VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: SLANÝ

Královské město Slaný leží v okrsku Slánské tabule, její dominantou je Slánská hora. Městem, které leží cca 25 km severozápadně od Prahy, protéká od jihozápadu k severovýchodu Červený potok. Zhruba od poloviny 19. století ožilo Slaný velkým vzrůstem průmyslu, zaměřeného především na potřeby slibně se rozvíjejícího zemědělství. Vývoj přerušila až první světová válka. Po jejím skončení se průmysl rozjížděl velmi pomalu a v okamžiku, kdy se hospodářský a průmyslový vzrůst města začal opět slibně rozvíjet, vypukla válka druhá. I z této války vyšlo Slaný bez větších hmotných škod a život se znovu vracel do normálních kolejí. Po únoru 1948 se i po rychlé socializaci město nadále rozvíjelo. Od roku 1960 byl zrušen okres Slaný a jeho větší část, včetně města Slaný, byla sloučena pod okres Kladno. Zdroj: www.meuslany.cz

OBRAZEM: Slaňáci si opět vychutnali Slánský tuplák

Slaný - Festival hudby, dobrého jídla, piva a zábavy - tak lze popsat festival Slánský tuplák. Tyto tradiční pivní slavnosti se konaly na Masarykově náměstí v královském městě Slaný v pátek a v sobotu.

Slanému v derby stačil skvělý úvod. O fousek

Slaný – Fotbalisté SK Slaný B vyhráli poslední zápas sezony v I. B třídě. Dostali se tak na páté místo před svého středečního soka, ostatní týmy ale budou ještě o víkendu soutěž dohrávat.

Slaňáci dnes budou diskutovat o podobě Masarykova náměstí

Slaný – To, že slánské Masarykovo náměstí výrazně změní svou tvář, se ví už dlouho. Nikdo ovšem zatím nedokáže odpovědět na to, jak přesně bude zrevitalizované náměstí vypadat. Nahrazena má být nevyhovující dlažba, stejně tak jako zeleň a další prvky, které náměstí příliš nelichotí. Vyměněno by mělo být i stávající veřejné osvětlení. Největší otázkou posledních dní je ovšem umístění repliky mariánského sloupu. Veřejná diskuze o celé revitalizace se koná už dnes od 17.30 hodin v Městském centru Grand.

VIDEO, FOTO: Michal David vyprodal slánský letňák

Slaný - Do posledního místa vyprodaný areál slánského letňáku. Takový byl další ze šňůry koncertů českého hitmakera Michala Davida, který v pátek večer po čase zavítal do Slaného a ani tentokrát nezklamal.

OBRAZEM: Dětský den ve Slaném

Slaný - Na atletickém stadionu ve Slaném se dnes koná Dětský sportovní den. Akci pořádá Víceúčelová sportovní hala Slaný s Technickými službami Slaný za podpory královského města Slaný. 

Slánská plovárna zůstane letos zavřená, v příštích letech ji čeká modernizace

Slaný - Slaňáci se letos otevření letní plovárny nedočkají. Na svém středečním zasedání o tom rozhodli slánští zastupitelé. Ani částka odsouhlasená zastupiteli počátkem května ve výši 400 tisíc korun, pokrývající ztrátu provozu, nestačí. Koupaliště totiž neodpovídá přísným hygienickým a bezpečnostním normám.

Dětský den bude ve Slaném na atletickém stadionu

Slaný - V sobotu 9. června proběhne na atletickém stadionu Dětský sportovní den. Akci pořádá Víceúčelová sportovní hala Slaný s Technickými službami Slaný za podpory královského města Slaný.

Potápěči hledali ve slánském rybníku utopence

Slaný - Velká akce se odehrála v pátek večer na slánském rybníce. Potápěči poříčního oddělení Labe a ze Slap, stejně jako potápěči od hasičů, prohledávali zhruba od osmnácti hodin rybník Novas ve Slaném. Na tísňovou linku totiž oznamovatel zavolal že na břehu rybníka leží oděvy nejméně dvou osob, které ale nejsou nikde na blízku.

Ve slánském babyboxu našli holčičku, dostala jméno Jaroslava

Slaný - Do slánského babyboxu někdo v úterý odpoledne odložil novorozeně. Vyhřívaná schránka přijala miminko kolem 16. hodiny.

