Chorvatští vicemistři světa udolali po výsledku 1:1 a penaltovém rozstřelu Brazílii a jsou prvními semifinalisty mistrovství světa v Kataru. Všichni čtyři chorvatští střelci v rozstřelu uspěli, na druhé straně neproměnili své pokusy Rodrygo a Marquinhos. V semifinále balkánský celek narazí na lepšího z večerního utkání Nizozemsko - Argentina.

„Po skvělém zápase jsme vyřadili největšího favorita na titul. Ukázali jsme všechny vlastnosti, které zdobí Chorvaty - hrdost, odvahu, sebevědomí. Dali jsme do toho všechno, jsme bojovníci, kteří nasbírali za ty roky i velké zkušenosti. Ještě nekončíme, nikdo nás nesmí podceňovat. Můžeme tady dokázat velké věci," zvolal kouč Zlatko Dalič.

Obě branky na stadionu Education City v Dauhá padly až v prodloužení. Nejprve Neymar dorovnal 77. reprezentační trefou rekord legendárního Pelého, ve 117. minutě ale vyrovnal střídající Bruno Petkovič. Chorvaté obrat dotáhli v penaltách a na MS mají ze čtyř rozstřelů stoprocentní bilanci. Stejným způsobem uspěli i v osmifinále s Japonskem.

Dlouhé čekání

Chorvatsko nezdolalo dnešního soupeře po 90 minutách ani na pátý pokus, po letech 1998 a 2018 ale zvládlo i třetí čtvrtfinálový zápas na MS. Brazílie skončila ve stejné fázi jako na minulém šampionátu v Rusku. Na postup do semifinále čekají pětinásobní světoví šampioni od roku 2002, kdy celý turnaj ovládli.

„Těžko hledám po takovém zápase slova. Strašně to bolí, snil jsem o tom, že jednou pozvednu pohár pro mistra světa. Jako hráči už se mi to nepovede, ale kdo ví, třeba se jednou budu radovat v nějaké jiné funkci," hlesl kapitán Brazilců Thiago Silva. „Po každém zklamání jsem se dokázal zase zvednout, na tom se nic nezmění ani tentokrát. Takový je fotbal, jsem hrdý na to, co celý tým na turnaji předvedl."