Předchozí
1 z 8
Další

Milena Městecká: O pochodech smrti vědí lidé strašně málo

Badatelka a publicistka Milena Městecká (12. 5. 1970) studovala matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, obor Pravděpodobnost a matematická statistika. Od dětství je jejím velkým koníčkem dějepis. Je autorkou mnoha statí a článků o pochodech smrti na území České republiky, Německa a dalších evropských zemích. V uplynulých dnech přijela jako už mnohokrát předtím do Lidic, aby zde představila svoji novou knihu Evropa v agónii pochodů smrti 1944 – 1945.

Milena Městecká.

Pocházím z Mladé Boleslavi a v současné době žiji v Praze, nicméně ke Kladensku a Lidicím mám velmi úzký vztah, na Kladně jsem deset roků žila, seznámila se díky tomu s mnoha zajímavými lidmi a pamětníky a přeživšími lidické tragédie, z nichž jsem čerpala pro svoji práci.

Milena Městecká.

Historii pochodů smrti se věnuji od roku 2010, kdy jsem s pomocí Antonína Nešpora z Lidic a Josefa Doškáře z Nového Boru začala rekonstruovat cesty návratu a pochodu Lidických žen z koncentračního tábora Ravensbrück do vlasti. Kromě badatelské a publikační činnosti pořádám besedy, nejen pro studenty, po celé republice.

Milena Městecká.

Nejnovější kniha Evropa v agónii je výsledkem mého osmiletého pátrání v archivech, muzeích i památnících doma i v zahraničí, jakožto i mého devítiletého putování ve stopách oněch hrůzostrašných, likvidačních pochodů vězňů koncentračních táborů a válečných zajatců, především sovětských, na konci druhé světové války.

Milena Městecká.

V jejich stopách jsem prošla v doprovodu mnoha přátel řadu tras a navštívila mnoho míst utrpení jak v České republice, tak i Německu, Rakousku, Polsku, Chorvatsku i Srbsku. Někdy i třicet kilometrů denně za mrazů i plískanic, abych se alespoň trochu mohla představit utrpení těch lidí. Poprvé jsem prošla cestu návratu a pochodu smrti Lidických žen z koncentračního tábora Ravensbrück (470 kilometrů) před deseti lety.

Milena Městecká.

K napsání publikace mě vedlo zjištění, jak málo se dnes o pochodech smrti ví. Až na malé výjimky nejsou zachovány v paměti národa, ani zmapované historiky. Hroby a pietní místa jsou neznámá či bez příběhu a jmen obětí, trasy neoznačené. Kniha je doplněna bohatou obrazovou dokumentací a má sedm kapitol.

Milena Městecká.

Pár názvů pro ilustraci: Na počátku byla vzpomínka z Lidic, Pochodem smrti z Ravensbrὓcku, Čechy zaplavily transporty smrti či Zajatci a ti, co vyšli první, a Masakry, likvidace ve velkém. Publikace obsahuje i přehled největších míst masakrů a hromadných hrobů v ČR a v Evropě.

Milena Městecká.

Abych mohla vše zmapovat, musela jsem navštěvovat archivy doma i v zahraničí, naučit se orientovat v dokumentech a v historických událostech. Považuji za zásadní být přítomna v místech, kde se události děly a mít kontakt s místními občany i regionálními badateli či historiky, a pokud je to ještě možné, s očitými svědky, jejichž vzpomínky pečlivě zaznamenávám.

Milena Městecká.