Dobrá zpráva pro všechny ženy z Kladna, které se rozhodnou přivést své dítě na svět ve zdejší oblastní nemocnici. Radní rozhodli o finančním příspěvku města na pobyt novorozenců ve zdravotnickém zařízení podle počtu dní, které v něm po porodu stráví, a to až do výše 20 tisíc korun.

„Nikomu asi nedělá problém zaplatit za dítě sto osmdesát korun, pokud je v nemocnici tři dny. Komplikace však mohou nastat, když má novorozenec zdravotní potíže a v inkubátorů zůstává delší dobu. Pak může mít rodina sociální problém,“ poznamenal primátor Kladna Dan Jiránek.

Rada proto schválila zmíněný finanční dar pro kladenské rodičky. Systém funguje od počátku dubna tak, že nemocnice městu úhrady za pobyt novorozenců ve zdravotnickém zařízení vyfakturuje. Suma 20 tisíc korun vyplývá z maximální částky, kterou může rada odsouhlasit fyzickým osobám.
Nárok na uvedený finanční dar budou mít všechny kladenské rodičky bez rozdílu svého sociálního postavení. „Bude nastavena vzorová smlouva, kterou maminka v případě souhlasu potvrdí svým podpisem. Žádné testování o hmotném zajištění rodiček nepředpokládáme,“ sdělil primátor.

Nárok na příspěvek nebudou mít ženy, které porodí v kladenské nemocnici, ale nemají v největším středočeském městě nahlášeno trvalé bydliště. Město nebude hradit poplatek za novorozence ani obyvatelkám Kladna, které se rozhodnou rodit jinde. Zaplacena nebude ani doba pobytu novorozenců v jiných nemocnicích, kam musí být převezeni z vážnějšími zdravotními komplikacemi. Takové případy jsou ale prý jen ojedinělé.

„Problém je s poplatky je úplně někde jinde. Je to jednoduše zlodějina a nespravedlnost. Ministr Julínek říká, že poplatky jsou regulační a mají zamezit tomu, aby lidé zdravotnictví zneužívali, ale povězte mi, jak může novorozenec, který například leží v inkubátoru a bojuje o svůj život, něco zneužívat,“ řekla novopečená maminka Mária Zábrodská z Kladna.

A její slova potvrzují i další. „Jsme ráda, že město za naše miminka zaplatí, ale domnívám se, že novorozenci by měli být z poplatků všeobecně vyjmuti už v zákoně,“ dodala kladenská maminka Martina Šindelářová.

Ivana Burleová je jednou z těch, které však přesto, že rodily v kladenské nemocnici, nemají na příspěvek nárok, protože má trvalé bydliště ve Stochově.
„Kdybych neměla manžela, tak nevím, jak bych to sama zvládla, a to je spousta žen, které s dětmi zůstanou samy proti své vůli. Už takhle platíme za tři a to jsem opravdu šťastná, že jsou děti v pořádku. Neumím si představit, jak to dělají maminky, které mají miminko v inkubátoru například měsíc. Myslím, že tento krok ze strany Kladna je velmi vstřícný, ale stejně jako jiné maminky si myslím, že problém by se měl řešit plošně. O tom, že by podobný záměr měl i Stochov, nic nevím,“ uvedla maminka jen několik dní starých dvojčat Ivana Burleová.

Zuzana Vlková, Robert Božovský