Slaný opět ožilo městskými slavnostmi

Slaný - Královské město Slaný patří mezi dvanáct českých a šest německých měst, které tvoří Společenství měst s husitskou minulostí a tradicí. Tato města každý rok pořádají různé akce v duchu slavných tradic. I letos tomu není jinak a Slaný se stalo v sobotu místem XX. Městských slavností.

Od třetí pražské defenestrace uplynulo 400 let

Slaný - Právě dnes 23. května je tomu 400 let od takzvané třetí pražské defenestrace. Tato událost ovlivnila nejen historii Evropy, včetně Českého království, ale zásadně změnila život města Slaného. 

Ubytovna Mexiko má šanci na záchranu, času ale není mnoho

Slaný - Jak už Kladenský deník informoval počátkem března, nad městskou ubytovnou Mexiko ve Slaném se začala stahovat mračna, jelikož rada města rozhodla, že zchátralý objekt bude prodán soukromému investorovi za 8,4 milionu korun. Vzhledem k tomu, že v ubytovně žije dlouhé roky skupina sociálně slabých obyvatel s nízkými příjmy, dostali tito lidé strach, co s nimi bude.

Slánští chovatelé působí ve svazu již třiadevadesát roků

Slaný /FOTOGALERIE/ - Stálicí mezi slánskými spolky je bezesporu Český svaz chovatelů drobného zvířectva (ČSCH). Již roku 1925 byl založen a zapsán v registru slánského okresního úřadu Klub pro zvelebení racionálního chovu holubů, králíků a drůbeže. Od té doby se odvíjí desítky let úspěšné chovatelské i výstavní činnosti, mezi které se řadí i současné chovatelské výstavy pravidelně pořádané členy místní základní organizací v květnu a září v areálu modelářského střediska ve Smečenské ulici.

OBRAZEM: Soutěž Kde domov můj ve školce U Divadla

Slaný - Kde domov můj je název velké výtvarné soutěže, která je v těchto dnech přístupná ve vstupních prostorách mateřské školy U divadla ve Slaném.

Na podporu léčby rakoviny vyrazili do ulic dobrovolníci se žlutými kvítky

Slaný - Letošní 22. ročník celonárodní veřejné sbírky Ligy proti rakovině se uskutečnil ve středu 16. května po celé republice, stejně tak ve Slaném a Kladně.

Olda Říha oslaví s Katapultem narozeniny ve slánském letňáku

Slaný - Nebývalé překvapení připravila skupina Katapult pro svoje fanoušky. V areálu Letního kina ve Slaném se uskuteční v pátek 18. května večer od 19.30 hodin koncert a potrvá trvá tři a půl hodiny. Obsahuje ohromnou smršť všech legendárních hitů včetně těch nejnovějších, ale co je hlavní, zahraje stříbrné album z roku 1978 ve stejném pořadí písní jako v době jeho vzniku a se stejným aranžmá všech písniček. Dokonale vyšlechtěný analogový zvuk ocení dnes už tři generace fanoušků, které Katapult má. A jistě také díky emocionálnímu náboji koncertu prožije každý návštěvník během jediného večera s Katapultem a Oldou Říhou celý jeho život.

Ve Slaném hořel dům, evakuováno bylo čtrnáct lidí i dva psi

Slaný /FOTOGALERIE/ - Požár nedávno zrekonstruované střechy jednoho ze tří třípatrových domů stojícího ve slánské Ouvalově ulici poblíž neblaze proslulé městské ubytovny Mexiko zalarmoval ve středu ráno složky záchranného integrovaného systému.

Při nehodě u obce Lotouš se zranilo šest lidí

Slánsko - V pondělí krátce před patnáctou hodinou se na velmi frekventované komunikaci I/7 ve směru ze Slaného do Loun stala za obcí Lotouš vážná dopravní nehoda. Čelně se zde srazily dva osobáky. Výsledkem je šest zraněných lidí.

Velvary přetlačily Tatran parádním fíkem Šaldy

Velvary - Těžkou zkouškou prošly vedoucí Velvary, které na domácím trávníku porazily na jaře mnohem lepší Tatran Rakovník gólem Petra Šaldy 1:0.

