VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: SLANÝ

Královské město Slaný leží v okrsku Slánské tabule, její dominantou je Slánská hora. Městem, které leží cca 25 km severozápadně od Prahy, protéká od jihozápadu k severovýchodu Červený potok. Zhruba od poloviny 19. století ožilo Slaný velkým vzrůstem průmyslu, zaměřeného především na potřeby slibně se rozvíjejícího zemědělství. Vývoj přerušila až první světová válka. Po jejím skončení se průmysl rozjížděl velmi pomalu a v okamžiku, kdy se hospodářský a průmyslový vzrůst města začal opět slibně rozvíjet, vypukla válka druhá. I z této války vyšlo Slaný bez větších hmotných škod a život se znovu vracel do normálních kolejí. Po únoru 1948 se i po rychlé socializaci město nadále rozvíjelo. Od roku 1960 byl zrušen okres Slaný a jeho větší část, včetně města Slaný, byla sloučena pod okres Kladno. Zdroj: www.meuslany.cz

Na Hájích už roste další část bike parku

Slaný /FOTOGALERIE/ - V lesoparku Háje ve Slaném vzniká nový bike park. Na místo už jsou naváženy kubíky zeminy, které část prostoru promění v závodní dráhu. 

Sedm otázek Deníku pro senátora Ladislava Chlupáče

Slánsko /ROZHOVOR/ - Dosavadní starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč (ODS), který v horní komoře parlamentu bude zastupovat oblast Slánska a Litoměřicka, odpověděl Kladenskému deníku na sedm otázek. 

OBRAZEM: Havelské trhy s vůní štrúdlů

Slaný - Sobotní Havelské trhy na slánském náměstí T. G. Masaryka, které pro širokou veřejnost připravuje místní kreativní studio Čtyřlístek Míly Blahníkové, se nesly v příjemném duchu babího léta. Na desítky stánků nabízely návštěvníkům bohatou nabídku rozmanitého tovaru.

OBRAZEM: Péťova stezka odvahy ve Smečně

Smečno - Kulturní komise města Smečna uspořádala v sobotu další ročník charitativní akce na podporu nemocného Péti Kašpara. Ten před několika lety utrpěl vážný úraz při autonehodě, při které jeho tatínek zahynul. Tragédie zasáhla tehdy rodinu při cestě z dovolené. Péťa žije od té doby jen s maminkou a už je přeškoláčkem.

Lidé ze Slaného a okolí volili svého senátora. Stal se jím Ladislav Chlupáč

Slánsko /FOTOGALERIE/ - Po druhém kole senátních voleb, které se konaly od pátku do soboty také na Slánsku, je rozhodnuto. Senátorem pro obvod Slánska a Litoměřicka se stal dosavadní starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč (ODS). 

Na slánské čistírně odpadních vod už funguje jedna nová nádrž

Slaný /FOTOGALERIE/ - Rekonstrukce slánské čistírny odpadních vod (ČOV) se přehoupla do poslední třetiny. Akce za 112 milionů korun potrvá maximálně 18 měsíců a hotovo bude v první polovině dubna příštího roku. Na projekt přispěla Evropská unie 60 miliony korun.

OBRAZEM: Druhé kolo senátních voleb ve Slaném

Slaný - Až do 14. hodiny měli v sobotu možnost Slaňáci a lidé z okolí vhodit do urny hlas pro svého budoucího senátora obvodu pro Slánsko a Litoměřicko. O přízeň voličů se ve druhém kole ucházeli dva adepti na senátorské křeslo, a to litoměřický starosta Ladislav Chlupáč (ODS) a lékař Ondřej Štěrba (ANO). 

Policejní honička ve Slaném skončila málem tragédií

Slaný /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Policejní honička skončila ve čtvrtek ve Slaném málem tragédií. Policisté honili známého recidivistu a při tom se vybourali.

Slánští politici jednají o koalici

Slaný - Ve Slaném zvítězila ODS, která do zastupitelstva vstupuje se sedmi mandáty. Druhé je Hnutí ANO 2011 se čtyřmi mandáty. Na třetím místě Unie pro sport a zdraví se stejným počtem mandátů. Uskupení Občané města Slaného má nárok na tři zastupitele, stejně jako Naše město a Strana svobodných občanů. KDU-ČSL a Volbě pro Slaný náleží dva mandáty a jediný mandát drží SPD. ČSSD se přes pětiprocentní hranici ve Slaném nedostala.

Slaňáci půjdou k volbám znovu za týden

Slaný - Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu pro Slánsko a Litoměřicko postoupili litoměřický starosta Ladislav Chlupáč (ODS) a lékař Ondřej Štěrba (ANO).

Ptali jste se Ondřeje Štěrby, kandidáta do Senátu Parlamentu ČR

Slánsko /ONLINE ROZHOVOR/ - Už víte, komu 12. nebo 13. října dáte ve druhém kole voleb do Senátu Parlamentu ČR svůj hlas? Mohl by to být třeba MUDr. Ondřej Štěrba (ANO). Právě on odpovídal čtenářům Deníku v online rozhovoru v úterý 9. října 2018 od 15 do 16 hodin.

Řisutský semafor Stahla zastavil severské Vlky

Slaný – I Vlci musí zůstat stát na semafor. Ti jablonečtí určitě, o vytrčené lapačce brankáře Řisut Davida Stahla se jim bude asi dlouho stát. Talentovaný gólman Kladna, který letos týmu ze Slánska pomáhá ve II. lize, přispěl vynikajícím výkonem k výhře svého týmu v sobotním mači s Jabloncem 5:2.

Elitní světový cyklokros se opět chystá do Slaného

Slaný – Už před dvanácti lety si velká slánská firma Toi Toi sanitární systémy vybrala svou sportovní vlajkovou loď – český cyklokros. Dala jméno Českému poháru – nyní Toi Toi Cupu a je nasnadě, že elitní cyklokrosaře vyzvala také k prestižnímu podniku konanému doma ve Slaném. Toi Toi Cup se tady pojede letos 27. října už popáté v řadě. A scházet by neměla ani hlavní star – Belgičan Van der Poel – vítěz dvou posledních ročníků.

Kamerový bod střežící bezpečí Slaňáků se po letech přestěhoval

Slaný - Pěší i motoristé si mohli tento týden povšimnout, že ve Slaném byla prováděna reinstalace stávajícího kamerového bodu, který po letech změnil svoji základnu.

Slaňáci možná získají Benar za korunu

Slaný - Slaňáci se možná dočkají obnovy veřejného parku u bývalé přádelny Benar. Zastupitelé města totiž vyjádřili souhlas se záměrem současného vlastníka pozemků bývalé Přibylovy vily a parku, darovat městu nemovitosti za symbolickou jednu korunu.

OBRAZEM: Obrazy a sklo vystavili v Dobešce

Slaný - Slánská výstavní síň Dobeška v prostorách staré historické radnice na Masarykově náměstí se stává stále častěji vyhledávaným místem kulturně společenských akcí. Nejinak tomu bylo i v pondělí 1. října, kdy se zde v pozdním odpoledni uskutečnila za velkého zájmu přátel a příznivců výtvarného umění obrazová výstava sedmdesáti akvarelů a akrylů z tvorby slánského výtvarníka Františka Moravce, rodáka z Řisut a velkého příznivce slánského jazzu.

Kupčí se ve Slaném s hlasy voličů? Případem se zabývá policie

Slaný - Pár dní před volbami a už je to tady zase! Podezření o uplácení voličů. Stejně jako před minulými komunálními volbami v roce 2014 se i tentokrát objevily ve Slaném informace o možném kupčení s hlasy. 

OBRAZEM: Světový den první pomoci ve Slaném se povedl

Slaný - Světový den první pomoci již řadu let propagují pro slánské školy i pro širokou veřejnost členky místního spolku Českého červeného kříže ve Slaném, ve spolupráci se složkami integrované záchranné služby. Nejinak tomu bylo i tuto středu, kdy se na ploše náměstí prezentovaly všechny zúčastněné složky - ČČK, HZS, Městská policie, RZS, aby přítomným zájemcům předvedly ukázky ze své činnosti a technického vybavení.

OBRAZEM: V muzeu i v kině bylo rozkulačeno

Slaný - V Národopisném muzeu Slánska ve Třebízi je od května instalována výstava Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu. Zachycuje existenci selského stavu na českém území od Rakouska-Uherska přes první republiku, protektorát a socialismus až k současnosti.

Ve Slaném se srazil autobus se škodovkou

Slaný /FOTOGALERIE/ - V pondělí kolem 16. hodiny zkomplikovala dopravu nehoda autobusu a osobního vozidla, která se stala na křižovatce ulic Smečenská a Ouvalova ve Slaném v sousedství Fantova mlýna.

OBRAZEM: Atletika pro děti ovládla slánský stadion

Slaný - Běhej, skákej, házej rád, atletem se můžeš stát! Tímto heslem nalákali pořadatelé sportovní příznivce v pátek 21. září na atletický stadion ve Slaném, kde se uskutečnil další ročník akce Atletika pro děti.

OBRAZEM: Rožnění martinického býka ve Slaném

Slaný - Slánským Masarykovým náměstím se nesla o víkendu vůně pečeného masa. Již podvanácté se při slánském posvícení rožnil uherský - martinický býk (letošní byl z velmi jakostního chovu ze Stupice u Prahy). 

V Jemníkách zasahoval vrtulník, mladík spadl ze třímetrové terasy

Jemníky - Záchranářský vrtulník zasahoval v obci Jemníky u Slaného v sobotu v noci kolem 22. hodiny. Vrtulník přiletěl na pomoc vážně zraněnému mladému muži, který se zřítil ze třímetrové terasy místní restaurace.

Slaňáci se mohou do konce září vyjadřovat k budoucí podobě náměstí

Slaný - Už jen do konce září mají občané Slaného možnost vyjádřit se ke studii revitalizace hlavního Masarykova náměstí ve Slaném a projevit tak svůj názor, jak by náměstí mělo vypadat. Město Slaný totiž připravuje projektovou dokumentaci k revitalizaci historického jádra.

Zdemolovaný motorák skončil po nehodě u Kralup na nádraží ve Slaném

Slaný, Kralupy /FOTOGALERIE/ - Zdemolovaný motorák zakončil svoji cestu v úterý večer v kolejišti na nádraží ve Slaném. Do města byl transportován poté, kdy jeho strojvedoucí jen zázrakem vyvázl živý ze zcela zničené kabiny. Na vině byla úterní ranní nehoda, která se stala kolem osmé hodiny na chráněném přejezdu se závorami na předměstí v Kralupech nad Vltavou, poté co na přejezd vjel kamion a srazil se s projíždějícím vlakem. Lehce zraněni byli čtyři lidé.

Uzavírka mostu v ulici Olgy Scheinpflugové ve Slaném se o něco protáhne

Slaný - Město Slaný prodloužilo uzavírku mostu v ulici Olgy Scheinpflugové ve Slaném do 20. října. Důvodem přerušení stavebních prací na rekonstrukci mostu je přeložka elektrické energie společnosti ČEZ.

OBRAZEM: V srdci května 68 – Au coeur de mai 68

Slaný /FOTO, VIDEO/ - Francouzský klub Slaný uspořádal v pondělí v podvečer v Galerii Dobeška ve Slaném na Masarykově náměstí vernisáž fotografií s názvem V srdci května 68.

Řisuty jdou do sezony v dobré pohodě a touhou po zlepšení

Řisuty – Druhá liga hokejistů zvedne oponu dalšího ročníku už ve středu 12. října. I s s tradičním účastníkem ze Slánska – Řisuty. O tom, že si Český svaz ledního hokeje II. ligy považuje stále víc, svědčí i to, že vítěz soutěže se může těšit na atraktivní cenu pro vítěze – půl milionu korun.

Zastupitelé Slaného dali zelenou projektům, které navrhovali občané

Slaný - Vítězné projekty participativního rozpočtu dostaly zelenou. Zastupitelé Slaného odsouhlasili převod peněz na uskutečnění návrhů, které navrhovali sami občané v celkové výši jednoho milionu korun. Slaňáci se tak dočkají, kromě jiného, zejména oživení lesoparku Háje, kde vznikne prostor pro nové aktivity.

OBRAZEM: Neděle plná chutí ve slánském letňáku

Slaný - Třetí slavnost domácího a čerstvého jídla s názvem Neděle plná chutí aneb Vaří celé město, se uskutečnila v neděli 2. září v areálu letního kina ve Slaném. 

OBRAZEM: Olympic Permanentní tour 2018 ve Slaném

Slaný - Jedinečný koncert nestárnoucí rockové legendy české hudební scény zaplnil po čase v pátek večer areál slánského letního kina. Skupina Olympic ve složení Petr Janda, Milan Broum, Jiří Valenta a Martin Vajgl předvedla fanouškům skladby z posledních tří alb Souhvězdí šílenců, Souhvězdí drsňáků a Souhvězdí romantiků. Samozřejmě, že došlo i na největší hity skupiny Olympic.

Slaňákům svitla nová naděje. Park u Benaru by se mohl vrátit městu

Slaný /FOTOGALERIE/ - Slaňákům svítá nová naděje. Park u Benaru v ulici K. H. Borovského ve Slaném-Kvíčku, který je pro mnohé krásnou vzpomínkou na dětství, kde strávili ty nejhezčí okamžiky svého života, má novou šanci.

Přípravu na školu nepodceňují ani silničáři

Slaný - Hurá do školy! To si řeknou už v pondělí tisíce školáků také na Kladensku a Slánsku. Aby rozdováděné děti měly po prázdninách cestu do školy co nejbezpečnější, soustředí se v těchto dnech silničáři zejména na zvýraznění přechodů pro chodce.

Sedmý ročník mezinárodního festivalu Varhany znějící začíná v sobotu

Slaný - V září se ve Slaném a dalších městech uskuteční již sedmý ročník mezinárodního varhanního festivalu Varhany znějící 2018. Tentokrát budou představeny památné varhany na Slánsku a Dolnobřežansku.

Slánský starosta převzal prestižní ocenění za péči o sochy v klášterní aleji

Slaný - Slaný se pyšní dalším prestižním oceněním. V rámci putovní výstavy Má vlast cestami proměn 2018/2019 ho ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy převzal v uplynulých dnech starosta města Martin Hrabánek (ODS). Ocenění získalo město Slaný za klášterní alej, kam se postupně od roku 2014 vrací zrestaurované sochy. „Velký dík za tuto proměnu patří především doktoru Vladimíru Přibylovi, bývalému vedoucímu odboru kultury,“ řekl starosta Hrabánek.

Lípu na Komendě museli pokácet, byla nemocná

Slaný /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Řada Slaňáků zatlačila ve čtvrtek dopoledne slzu. K zemi se totiž poroučela vzrostlá lípa, která byla na Komenského náměstí vysazena přesně před 94 lety.

Zloděj ukradl ve Slaném auto, pomozte ho dopadnout

Slaný - Na linku 158 oznámil muž ze Slaného, že mu někdo ukradl auto tovární značky Renault. K odcizení došlo podle majitele v časovém rozmezí od večerních hodin neděle 26. srpna, do odpoledních hodin následujícího dne, kdy vozidlo bylo zaparkováno u domu v Tomanově ulici ve Slaném.

AKTUALIZOVÁNO

Při opravě silnice u Slaného zahynul dělník

Kladensko /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Na opravovaném úseku silnice u Vítova se stal v pondělí ráno pracovní úraz s tragickými následky. Zahynul při něm jeden z dělníků, kterého přejel kolega. V měsíci srpnu je to už druhá nešťastná událost, která se stala při výkonu povolání. Počátkem měsíce - 8. srpna, zemřel hodinu po poledni následkem pracovního úrazu jiný dělník v kladenské Kablovce.

Na zahradě slánského gymnázia vzniklo vědecké pracoviště i místo pro relax

Slaný /FOTOGALERIE/ - Vybavit učebny, modernizovat školu a ještě sehnat dost peněz pro učitele, je tvrdým oříškem snad pro všechny ředitele škol v republice. A co teprve, když si vymyslí, že by rádi vylepšili školní zahradu. Většinou narazí na nepochopení zřizovatele způsobené nedostatkem peněz. Díky tomu, že ale ve Slaném napřeli všechny síly a nedali se odradit, podařilo se jim něco nebývalého.

Sváťa Šváb: Dvacátý ročník Valníku bude best off

Slaný /ROZHOVOR/ – Slánský festival Valník má za sebou devatenáctý ročník, na který si našlo cestu zhruba dva tisíce rockových nadšenců. Hlavní pořadatel a frontman Totálního nasazení Sváťa Šváb nastínil, jakým směrem se bude ubírat jubilejní dvacátý ročník, ale také zavzpomínal na začátky festivalu.

Slánskė letní kino rozezněl devatenáctý Valník

Slaný /FOTOGALERIE/ – Druhá největší akce ve Slaném – open air festival Valník, v pátek zahájila svůj již devatenáctý ročník. Po krizovém ročníku před šesti lety vstal slánský Valník rychle z popela jako bájný fénix a v posledních letech si získává stále větší oblibu.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Slaném vypadla žena z okna, zraněním na místě podlehla

Slaný - V pátek kolem šestnácté hodiny se stala ve Slaném tragická událost. Na sídlišti v ulici Cyrila Boudy, nedaleko obchodního domu Billa, vypadla sedmatřicetiletá žena ze sedmého patra. Na místě zemřela.

Na kruháku ve Slaném havaroval muž na motocyklu, pomozte objasnit příčinu nehody

Slaný - Ve středu před dvanáctou hodinou došlo ve Slaném v Ouvalově ulici na kruhovém objezdu k dopravní nehodě motocyklu.

Při koncertě Slaňáci zavzpomínali na doby neslavné i na oblíbeného písničkáře

Slaný /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Vzpomínkový koncert k 50. výročí srpnové okupace 1968 věnovaný navíc již nežijícímu písničkáři Karlu Krylovi, se uskutečnil ve Slaném na Masarykově náměstí v podvečer v úterý 21. srpna. Koncert nazvaný Remember Karel Kryl odehrálo ve Slaném blues-folk-rockové duo Foltán a Bubák.

Ve Slaném odhalili archeologové vzácné hroby z doby bronzové

Slaný /FOTOGALERIE/ - Další parádní objev se podařil českým archeologům. Na stavbě silničního obchvatu Slaného objevili při skrývce zeminy na cestě do Otrub několik prastarých hrobů s lidskými ostatky a vzácnými předměty.

Zfetovaná řidička brázdila ulice Slaného autem, navíc přes zákaz řízení

Slaný – Policisté ze Slaného zastavili v pondělí večer v Lidické ulici ve Slaném osobní vozidlo Škoda Octavia, jehož řidičkou byla devětatřicetiletá žena. Následným šetřením bylo zjištěno, že řidička usedla za volant, i přestože má od ledna letošního roku do ledna 2019 platný zákaz řízení všech motorových vozidel.

Ze slánského muzea zmizely dva vzácné kalichy. Policie po zloději pátrá

Slaný - Dlouhodobou jedinečnou expozici ve Vlastivědném muzeu ve Slaném, která je věnována významnému šlechtickému rodu Martiniců a jejich odkazu na Slánsku a Kladensku, včetně událostí, které následovaly po 3. pražské defenestraci roku 1618, jejíž 400. výročí si letos připomínáme, narušila krádež. Neznámý pachatel si totiž v uplynulých dnech z výstavní síně odnesl z vitríny dva velmi vzácné stříbrné pozlacené kalichy pocházející ze 17. a 18. století.

Zloději jízdních kol řádili ve Slaném

Slaný - Na policejní služebnu obvodního oddělení ve Slaném bylo dne 17. srpna oznámeno odcizení dvou jízdních horských kol v hodnotě 20 tisíc korun. Ke krádeži těchto kol došlo v době mezi 16. až 17. srpnem letošního roku z kůlny, která se nachází na pozemku u rodinného domu v Šimáčkově ulici ve Slaném.

Zloděj vykradl staveniště na čistírně odpadních vod

Blahotice - Slánská městská čistička odpadních vod, která stojí v Blahoticích a je už nějakou dobu v rekonstrukci, přilákala uplynulý týden zloděje.

Při memoriálu Pepy Hermanna vzpomněli letos i na jeho tatínka

Slaný - Sedmý ročník memoriálu slánského fotbalisty Pepy Hermanna, který hrával fotbal i v okolních obcích, se uskutečnil tradičně na slánském fotbalovém stadionu. Na trávníku se sešlo tentokrát sedm týmů, přičemž dvě mužstva byla zcela nová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT