Nosí sice kamerunský dres, ale hrdě se hlásí k Rusku. Na šampionátu v Kataru dokonce hraje v kopačkách s ruskou trikolorou a v kabině spoluhráčům pouští ruské písničky. „Rusko je můj domov, stejně jako Kamerun. Proč bych se měl vzdát svého domova?“ odvětí Gaël Ondoua.

Kamerunec Ondoua se narodil v Yaoundé, ale dětství strávil v Moskvě, kde jeho otec pracoval na ambasádě. Prošel mládežnickými akademie Lokomotivu a CSKA, dvou slavných moskevských klubů. Od loňská působí v druhé Bundeslize v Hannoveru.

Australský obránce Miloš Degenek a francouzská hvězda Kylian Mbappé
Fotbal bere s nadhledem. Tlak je, když utíkáš před válkou, říká uprchlík

Osmadvacetiletý Ondoua se letos poprvé podíval do kamerunské reprezentace a hned si vysloužil nominaci na světový šampionát. „Kamerun jsem si vybral asi i kvůli mistrovství světa, to je snem každého fotbalisty,“ vysvětil v rozhovoru pro ruský web Sport-Express.

Ruský symbol nikomu nevadí

V prvním utkání na turnaji Kamerun podlehl těsně Švýcarsku 0:1 a prodloužil nelichotivou bilanci na mistrovství světa, když prohrál osmý zápas v řadě a na výhru čeká od roku 2002.

Paradoxem je, že zápas rozhodl ve prospěch Švýcarů rodák z hlavního města Kamerunu Breel Embolo. Ondoua, který naskočil ve druhé půli, zase běhal po trávníku v oranžových kopačkách s ruskou vlajkou. „Vždycky v nich hraju, i v Německu. Nikdy s tím nepřestanu,“ svěřil se Ondoua.

S problémy se kvůli ruskému symbolu v Kataru nesetkal. „Proč by to měl být problém? Pokud za mnou někdo přijde a zeptá se, tak mu odpovím. Můžeme jednat svobodně. Pokud by byly na moje kopačky stížnosti, přesto bych se pokusil je nosit.“

Breel Embolo branku do sítě Kamerunu neslavil.
Za branku rodné zemi výhrůžky smrtí od fanoušků. Embolo skolil na MS Kamerun

Ondoua bere Rusko jako svůj druhý domov. V rozhovoru prozradil, že v kamerunské kabině frčí ruské hity. „Klukům se to líbí, všichni tančí,“ líčil defenzivní záložník. Spoluhráči se na Rusko nevyptávají. V národním týmu je ale bývalý fotbalista Benoît Christian Angbwa, který dříve hrál v Rusku. „Komunikujeme spolu jen v ruštině,“ prozradil Ondoua.

Po mistrovství v poušti plánuje vyrazit ochladit se do Ruska. „Vrátím se domů do Moskvy. Nyní všechny myšlenky směřují k mistrovství světa a fotbalu. Ale určitě se pojedu podívat do Ruska.“