VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: SLANÝ

Královské město Slaný leží v okrsku Slánské tabule, její dominantou je Slánská hora. Městem, které leží cca 25 km severozápadně od Prahy, protéká od jihozápadu k severovýchodu Červený potok. Zhruba od poloviny 19. století ožilo Slaný velkým vzrůstem průmyslu, zaměřeného především na potřeby slibně se rozvíjejícího zemědělství. Vývoj přerušila až první světová válka. Po jejím skončení se průmysl rozjížděl velmi pomalu a v okamžiku, kdy se hospodářský a průmyslový vzrůst města začal opět slibně rozvíjet, vypukla válka druhá. I z této války vyšlo Slaný bez větších hmotných škod a život se znovu vracel do normálních kolejí. Po únoru 1948 se i po rychlé socializaci město nadále rozvíjelo. Od roku 1960 byl zrušen okres Slaný a jeho větší část, včetně města Slaný, byla sloučena pod okres Kladno. Zdroj: www.meuslany.cz

Oblíbený seriálový herec Michal Holán rád loví ve Slaném

Slaný - Jarní počasí láká řadu z nás do přírody a rybáře k vodě, kde mohou trávit pohodové hodiny při čekání na úlovek. Ideálním místem pro rybolov je například rybník Novas ve Slaném, kam si nachází pravidelně cestu řada rybářů nejen z regionu.

Slánští na úvod zopakovali loňské umístění

Praha – Ve stejném obsazení družstev jako v loňském ročníku odstartovala plochodrážní extraliga. Výsledky úvodního z osmi podniků dokonce okopírovaly poslední konečné pořadí. Slánský AK 3ton tak obsadil třetí příčku.

Béčko Slaného se nadřelo, oslabený Tatran ale udolalo

Slaný - Slánské béčko sice už podalo lepší výkony než proti rezervě Tatranu Rakovník, ale nakonec nějaké šance proměnilo a vyhrálo.

Olga Scheinpflugová se vrátí do slánského divadla po padesáti letech

Slaný - Letos si připomínáme padesáté výročí smrti významné slánské rodačky Olgy Scheinpflugové. Připomenout tuto slánskou osobnost se rozhodli hned tři organizace, které se v slánském kulturním dění aktivně projevují: Společnost patriotů Slaného (SpS), pěvecký sbor Consortium Camerale Slanense a Slánská scéna.  Jak k tomu vlastně došlo, nám sdělí představitelé dvou z nich a to právě ti, kteří přišli s prvním podnětem: člen Patriotů Martin Doupovec a sbormistryně Alena Šandová.

OBRAZEM: Se slánským farářem se přijel rozloučit i kardinál

Slaný -  Dlouholetý představený Římskokatolické farnosti ve Slaném – farář Pavel Táborský odchází na zasloužený odpočinek a podzim svého života stráví v domově pro seniory pro církevní hodnostáře.

OBRAZEM: Za Havlíčkem Borovským si vyšlápli v sobotu

Slaný - Galerie Dobeška ve Slaném na Masarykově náměstí ve Slaném přivítala v sobotu na startu 37. ročníku pochodu Za Havlíčkem ze Slaného do Bílého Aujezdce i letos desítky pěších i účastníků na kole, kteří si nenechali ujít tradiční výlet do někdejších Lázní Šternberk v lesním prostředí u obce Ledce. 

Z promítání v bublině jsou děti nadšené

Kladensko - Výjimečné pocity, jedinečné záběry, neuvěřitelný pohled v 360 stupních! Nevšední podívanou zažily tento týden děti z Mateřské školy U Divadla ve Slaném, kam jim animátorka Eva Čermáková přivezla takzvané sférické kino.

Poslední okresní zástupce v poháru končí

Slaný - Poslední zástupce Kladenska v krajské části Agro Poháru CS skončil. Fotbalisté Slaného osmifinálový zápas v Jílovišti tak trochu odpískali předem a po porážce 0:3 končí.

V Královicích se uskuteční 1. mezinárodní paradrezurní šampionát

Královice - Jezdecký areál v Královicích u Slaného bude od pátku do neděle hostit 1. Mezinárodní paradrezurní závody v ČR CPEDI3*. Tělesně handicapovaní jezdci předvedou soupeřům i divákům svoje umění. Závodit bude i česká paralympionička Anastasja Vištalová. Předpokládána je účast parajezdců z pěti zemí.

Chlapec se zřítil ze Slánské hory, pád přežil

Slaný - V úterý krátce po šestnácté hodině se vznášel nad Slaným záchranářský vrtulník. Letěl na pomoc chlapci, který se zřítil ze Slánské hory.

Zda bude v okresním domě muzeum nebo knihovna, rozhoduje i veřejnost

Slaný – Novorenesanční budova někdejšího Okresního úřadu ve Slaném stojící na nároží ulic Edvarda Beneše a Šultysovy patří sice mezi perly města Slaného, přesto je roky opomíjená. Svého času zde sídlilo i hejtmanství. Úžasná stavba, která je už zdáli dobře viditelná, nejlépe z Wilsonovy ulice, patří k těm, které se zaručeně vždy objeví na pohlednicích či v kalendářích.

OBRAZEM: Slánští pejskové pomohli kočičkám už pojedenácté

Slaný – Již jedenáctý ročník slánského pochodu s pejsky, memoriálu jezevčice Řanky nazvaného Pejskové pomáhají kočičkám, se uskutečnil v sobotu ve Slaném. Pejskaři i další turisté vyrazili na trať od Infocentra Slaný Pod Velvarskou branou, přičemž pětačtyřicetikorunovým startovným a konzervou přispěli na vrbičanský kočičí útulek Srdcem pro Kočky.

Za Havlíčkem Borovským vyrazí turisté už za týden

Slaný – V sobotu 14. dubna se vydají turisté - členové Klubu českých turistů Slaný a ostatní zájemci na 37. ročník pochodu Za Havlíčkem ze Slaného do Bílého Aujezdce. Legendární pochod startuje z Galerie Dobeška na Masarykově náměstí (stará radnice, sídlo městské policie).

Dny italské kultury ve Slaném začínají

Slaný - Tradiční dny národních kultur začínají v pátek 6. dubna ve Slaném. Poprvé se zde představení kultury a historie jednotlivých evropských i mimoevropských států odehrálo roku 2002. Tehdy se konaly Dny japonské kultury. V roce 2012 byla po ukončení francouzských dnů tradice přerušena. Podařilo se jí obnovit až po pěti letech, když se v loňském roce uskutečnily Dny izraelské kultury. Letošní 13. ročník, konaný mezi 6. - 13. dubnem je věnován Itálii.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT