Předchozí
1 z 8
Další

Miroslav Tlustý: Charitativní akce Retro hokejbal pomáhá mě neskutečně nabíjí

Hokejbal začal hrát ve svých šestnácti letech, v sezoně 1986/87, když byl hokejbal v Československu ještě na začátku. „Tehdy jsem bydlel ještě v Kladně a byla to taková kladenská plácaná bez mantinelů na sídlišti. Převlékli jsme se ve výklenku pod paneláky, daly se dvě branky a hrálo se. Týmy byly složeny z různých čtvrtí. Jedna bylo Růžové pole, Bažantnice, Hvězda, Kročehlavy, Rozdělov a takto se to dále vyvíjelo až do doby, kdy se postavilo ve Švermově první hokejbalové hřiště,“ vzpomíná na začátky kladenského hokejbalu Miroslav Tlustý.

Miroslav Tlustý, předseda HBC Rakovník a Ginzel Rakovník.

Poté byla vytvořena oficiální hokejbalová soutěž, kterou ovšem Miroslav Tlustý nezažil, neboť v Kladně hrál naposledy v sezoně 91/92 a poté se stěhoval do Rakovníka. „Následně jsem měl chvíli přestávku, a jelikož jsem si chtěl zahrát Pohár mistrů s Kladnem, jezdil jsem s nimi ještě trénovat. V té době už běžela rakovnická hokejbalová liga. Začalo to všechno v prosinci roku 1995, tehdy začal pramenit pramen, který se nadále rozšiřoval, až z něho vznikl klub – dnešní HBC Rakovník,“ vrací se k začátkům rakovnického hokejbalového klubu jeho zakladatel a současný předseda.

Miroslav Tlustý, předseda HBC Rakovník a Ginzel Rakovník.

Za rakovnický hokejový klub odehrál Miroslav Tlustý téměř pět set soutěžních utkání a téměř v padesáti letech si zahrál i nejvyšší hokejbalovou soutěž, kam Raci před třemi lety postoupili. „Když si to vezmu zpátky, jak mi s hokejbalem v Rakovníku utekl život, co jsem zažil akcí a různá dění, ať už pozitivní, nebo negativní. Když si vezmu, kolik jsem s Rakovníkem zažil zápasů, jaké byly začátky… Tehdy jsem vůbec nedoufal, že by se zde jednou extraliga mohla hrát,“ říká Miroslav Tlustý.

Miroslav Tlustý, předseda HBC Rakovník a Ginzel Rakovník.

Za více než třicetiletou hokejbalovou kariéru zažil „duchovní otec rakovnického hokejbalu“ spoustu zážitků, tím největším byla účast na veteránském mistrovství světa. „Hrát v národních barvách za naši republiku je pro mě absolutní vrchol. Velmi rád vzpomínám na můj první gól z MS Masters v Kanadě 2016. V utkání proti USA jsem prohrál vhazování v útočném pásmu, ale tvrdý míček udělal své. Odrazem od zadního mantinelu utekl obránci, kterému jsem nadzvedl hokejku a míček bekhendem poslal na rameno brankáře do víka. Míček mám schovaný doma ve vitríně,“ pyšní se Miroslav Tlustý.

Miroslav Tlustý, předseda HBC Rakovník a Ginzel Rakovník.

Za rok oslaví padesáté narozeniny, přesto ještě nechce končit. „Když něco děláte tak dlouho, tak to máte pod kůží. Mým hnacím motorem je možnost hrát za reprezentaci Master ČR, pomáhat našim trenérům mládeže a povzbuzovat a motivovat svého syna Míru, který hraje za přípravku HBC Rakovník. Další věcí je to, že jsem hokejbal pro Rakovník založil a v neposlední řadě je pro mě motivací již zavedený Retro hokejbal pomáhá. Tato akce, která mě neskutečně nabíjí,“ svěřuje se Miroslav Tlustý.

Miroslav Tlustý, předseda HBC Rakovník a Ginzel Rakovník.

Multicharitativní akci Retro hokejbal pomáhá pořádal již třikrát. „Nápad uspořádat tuto akci mě poprvé napadl v roce 2015, kdy se blížilo výročí 20 let založení hokejbalu na Rakovnicku. První akce byla v únoru 2016 a předávali jsme šek za Movember 2015, kdy jsme pomohli nemocnému chlapci. Dalším impulsem byla moje účast na Boxeři dětem, kam jsem byl pozván Radkem Červeným. Nechtěl jsem akci kopírovat, tak vznikl nápad s Retro hokejbalem, který pomáhá. Jsem moc rád, že se akce uchytila a pomáhá lidem, kteří to potřebují,“ je potěšen.

Miroslav Tlustý, předseda HBC Rakovník a Ginzel Rakovník.

Hokejbal není ovšem jeho jedinou láskou. Již od dětství se věnuje také cvrnkání kuliček. „Na Kladně jsme každé jaro jako děti cvrnkaly kuličky, ale v Rakovníku jsem se dostal ke cvrnkání až v roce 2000 na Zlaté kuličce a rovnou jsem ji vyhrál. Poté jsem byl pozván několik závodů pod Českým kuličkovým svazem, ale závodně jsem začal cvrnkat až od roku 2006. Postupně se nabalili další lidé, začali jsme pořádat turnaje,“ vrací se k začátkům kuličkové kariéry Miroslav Tlustý.

Miroslav Tlustý, předseda HBC Rakovník a Ginzel Rakovník.

V současnosti ještě stále šéfuje rakovnickému klubu Ginzel Rakovník. Občas se účastní i turnajů, i když z časových důvodů už ne tolik, co před deseti až dvanácti lety, kdy se mu podařilo vybojovat titul mistra světa a dva tituly mistra republiky. „Ty řadím ještě výš než titul mistra světa. Potřetí mi republikový titul na domácí půdě jen těsně unikl, nakonec jsem skončil druhý. Mistrovství České republiky je velice obtížná soutěž, česká špička je našlapaná, takže finálové umístění beru jako velký úspěch,“ dodává Miroslav Tlustý.

Miroslav Tlustý, předseda HBC Rakovník a Ginzel Rakovník.