Tak podivný konec zápasu se často nevidí. V závěru utkání mezi fotbalisty Francie a Tuniska se odehrála opravdu bizarní scéna. V osmé minutě nastavení srovnal na 1:1 Antoine Griezmann a rozhodčí Conger následně odpískal konec, jenže zápas nakonec remízou neskončil.

Fotbalisté USA na MS v Kataru porazili Írán
USA slaví velkolepý triumf nad Íránem na MS. Prezident Biden se po výhře odvázal

Jak je to možné? Hráči už si mezi sebou měnili dresy a objímali se, když se do akce vložil videorozhodčí. Hlavní sudí po zásahu VARu najednou přiběhl k monitoru a po zhlédnutí opakovaných záběrů kvůli spornému ofsajdu vyrovnávací branku zrušil.

Šlo o kontroverzní rozhodnutí. Griezmann totiž vybíhal z ofsajdové pozice a do hry se zapojil a vstřelil gól až poté, co míč odehrál tuniský obránce. Zápas pak ještě chvíli pokračoval, než přišel definitivně poslední hvizd.

Úřadující šampiony to ale mrzet nemuselo, do osmifinále totiž prošli i přes nečekanou porážku. Zato Tunisané měli smíšené pocity, ani historická výhra jim postup nepřinesla. Ten jim vyfoukla Austrálie, která porazila Dánsko.

Hervé Renard na lavičce Saúdů.
Uklízeč, který sejmul Messiho. A Saúdové díky Renardovi píší fotbalovou pohádku

Přesto šlo pro reprezentanty afrického státu o nezapomenutelný, emotivní a výjimečný okamžik. Hned deset hráčů v tuniské nominaci se narodilo ve Francii, navíc další dva tam od mládí žijí a mají dvojí státní příslušnost. Tunisko totiž bylo do roku 1956 francouzskou kolonií.

Životní branka

Tunisané se na pátý pokus dočkali první výhry nad vyslanci galského kohouta. Životní brankou se o historický triumf zasadil symbolicky nejlepší střelec týmu Vahbí Chazrí, který se narodil na Korsice.

„Francii jsem před losem chtěl, je to splněný sen. Jsem stoprocentní Tunisan i stoprocentní Francouz. Ale teď bojuju za Tunisko,“ svěřil se hrdina Tuniska, které ani napošesté neprošlo do vyřazovací fáze mistrovství světa. „Samozřejmě jsme zklamaní, že jsme ani se čtyřmi body nepostoupili. Rozhodně ale nemusíme odcházet zadním východem. Tunisko na nás může být pyšné.“