Viktorie Laura Konečná z Kladna přišla na svět včera jen pár minut po deváté hodině ráno v kladenské porodnici. Obdobně jako ji tu loni přivedli na svět dalších 1293 miminek. Číslo, které zní až neuvěřitelně, je podle statistik novorozeneckého oddělení Oblastní nemocnice Kladno ve srovnání tří uplynulých let nejvyšší.

Výrazný nárůst počtu porodů způsobený babyboomem už v porodnici pozorují několik let. V roce 2007 jich bylo 1207, předloni 1215 a loni 1273. Pro srovnání: v roce 1999 se jich na oddělení uskutečnilo pouze 849. Kromě toho, že nyní rodí matky, které samy byly dětmi babyboomu, narozené koncem sedmdesátých let, čísla zvyšuje i nárůst počtu mimokladenských rodiček.

Porodní asistentka Kateřina Urbanová, jež v kladenské nemocnici pracuje již 16 let, sdělila, že za dobu jejího působení se kromě většího počtu narozených dětí zvyšuje i věk matek. „Před deseti lety byly rodičky nejčastěji ve věku kolem 25 let. Nyní jsou to v průměru třicátnice,“ uvedla Urbanová.

Co se oblíbených jmen týká, zdravotní personál se shodl v tom, že velmi často přivádějí na svět Aničky, Marušky, Terezky. Chlapce pak rodiče s oblibou pojmenovávají Honzík, Matěj, Matyáš a v poslední době prý také Štěpán nebo Antonín.

Největší miminko se v loňském roce v Kladně narodilo už v únoru a po porodu vážilo 4,89 kilogramu, měřilo 54 centimetrů. Zato nejmenší přírůstek do rodiny na sebe nechal čekat až do prosince. Děťátko vážilo pouhých 940 gramů. Porodní asistentka ale podotkla, že míry dětí se rok od roku zvyšují. „Pamatuji si, že v uplynulých letech jsme tu měli i miminka, která měla přes pět kilogramů,“ řekla.

Ze statistik také vyplývá, že k porodům chodí stabilně asi polovina tatínků. Z loňských 1273 při narození svého potomka nebo člena rodiny bylo 606 příbuzných.

S nárůstem počtu porodů sice přibývá i zákroků provedených císařským řezem, ale pro porodníky může být dobrou zprávou, že toto číslo se nezvyšuje nijak markantně. Vloni bylo císařským řezem odrozeno 262 matek, 238 v roce 2008 a v roce 2007 to bylo 221 případů.

V kladenské nemocnici loni přišlo na svět také 20 dvojčat. „Jejich počet se meziročně výrazně nemění. Trojčata jsme žádná neměli a za tu dobu, co zde pracuji, si pamatuji pouze jedna,“ řekla Urbanová.V nemocnici se denně v průměru uskuteční čtyři porody, ale při silném dni je to osm až deset zákroků. Porodní asistentka k tomu upřesnila, že její zkušenosti potvrzují, že nejvíce se rodí skutečně při úplňku.

Stejně jako v jiných oblastech zdravotnictví i v porodnictví se ale někdy stane to, že zákrok nemusí buď matka nebo dítě přežít. Kateřina Urbanová uvedla, že vloni na oddělení naštěstí nezemřela ani jedna rodička. Dvě děti se ale bohužel narodily mrtvé.