OBRAZEM: Most v ulici Olgy Scheinpflugové ve Slaném je uzavřen

Slaný - V souvislosti s plánovanou rekonstrukcí je od 23. 4. do 31.8. 2018 ve Slaném uzavřen most přes železniční trať v ulici Olgy Scheinpflugové. Most bude uzavřen pro automobilovou i pěší dopravu. Rekonstrukce je spolufinancována Státním fondem dopravní infrastruktury.

Ve Slaném se konal první ročník TEDx - Světla naděje

Slaný - Šest řečníků, kteří se dokázali vymanit ze zažitých stereotypů a pohledů na oblast, v níž se pohybují. Myslíte si, že jednotlivec nemůže nic změnit? Na to dostali odpovědi návštěvníci Městského kina ve Slaném, kteří se zúčastnili jedinečného projektu TEDx, jenž otevírá myšlení, propojuje světy. TEDx je nezisková iniciativa, jejímž centrem jsou “myšlenky hodné šíření” – sdílení podnětných nápadů a příběhů lokálních lidí v celosvětovém měřítku.

Oblíbený seriálový herec Michal Holán rád loví ve Slaném

Slaný - Jarní počasí láká řadu z nás do přírody a rybáře k vodě, kde mohou trávit pohodové hodiny při čekání na úlovek. Ideálním místem pro rybolov je například rybník Novas ve Slaném, kam si nachází pravidelně cestu řada rybářů nejen z regionu.

Slánští na úvod zopakovali loňské umístění

Praha – Ve stejném obsazení družstev jako v loňském ročníku odstartovala plochodrážní extraliga. Výsledky úvodního z osmi podniků dokonce okopírovaly poslední konečné pořadí. Slánský AK 3ton tak obsadil třetí příčku.

Béčko Slaného se nadřelo, oslabený Tatran ale udolalo

Slaný - Slánské béčko sice už podalo lepší výkony než proti rezervě Tatranu Rakovník, ale nakonec nějaké šance proměnilo a vyhrálo.

Olga Scheinpflugová se vrátí do slánského divadla po padesáti letech

Slaný - Letos si připomínáme padesáté výročí smrti významné slánské rodačky Olgy Scheinpflugové. Připomenout tuto slánskou osobnost se rozhodli hned tři organizace, které se v slánském kulturním dění aktivně projevují: Společnost patriotů Slaného (SpS), pěvecký sbor Consortium Camerale Slanense a Slánská scéna.  Jak k tomu vlastně došlo, nám sdělí představitelé dvou z nich a to právě ti, kteří přišli s prvním podnětem: člen Patriotů Martin Doupovec a sbormistryně Alena Šandová.

OBRAZEM: Se slánským farářem se přijel rozloučit i kardinál

Slaný -  Dlouholetý představený Římskokatolické farnosti ve Slaném – farář Pavel Táborský odchází na zasloužený odpočinek a podzim svého života stráví v domově pro seniory pro církevní hodnostáře.

OBRAZEM: Za Havlíčkem Borovským si vyšlápli v sobotu

Slaný - Galerie Dobeška ve Slaném na Masarykově náměstí ve Slaném přivítala v sobotu na startu 37. ročníku pochodu Za Havlíčkem ze Slaného do Bílého Aujezdce i letos desítky pěších i účastníků na kole, kteří si nenechali ujít tradiční výlet do někdejších Lázní Šternberk v lesním prostředí u obce Ledce. 

Z promítání v bublině jsou děti nadšené

Kladensko - Výjimečné pocity, jedinečné záběry, neuvěřitelný pohled v 360 stupních! Nevšední podívanou zažily tento týden děti z Mateřské školy U Divadla ve Slaném, kam jim animátorka Eva Čermáková přivezla takzvané sférické kino.

Poslední okresní zástupce v poháru končí

Slaný - Poslední zástupce Kladenska v krajské části Agro Poháru CS skončil. Fotbalisté Slaného osmifinálový zápas v Jílovišti tak trochu odpískali předem a po porážce 0:3 končí.

V Královicích se uskuteční 1. mezinárodní paradrezurní šampionát

Královice - Jezdecký areál v Královicích u Slaného bude od pátku do neděle hostit 1. Mezinárodní paradrezurní závody v ČR CPEDI3*. Tělesně handicapovaní jezdci předvedou soupeřům i divákům svoje umění. Závodit bude i česká paralympionička Anastasja Vištalová. Předpokládána je účast parajezdců z pěti zemí.

Chlapec se zřítil ze Slánské hory, pád přežil

Slaný - V úterý krátce po šestnácté hodině se vznášel nad Slaným záchranářský vrtulník. Letěl na pomoc chlapci, který se zřítil ze Slánské hory.

Zda bude v okresním domě muzeum nebo knihovna, rozhoduje i veřejnost

Slaný – Novorenesanční budova někdejšího Okresního úřadu ve Slaném stojící na nároží ulic Edvarda Beneše a Šultysovy patří sice mezi perly města Slaného, přesto je roky opomíjená. Svého času zde sídlilo i hejtmanství. Úžasná stavba, která je už zdáli dobře viditelná, nejlépe z Wilsonovy ulice, patří k těm, které se zaručeně vždy objeví na pohlednicích či v kalendářích.

OBRAZEM: Slánští pejskové pomohli kočičkám už pojedenácté

Slaný – Již jedenáctý ročník slánského pochodu s pejsky, memoriálu jezevčice Řanky nazvaného Pejskové pomáhají kočičkám, se uskutečnil v sobotu ve Slaném. Pejskaři i další turisté vyrazili na trať od Infocentra Slaný Pod Velvarskou branou, přičemž pětačtyřicetikorunovým startovným a konzervou přispěli na vrbičanský kočičí útulek Srdcem pro Kočky.

Za Havlíčkem Borovským vyrazí turisté už za týden

Slaný – V sobotu 14. dubna se vydají turisté - členové Klubu českých turistů Slaný a ostatní zájemci na 37. ročník pochodu Za Havlíčkem ze Slaného do Bílého Aujezdce. Legendární pochod startuje z Galerie Dobeška na Masarykově náměstí (stará radnice, sídlo městské policie).

Dny italské kultury ve Slaném začínají

Slaný - Tradiční dny národních kultur začínají v pátek 6. dubna ve Slaném. Poprvé se zde představení kultury a historie jednotlivých evropských i mimoevropských států odehrálo roku 2002. Tehdy se konaly Dny japonské kultury. V roce 2012 byla po ukončení francouzských dnů tradice přerušena. Podařilo se jí obnovit až po pěti letech, když se v loňském roce uskutečnily Dny izraelské kultury. Letošní 13. ročník, konaný mezi 6. - 13. dubnem je věnován Itálii.

Dny italské kultury zahájí v pátek

Slaný - Koncert k zahájení Dnů italské kultury ve Slaném se koná v pátek 6. dubna od 20 hodin.

Radnice už je obehnána lešením, konečně na ni došlo

Slaný /FOTOGALERIE/ - Hlavní budova slánské radnice na Masarykově náměstí, kde sídlí starosta, jeho kolegové, tajemník a další desítky úředníků, konečně dostane novou tvář. 

Ivo Šmoldas zavítal se svými hosty do Slaného

Slaný – Známý publicista, scenárista, moderátor, básník a překladatel Ivo Šmoldas bavil slánské městské divadlo. Večer, který moderovala novinářka a spisovatelka Marie Formáčková, přinesl spoustu vtipných historek a příběhů. Neobyčejně originálně podaný humor Iva Šmoldase navíc skvěle doplnil italský zpěvák Andrea Andrei. Chlapík, který v mládí stál ve fotbalové bráně Juventusu Turín nebo Lazia Řím, nabídl publiku průřez těmi největšími italskými hity.

Rastafidli Orkestra pokřtí svou první desku Soul Food

Slaný - Slánsko-pražské uskupení Rastafidli Orkestra (dále jen RFO) slaví v letošním roce 10 let od svého vstupu na českou hudební scénu.

Vítěz soutěže O nejlepší velikonoční nádivku vyhrál zájezd do Francie

Slaný /FOTOGALERIE/ - Čtvrtý ročník soutěže O nejlepší velikonoční nádivku se uskutečnil v neděli večer v Restauraci Sokolovna ve Slaném-Kvíčku.

