Předchozí
1 z 9
Další

Synovi zařídila krásný život, dnes pomáhá dalším lidem  

Kladenská zubní lékařka Danuše Draškovičová (72) je šarmantní, energická dáma v nejlepších letech. Její doménou je celoživotní péče o chrup svých pacientů. Přestože by si mohla užívat zasloužený odpočinek a chodit s přítelkyněmi jen po kavárnách, stále vykonává své povolání a její život nabírá rok od roku neuvěřitelné tempo. Potřeba být prospěšná a pomáhat druhým, patrně vychází i z toho, že dlouhé roky pečovala o těžce handicapovaného syna Miloše (†33). Ten před osmi lety zemřel. Nyní svoji energii věnuje jiným potřebným.

Danuše Draškovičová.

Mildovi jsem zařídila krásný život a prožili jsme společné roky naplno. Zůstane navždy v mém srdci. Tím, že odešel, jsem se stala svobodnou a mohu se věnovat věcem, na které mi dříve čas nezbýval. Kromě Miloška mám ještě i dospělou dceru.

Danuše Draškovičová.

Mimo zubařské ordinace mám druhým rokem na starosti předsednictví v Sociálně zdravotní Komisi Rady města Kladna. Komise je osmičlenná a jsou v ní zástupci koalice. Přichází mezi nás i vedení města, a stejně tak paní Černá ze sociálního odboru. Naším úkolem je potřebným přerozdělit peníze. Pomoci dokážeme jedincům i organizacím. Ať už se jedná o vozíčkáře, diabetiky nebo lidi s jiným závažným onemocněním. Podporujeme například i volnočasové středisko Labyrint, akce pro rodiče s dětmi.

Danuše Draškovičová.

Vloni jsme podělili šestadvacet subjektů. Nyní nás oslovila skupina žen, které založily Onko spolek Karolina. I těm jsme dali poměrně velkou částku. Osobně bych jim ráda zajistila přednášku například jak pečovat o chrup před zahájením chemoterapie. Nerozdáváme ale pouze dotace. Vloni jsme úspěšně uvedli do života I.C.E. kartu – Seniorskou obálku, kde jsou veškeré potřebné i zdravotní údaje o seniorovi. Tu má doma umístěnu na dveřích nebo jiném dostupném místě.

Danuše Draškovičová.

S členkami komise jsme se zapojily také do Tříkrálové sbírky. Vloni jsme v ulicích od dobrovolníků vybraly čtyřiadvacet tisíc korun, letos čtrnáct tisíc. Z výtěžku putuje šedesát procent na přídavné kolečko k vozíku pro těžce postiženou ochrnutou Kačenku Gondekovou (16) po dětské mozkové obrně. Vloni jsme podpořili Ládíčka Jermana, rovněž ochrnutého po dětské mozkové obrně.

Danuše Draškovičová.

Pět tisíc věnoval Kačence i jeden můj pacient, který ale chce zůstat v anonymitě. Zapojil se i pan primátor Dan Jiránek a věnoval Kačence ze svého fondu peníze na zakoupení nezbytné osobní váhy.

Danuše Draškovičová.

Tříkrálová sbírka, kterou v Kladně vede ředitel Farní charity Josef F. Král, je velice dobrá věc. Kromě veřejnosti se zapojily i úřady, vedení města, zdravotnická škola, obchodní škola a hodně mých pacientů. Příští rok bychom rádi zapojili do sbírky více škol, aby mohli žáci chodit po městě s kasičkami.

Danuše Draškovičová.

V době adventu nám vedení města pronajalo na náměstí Starosty Pavla za korunu stánek s názvem Dobrá vůle. Své výrobky v něm prodávaly dětské domovy, Český červený kříž, Slunce z Unhoště, Doktor Klaun i ženské spolky. Získané peníze šly zpátky do těchto organizací. Protože Slunce v Unhošti (zařízení pro lidi se speciálními potřebami) peče sušenky pro psy, spojila jsem se s předsedkyní spolku Pes nejlepší přítel, kde pečují o handicapovaná a týraná zvířata. Výtěžkem jsme je rovněž podpořili.

Danuše Draškovičová.

Jelikož se blíží jaro, ráda bych vymyslela něco prospěšného i pro nadcházející měsíce. V Kladně máme překrásnou zámeckou zahradu. Ráda bych, abychom tam pořádali například jarmarky. Věřím, že nás vedení města i v této aktivitě podpoří. Kromě toho už rok prosazuji v Kladně POSEZ, což je kontaktní místo pro zdravotně postižené a seniory. Něco už se rýsuje a dočasně by mohl za podpory Středočeského kraje sídlit POSEZ na bývalém plicním oddělení.

Danuše Draškovičová.