišla o dosavadní prostory ve Zvoleněvsi, musím se porozhlédnout po nových. Nabídce se nebráním.

Jiřina Hrnčířová.

Kromě toho spolupracuji s obchůdkem v Kačiči, který se jmenuje Tyradosti, kde mají spoustu krásných věcí, květinové vazby i dobrou kávu. S majitelkou Dominikou Husákovou jsme se domluvily, že tam budu pořádat různé kurzy. Nedávno dělali například dýňování a teď v neděli máme kurz patinování květníků a dřevěných domečků.

Jiřina Hrnčířová.

Jsem velice ráda, že mám možnost v životě dělat, co mě těší a přináší radost i druhým. Je to i díky podpoře mého současného manžela Kamila. Pro moji zálibu má obrovské pochopení. Když je člověk sám, není snadné se tímto oborem uživit. Ve dvou se to přece jen lépe táhne.

Jiřina Hrnčířová.

Kromě vlastní radosti z vytváření věcí mě při lektorování těší zvedat lidem sebevědomí. Kolikrát přijdou do dílny a už předem hlásí: „Tohle já nedokážu, to neumím, to nemůžu dělat!“ A po absolvování kurzu jsou překvapeni, co dokázali, jak se krůček po krůčku zlepšovali a vlastníma rukama něco hezkého vytvořili. Výsledkem je velká radost. Je to výborná terapie. Lepší než doktor a prášky.

Jiřina Hrnčířová.