Soutěž o velikonoční nádivku se koná dnes, zapojit se může každý

Slaný - V neděli 1. dubna od 19 hodin bude uspořádán v restauraci Sokolovna Kvíček ve Slaném 4. ročník soutěže o nejlepší velikonoční nádivku. Kvalitu jednotlivých nádivek bude posuzovat odborná komise pod vedením známého šéfkuchaře z restaurace Továrna Petra Janče.

OBRAZEM: Královice hostí velikonoční výstavu rhodéských Ridgebacků

Královice - V jezdeckém areálu Královický Dvůr Královice u Slaného se o víkendu koná XXVI. Klubová Výstava Českého klubu rhodéských Ridgebacků, která pokračuje i první dubnový den v neděli.

OBRAZEM: V Želevčicích naboural peugeot do domu

Želevčice - Krátce před patnáctou hodinou se stala ve čtvrtek v Želevčicích u Slaného dopravní nehoda. Dvaašedesátiletý řidič červeného Peugeotu 206 nezvládl řízení a naboural do zdi domu.

Nehoda tří vozidel se stala na křižovatce u Knovíze

Slánsko /FOTOGALERIE/ - V neděli se nedaleko Slaného stala nehoda tří vozidel. Výsledkem je jedno lehké zranění. Jedenašedesátiletý cizinec jedoucí v Toyotě Yaris nedal přednost na křižovatce silnic nedaleko exitu na D7 u Knovíze.

OBRAZEM: Horolezci překonali na stěně sami sebe

Slaný - Starosta Slaného Martin Hrabánek ocenil medailemi nejlepší žáky z každé školy, kteří soutěžili v prvním ročníku závodu v boulderingu určený pro děti z 2. stupně základních škol. Závody se konaly v prostorách Lezecké stěny Jitka ve Slaném. Klání se zúčastnily školy ze Středočeského kraje. 

OBRAZEM: Slaný hostí nadějné horolezce, konají se zde závody v boulderingu

Slaný hostí horolezce. Jedná se o první ročník závodu v boulderingu určený pro děti z 2. stupně základních škol. V tomto roce se ho účastní školy z Pardubického kraje, Středočeského kraje a Prahy. Ve Slaném probíhá kvalifikační kolo pro Středočeský kraj, zatím se zapojily základní školy z okolí - Slaný, Tuchlovice, Kamenné Žehrovice, Zlonice, Zvoleněves, Klobuky, Kvílice. 

OBRAZEM: Předjaří na Slánsku

Slaný - Obyčejná každodenní krása je všude kolem nás, stačí se jen kolem sebe dobře dívat. Kouzlo předjaří zachytila objektivem svého fotoaparátu Barbora Stádníková. Potěšit se jejím uměním můžete i vy.

Dobrá věc se podařila. Mexiko zatím neprodají

Slaný - Zastupitelé Slaného projednávali na svém březnové zasedání prodej městské ubytovny Mexiko v Ouvalově ulici ve Slaném. Necelý měsíc před tím schválila totiž záměr rada města - odprodat zchátralý dům soukromému investorovi za 8,4 milionu korun. Více než padesát sociálně slabých obyvatel žijících v městské ubytovně dlouhé roky to však vyděsilo, že přijdou o střechu nad hlavou a pro zjištění podrobností hromadně vyrazili na zasedání zastupitelstva do Městského centra Grand.

Vítězové Slánky se těší do Kolína

Slaný - Již tradičně se v měsíci březnu pořádá ve Slaném, v režii Střediska volného času pro děti a mládež Ostrov, velmi oblíbená postupová recitační soutěž Slánka. Pro velký zájem se připravuje ve dvou termínech. Letos v únoru soutěžily mateřinky. V březnu si daly soutěžní dostaveníčko základní školy a gymnázia, kterých se  oblastního postupového kola přehlídky dětských sólových recitátorů zúčastnilo pětadvacet z Kladenska a Slánska. 

Keramický festival se konal na Ostrově

Slaný /FOTOGALERIE/ - V pořadí již dvaadvacátý Keramický festival O hliněnou pícku, soutěžní přehlídky amatérských keramických výrobků v osmi kategoriích, se uskutečnil v prostorách slánského Střediska volného času Ostrov - Dům dětí a mládeže. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT