VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: SLANÝ

Královské město Slaný leží v okrsku Slánské tabule, její dominantou je Slánská hora. Městem, které leží cca 25 km severozápadně od Prahy, protéká od jihozápadu k severovýchodu Červený potok. Zhruba od poloviny 19. století ožilo Slaný velkým vzrůstem průmyslu, zaměřeného především na potřeby slibně se rozvíjejícího zemědělství. Vývoj přerušila až první světová válka. Po jejím skončení se průmysl rozjížděl velmi pomalu a v okamžiku, kdy se hospodářský a průmyslový vzrůst města začal opět slibně rozvíjet, vypukla válka druhá. I z této války vyšlo Slaný bez větších hmotných škod a život se znovu vracel do normálních kolejí. Po únoru 1948 se i po rychlé socializaci město nadále rozvíjelo. Od roku 1960 byl zrušen okres Slaný a jeho větší část, včetně města Slaný, byla sloučena pod okres Kladno. Zdroj: www.meuslany.cz

Zloděj vykradl staveniště na čistírně odpadních vod

Blahotice - Slánská městská čistička odpadních vod, která stojí v Blahoticích a je už nějakou dobu v rekonstrukci, přilákala uplynulý týden zloděje.

Při memoriálu Pepy Hermanna vzpomněli letos i na jeho tatínka

Slaný - Sedmý ročník memoriálu slánského fotbalisty Pepy Hermanna, který hrával fotbal i v okolních obcích, se uskutečnil tradičně na slánském fotbalovém stadionu. Na trávníku se sešlo tentokrát sedm týmů, přičemž dvě mužstva byla zcela nová.

Restaurátoři vrátí sochám slavných skladatelů původní vzhled

Slaný - Socha hudebního skladatele Bedřicha Smetany, která je dominantou stejnojmenného náměstí ve Slaném, je nyní v rukou restaurátorů Vaška a Mirka. Dvojice odborníků čistí skulpturu od letitých nánosů, aby jí navrátili bělostný vzhled.

Revitalizaci Hanžburského ulice v historickém jádru města provázejí komplikace

Slaný - Revitalizace Hanžburského ulice ve Slaném pokračuje i tento týden. Kvůli tomu, že dělníci při odstraňování betonu poškodili v úterý dopoledne plynové potrubí, začal plyn unikat do okolí. Na místo byli přivoláni plynaři, hasiči i policie. Jak potvrdila mluvčí policie Jana Šteinerová, policejní hlídka provedla pouze prvotní šetření, ale případem se dále nezabývá.

AKTUALIZOVÁNO

Oprava fasády Městského úřadu ve Slaném míří do finále

Slaný - Nárožní hlavní budova Městského úřadu ve Slaném (původně Občanská záložna) na Masarykově náměstí, která byla byla vystavěna roku 1872 v neorenesančním stylu, doznala za posledních několik měsíců výrazných změn a změní tak k lepšímu co nevidět svůj vzhled. Investice za 3,5 milionu korun už byla nevyhnutelná. Opravy se tak dočká fasáda, zčásti budou vyměněna okna a vstupní dveře. Hotovo bude zanedlouho.

FOTO: Páteční nehoda u Lotouše

Slánsko - Dopravní nehoda dvou vozidel omezila v pátek dopoledne na nějakou dobu provoz na frekventované silnici I/7 u Lotouše. Srazily se zde nákladní auto s osobním vozidlem. 

Ve Slaném můžete platit parkovné nově přes mobil

Slaný - Od středy 1. srpna je na Masarykově náměstí ve Slaném zavedena možnost placení parkovného pomocí mobilní platební aplikace. Jedná se o zkušební provoz na 6 měsíců.

Sedmý ročník mezinárodního festivalu Varhany znějící už je za dveřmi

Slaný - V září se ve Slaném a dalších městech uskuteční již sedmý ročník mezinárodního varhanního festivalu Varhany znějící 2018. Tentokrát budou představeny památné varhany na Slánsku a Dolnobřežansku.

Dopravní nehoda tří vozidel uzavřela silnici u Třebíze na celé dopoledne

Slánsko - Silnici I/7 ze Slaného do Loun na úrovni obce Třebíz uzavřela v úterý dopoledne krátce před devátou hodinou dopravní nehoda tří vozidel.

Ve Slaném se konala Hudba na náměstí 2018

Slaný /FOTOGALERIE/ - Řízné tóny dechovky se nesly v letním podvečeru ze slánského Masarykova náměstí. Pořádala se zde jedna z hudebních produkcí – Music On The Square – Hudba na náměstí, která v tomto roce má za sebou divácky úspěšnou třináctou sezonu. 

Nevídané! Pole za Slaným je plné melounů

Slaný /FOTOGALERIE/ - Na polích u Slaného se dá objevit leccos. Kromě zrajícího obilí a psích exkrementů či černých skládek, se při procházce za městem skutečně nestačíte mnohdy divit.

Slánští obyvatelé se dočkají nových lamp za sedm milionů korun

Slaný /GALERIE/ - V centru města Slaného probíhá v těchto dnech výměna veřejného osvětlení na Masarykově náměstí, ve Fričově ulici, Vinařického ulici a v Kynského ulici. Je to v celkovém objemu akce za sedm milionů korun.

FOTO: Láhve s minerálkou se kutálely noční ulicí

Slaný - Kuriózní událost se stala v pondělí krátce před půlnocí na křižovatce v Lázeňské ulici ve Slaném. Auto s nákladem minerálek, směřující po silnici I/16, ztratilo cestou část nákladu, který se rozsypal na vozovku.

Pět jednotek hasičů likvidovalo požár stohu v Horní Kamenici

Horní Kamenice - Krátce po třinácté hodině vyjížděli hasiči k požáru stohu slámy do Horní Kamenice na Slánsku. Oheň zachvátil stoh v plném rozsahu.

Přívalový déšť ve Slaném zaplavil silnice

Slaný /FOTO, VIDEO/- Stačí jen krátký přívalový déšť a ulice Slaného se rázem mění v jezero. U Nádraží a v Lázeňské ulici byly v pondělí po dvacetiminutovém dešti doslova slatinné koupele.

I přes komplikace se podařilo plovárnu ve Slaném otevřít

Slaný - Přestože slánští zastupitelé počátkem června rozhodli, že letní plovárna v provozu nebude, jelikož její stav už neodpovídá požadovaným normám, nakonec je vše jinak a koupaliště svoje brány nakonec v červenci otevřelo. Velkou zásluhu na tom má starosta Martin Hrabánek (ODS), který se nechtěl smířit s tím, že Slaňáci zůstanou celé léto bez vody. Zastupitelé měli na výběr, zda koupaliště nechat uzavřené a nebo investovat tři miliony korun do nutných oprav. Investice však odsouhlasena nebyla a tím padla i druhá možnost.

Tradiční slánské koncerty na náměstí zahájili punkoví Tommy Poser a By The Way

Slaný /FOTOGALERIE/ - Na Masarykově náměstí ve Slaném byl zahájen už třináctý ročník oblíbeného hudebního seriálu Music on the Square. Po pražské punkrockové skupině Tommy Poser vystoupila slánská pop-punková partička By The Way. Na své si přišli nejen místní punkeři, ale i ostatní diváci, kteří byli viditelně spokojeni. 

Ve Slaném se převrátilo auto na střechu, jeli v něm tři mladí lidé

Slaný - První prázdninová neděle skončila nedobře pro partu nezletilých lidí, kteří se poněkud rychle projížděli po Slaném. Oranžový kabriolet malé kubatury, kterým mohou jezdit už i patnáctiletí, se podle svědků vyřítil kolem 19. hodiny ze zatáčky u parkovacího domu ve Slaném, kde řidič nezvládl řízení a ve velké rychlosti se auto převrátilo na střechu.

Gymnazisté ze Slaného získali na festivalu cenu za obří vzduchový kanón

Praha, Slaný - Kdo zavítal o víkendu s rodinou a dětmi na pražské Výstaviště, nepřestával se divit, co vše lze vymyslet, vyrobit, naprogramovat, spájet nebo vytisknout. Festival Maker Faire tak vyzdvihl bohatou tradici českého kutění a bastlířství a spojil ji s novým trendem tzv. hnutí makerů, celosvětovou renesancí individuálního vyrábění a tvořivosti s použitím nových trendů a technologií.

OBRAZEM: Dobročinný bazárek se konal V Troubě

Slaný - Mezi akce se sociálním podtextem, které se uskutečnily v těchto dnech ve Slaném, bezesporu patří dvoudenní dobročinný bazárek, který se konal v příjemných prostorách výstavní galerie Trouba. Již několik let jej pro širokou veřejnost pořádá Klub Beruška Slaný - spolek zdravotně postižených.

(NE)obyčejné prázdniny se slánskou knihovnou

Slaný - Hurá na prázdniny, si přeje mnoho malých čtenářů, kteří navštěvují dětské oddělení slánské knihovny. A není se čemu divit. Pro ně pro i pro zájemce ze Slánska jsou připraveny na letošní letní dny čtyři tábornické turnusy, pořádané v režii knihovny. Každý turnus má svoji hru – Cestou necestou, Zpátky do pohádky, Cesta kolem světa, Putování za piráty. Malí účastníci budou plnit zadané úkoly, hrát si i sportovat, jezdit na výlety. V programu je i velký táborák a koupání.

Dobrá zpráva pro Slaňáky, plovárna bude!

Slaný /FOTOGALERIE/ - Přestože bylo zastupiteli rozhodnuto, že letos slánská plovárna neotevře, jelikož její stav už neodpovídá hygienickým a technickým normám a na nutné úpravy by bylo zapotřebí uvolnit bezmála tři miliony korun, nakonec bude zřejmě vše jinak.

OBRAZEM: Slaňáci si opět vychutnali Slánský tuplák

Slaný - Festival hudby, dobrého jídla, piva a zábavy - tak lze popsat festival Slánský tuplák. Tyto tradiční pivní slavnosti se konaly na Masarykově náměstí v královském městě Slaný v pátek a v sobotu.

Slanému v derby stačil skvělý úvod. O fousek

Slaný – Fotbalisté SK Slaný B vyhráli poslední zápas sezony v I. B třídě. Dostali se tak na páté místo před svého středečního soka, ostatní týmy ale budou ještě o víkendu soutěž dohrávat.

Slaňáci dnes budou diskutovat o podobě Masarykova náměstí

Slaný – To, že slánské Masarykovo náměstí výrazně změní svou tvář, se ví už dlouho. Nikdo ovšem zatím nedokáže odpovědět na to, jak přesně bude zrevitalizované náměstí vypadat. Nahrazena má být nevyhovující dlažba, stejně tak jako zeleň a další prvky, které náměstí příliš nelichotí. Vyměněno by mělo být i stávající veřejné osvětlení. Největší otázkou posledních dní je ovšem umístění repliky mariánského sloupu. Veřejná diskuze o celé revitalizace se koná už dnes od 17.30 hodin v Městském centru Grand.

VIDEO, FOTO: Michal David vyprodal slánský letňák

Slaný - Do posledního místa vyprodaný areál slánského letňáku. Takový byl další ze šňůry koncertů českého hitmakera Michala Davida, který v pátek večer po čase zavítal do Slaného a ani tentokrát nezklamal.

OBRAZEM: Dětský den ve Slaném

Slaný - Na atletickém stadionu ve Slaném se dnes koná Dětský sportovní den. Akci pořádá Víceúčelová sportovní hala Slaný s Technickými službami Slaný za podpory královského města Slaný. 

Slánská plovárna zůstane letos zavřená, v příštích letech ji čeká modernizace

Slaný - Slaňáci se letos otevření letní plovárny nedočkají. Na svém středečním zasedání o tom rozhodli slánští zastupitelé. Ani částka odsouhlasená zastupiteli počátkem května ve výši 400 tisíc korun, pokrývající ztrátu provozu, nestačí. Koupaliště totiž neodpovídá přísným hygienickým a bezpečnostním normám.

Dětský den bude ve Slaném na atletickém stadionu

Slaný - V sobotu 9. června proběhne na atletickém stadionu Dětský sportovní den. Akci pořádá Víceúčelová sportovní hala Slaný s Technickými službami Slaný za podpory královského města Slaný.

