Předchozí
1 z 7
Další

Karel Štefl: U krasobruslení je nejdůležitější pracovitost a trpělivost  

Hlavní trenér rakovnického krasobruslařského oddílu Karel Štefl pochází ze Slánska a krasobruslení se věnuje už odmala. „V dětství jsem chodil na veřejné bruslení, kde bylo tenkrát tolik lidí, že se nedalo pořádně učit bruslit. Proto mě dali rodiče do krasobruslařského oddílu, abych se bruslit naučil, a už jsem u krasobruslení zůstal. Žádný jiný sport jsem ani nezkoušel.“

Karel Štefl.

Léta jezdil v sólové kategorii, pak přešel na krasobruslení ve dvojicích. „Byl jsem osloven trenéry v Brně, jestli bych nechtěl zkusit sportovní dvojice, že pro mě mají vhodnou partnerku. Tak jsem si řekl, že to zkusím. Jednu sezonu jsem dokonce jezdil jak sportovní dvojice, tak v sólové kategorii a v obojím se mi podařilo získat titul juniorského mistra republiky na republikovém šampionátu v Mladé Boleslavi,“ vzpomíná.

Karel Štefl.

Zúčastnil se několika mistrovství světa juniorů, ale i evropských šampionátů. „Z juniorských šampionátů nejraději vzpomínám na ten v Norsku. Umístili jsme se na jedenáctém místě. S Veronikou Havlíčkovou jsme skončili jedenáctí také na světovém juniorském šampionátu v Ostravě, ale rovněž na mistrovství Evropy v roce 2004 v Budapešti. Sportovní dvojice byly určitě fyzicky náročnější, ale jinak mě bavilo obojí,“ říká.

Karel Štefl.

Po mistrovství Evropy v Lyonu se rozhodl, že začne předávat zkušenosti ostatním a stane se trenérem. „Dostal jsem nabídku trénovat v Rakousku ve Spittalu kousek od Villachu. Založil jsem zde nový klub, který funguje dodnes. Působil jsem tam asi tři roky, ale ke konci, kvůli vystupování v krasobruslařských exhibicích, už nebylo mé dojíždění tak intenzivní. Občas se do Spittalu zajedu podívat i dnes, mám tam spoustu kamarádů.“

Karel Štefl.

Mezitím dokončil obor trenérství na Masarykově univerzitě v Brně. Kromě Spittalu trénoval také v Norimberku, Amberku, Drážďanech, Hirschau, ale i v Rakousku a Japonsku. Pak přišla nabídka od HC Rakovník. „Klub se ozval, že trenérka Elena Liashenko odchází a domluvili jsme se na spolupráci. Jelikož máme dvě děti, chtěl jsem trávit více času s rodinou. I toto bylo důvodem zkusit začít trénovat v Česku,“ vysvětluje Karel Štefl, kterému s rakovnickými krasobruslaři pomáhá i jeho žena Emi.

Karel Štefl.

Podle bývalého úspěšného reprezentanta je na krasobruslení nejdůležitější pracovitost, kterou vyžaduje i po svých svěřencích. „Ti, co chtějí být krasobruslaři, musí pochopit, že je tomuto sportu potřeba věnovat více, než jen chodit na led. Krasobruslař musí pracovat na flexibilitě, obratnosti, koordinaci, rychlosti, kondici, výbušnosti. Do přípravy patří také balet a tanec. To vše se na tréninku nestihne. S tímto už na led musíte přijít. Musíte to mít v sobě. Proto doporučuji dětem pracovat i ve volném čase. Hodně pomáhá sledovat ty nejlepší a snažit se nejlepším být. To se v Rakovníku daří, a proto se bruslaři zlepšují,“ pochvaluje si.

Karel Štefl.

V současnosti vede Karel Štefl jedenáct dětí v závodní skupině. Do školičky bruslení chodí dvacet šest dětí. Pomáhají mu rovněž jeho žena Emi, Zuzana Heinzová s Hankou Jarošovou. „Všechny trenérky dělají svoji práci velice dobře. Děkuji všem rodičům, ať už v závodní skupině, nebo v naší školičce krasobruslení, že děti podporují a vybrali jim náš klub a náš sport. Velmi nám pomáhá také vedení HC Rakovník. Vždy nám z klubu vyšli vstříc, a když každý děláme svou práci, navzájem se respektujeme, posouvá to celý klub i výkony dětí kupředu," dodává.

Karel Štefl.