Potápěči hledali ve slánském rybníku utopence

Slaný - Velká akce se odehrála v pátek večer na slánském rybníce. Potápěči poříčního oddělení Labe a ze Slap, stejně jako potápěči od hasičů, prohledávali zhruba od osmnácti hodin rybník Novas ve Slaném. Na tísňovou linku totiž oznamovatel zavolal že na břehu rybníka leží oděvy nejméně dvou osob, které ale nejsou nikde na blízku.

Ve slánském babyboxu našli holčičku, dostala jméno Jaroslava

Slaný - Do slánského babyboxu někdo v úterý odpoledne odložil novorozeně. Vyhřívaná schránka přijala miminko kolem 16. hodiny.

Slaný opět ožilo městskými slavnostmi

Slaný - Královské město Slaný patří mezi dvanáct českých a šest německých měst, které tvoří Společenství měst s husitskou minulostí a tradicí. Tato města každý rok pořádají různé akce v duchu slavných tradic. I letos tomu není jinak a Slaný se stalo v sobotu místem XX. Městských slavností.

Od třetí pražské defenestrace uplynulo 400 let

Slaný - Právě dnes 23. května je tomu 400 let od takzvané třetí pražské defenestrace. Tato událost ovlivnila nejen historii Evropy, včetně Českého království, ale zásadně změnila život města Slaného. 

Ubytovna Mexiko má šanci na záchranu, času ale není mnoho

Slaný - Jak už Kladenský deník informoval počátkem března, nad městskou ubytovnou Mexiko ve Slaném se začala stahovat mračna, jelikož rada města rozhodla, že zchátralý objekt bude prodán soukromému investorovi za 8,4 milionu korun. Vzhledem k tomu, že v ubytovně žije dlouhé roky skupina sociálně slabých obyvatel s nízkými příjmy, dostali tito lidé strach, co s nimi bude.

Slánští chovatelé působí ve svazu již třiadevadesát roků

Slaný /FOTOGALERIE/ - Stálicí mezi slánskými spolky je bezesporu Český svaz chovatelů drobného zvířectva (ČSCH). Již roku 1925 byl založen a zapsán v registru slánského okresního úřadu Klub pro zvelebení racionálního chovu holubů, králíků a drůbeže. Od té doby se odvíjí desítky let úspěšné chovatelské i výstavní činnosti, mezi které se řadí i současné chovatelské výstavy pravidelně pořádané členy místní základní organizací v květnu a září v areálu modelářského střediska ve Smečenské ulici.

OBRAZEM: Soutěž Kde domov můj ve školce U Divadla

Slaný - Kde domov můj je název velké výtvarné soutěže, která je v těchto dnech přístupná ve vstupních prostorách mateřské školy U divadla ve Slaném.

Na podporu léčby rakoviny vyrazili do ulic dobrovolníci se žlutými kvítky

Slaný - Letošní 22. ročník celonárodní veřejné sbírky Ligy proti rakovině se uskutečnil ve středu 16. května po celé republice, stejně tak ve Slaném a Kladně.

Olda Říha oslaví s Katapultem narozeniny ve slánském letňáku

Slaný - Nebývalé překvapení připravila skupina Katapult pro svoje fanoušky. V areálu Letního kina ve Slaném se uskuteční v pátek 18. května večer od 19.30 hodin koncert a potrvá trvá tři a půl hodiny. Obsahuje ohromnou smršť všech legendárních hitů včetně těch nejnovějších, ale co je hlavní, zahraje stříbrné album z roku 1978 ve stejném pořadí písní jako v době jeho vzniku a se stejným aranžmá všech písniček. Dokonale vyšlechtěný analogový zvuk ocení dnes už tři generace fanoušků, které Katapult má. A jistě také díky emocionálnímu náboji koncertu prožije každý návštěvník během jediného večera s Katapultem a Oldou Říhou celý jeho život.

Ve Slaném hořel dům, evakuováno bylo čtrnáct lidí i dva psi

Slaný /FOTOGALERIE/ - Požár nedávno zrekonstruované střechy jednoho ze tří třípatrových domů stojícího ve slánské Ouvalově ulici poblíž neblaze proslulé městské ubytovny Mexiko zalarmoval ve středu ráno složky záchranného integrovaného systému.

Při nehodě u obce Lotouš se zranilo šest lidí

Slánsko - V pondělí krátce před patnáctou hodinou se na velmi frekventované komunikaci I/7 ve směru ze Slaného do Loun stala za obcí Lotouš vážná dopravní nehoda. Čelně se zde srazily dva osobáky. Výsledkem je šest zraněných lidí.

Velvary přetlačily Tatran parádním fíkem Šaldy

Velvary - Těžkou zkouškou prošly vedoucí Velvary, které na domácím trávníku porazily na jaře mnohem lepší Tatran Rakovník gólem Petra Šaldy 1:0.

OBRAZEM: Most v ulici Olgy Scheinpflugové ve Slaném je uzavřen

Slaný - V souvislosti s plánovanou rekonstrukcí je od 23. 4. do 31.8. 2018 ve Slaném uzavřen most přes železniční trať v ulici Olgy Scheinpflugové. Most bude uzavřen pro automobilovou i pěší dopravu. Rekonstrukce je spolufinancována Státním fondem dopravní infrastruktury.

Ve Slaném se konal první ročník TEDx - Světla naděje

Slaný - Šest řečníků, kteří se dokázali vymanit ze zažitých stereotypů a pohledů na oblast, v níž se pohybují. Myslíte si, že jednotlivec nemůže nic změnit? Na to dostali odpovědi návštěvníci Městského kina ve Slaném, kteří se zúčastnili jedinečného projektu TEDx, jenž otevírá myšlení, propojuje světy. TEDx je nezisková iniciativa, jejímž centrem jsou “myšlenky hodné šíření” – sdílení podnětných nápadů a příběhů lokálních lidí v celosvětovém měřítku.

Oblíbený seriálový herec Michal Holán rád loví ve Slaném

Slaný - Jarní počasí láká řadu z nás do přírody a rybáře k vodě, kde mohou trávit pohodové hodiny při čekání na úlovek. Ideálním místem pro rybolov je například rybník Novas ve Slaném, kam si nachází pravidelně cestu řada rybářů nejen z regionu.

Slánští na úvod zopakovali loňské umístění

Praha – Ve stejném obsazení družstev jako v loňském ročníku odstartovala plochodrážní extraliga. Výsledky úvodního z osmi podniků dokonce okopírovaly poslední konečné pořadí. Slánský AK 3ton tak obsadil třetí příčku.

Béčko Slaného se nadřelo, oslabený Tatran ale udolalo

Slaný - Slánské béčko sice už podalo lepší výkony než proti rezervě Tatranu Rakovník, ale nakonec nějaké šance proměnilo a vyhrálo.

Olga Scheinpflugová se vrátí do slánského divadla po padesáti letech

Slaný - Letos si připomínáme padesáté výročí smrti významné slánské rodačky Olgy Scheinpflugové. Připomenout tuto slánskou osobnost se rozhodli hned tři organizace, které se v slánském kulturním dění aktivně projevují: Společnost patriotů Slaného (SpS), pěvecký sbor Consortium Camerale Slanense a Slánská scéna.  Jak k tomu vlastně došlo, nám sdělí představitelé dvou z nich a to právě ti, kteří přišli s prvním podnětem: člen Patriotů Martin Doupovec a sbormistryně Alena Šandová.

OBRAZEM: Se slánským farářem se přijel rozloučit i kardinál

Slaný -  Dlouholetý představený Římskokatolické farnosti ve Slaném – farář Pavel Táborský odchází na zasloužený odpočinek a podzim svého života stráví v domově pro seniory pro církevní hodnostáře.

OBRAZEM: Za Havlíčkem Borovským si vyšlápli v sobotu

Slaný - Galerie Dobeška ve Slaném na Masarykově náměstí ve Slaném přivítala v sobotu na startu 37. ročníku pochodu Za Havlíčkem ze Slaného do Bílého Aujezdce i letos desítky pěších i účastníků na kole, kteří si nenechali ujít tradiční výlet do někdejších Lázní Šternberk v lesním prostředí u obce Ledce. 

Z promítání v bublině jsou děti nadšené

Kladensko - Výjimečné pocity, jedinečné záběry, neuvěřitelný pohled v 360 stupních! Nevšední podívanou zažily tento týden děti z Mateřské školy U Divadla ve Slaném, kam jim animátorka Eva Čermáková přivezla takzvané sférické kino.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT