Týmové pojetí fotbalu, fantasticky fungující záložní řada. To jsou hlavní důvody chorvatského úspěchu nejenom ve čtvrtfinálové bitvě proti Brazílii. „Nemusíme se nikoho bát. Tajemstvím našeho úspěchu je naše soudržnost. Nehrajeme jako tým, ale jako rodina. Máme velkou motivaci, aby naše země mohla být hrdá,“ hlásí sebevědomě před semifinále sedmadvacetiletý obránce Josip Juranovič.

Družina trenéra Zlatka Daliče má navíc s Chorvatskem nečekaně vyrovnanou bilanci – z pěti zápasů Chorvaté dvakrát zvítězili, jednou remizovali a dvakrát prohráli, celkové skóre 7:5 navíc hraje v jejich prospěch. Argentina se opírá o výkony Lionela Messiho, který v Kataru hraje s velkou chutí.

Nejlepší záložní řada v historii

Sedminásobný držitel ceny Zlatý míč se trefil v osmi z posledních devíti zápasů, na světových šampionátech pak již desetkrát, čímž vyrovnal legendárního Gabriela Batistutu.

„Nemáme ještě konkrétní plán na zastavení Messiho. Obvykle se nesoustředíme na jednoho hráče, ale celý tým. Budeme se je snažit zastavit jako tým a ne hrát osobní obranu. Argentina nerovná se pouze Messi, mají řadu skvělých hráčů. Musíme zastavit celý tým Argentiny,“ řekl před vzájemným duelem útočník Chorvatů Bruno Petkovič.

Argentina prohrála jediné z posledních 41 utkání, po překvapivě prohře v základní skupině proti Saúdské Arábii ale šlape parta okolo kouče Lionela Scaloniho jako dobře promazaný stroj.

Chorvatsko si na MS může zahrát finále podruhé a obhajuje stříbro, v roce 1998 získalo bronz. Aktuální devízou balkánského celku je záložní řada v čele s fenomenálním dirigentem hry Lukou Modričem. „Mateo (Kovačič), Luka (Modrič) a Marcelo (Brozovič) jsou nejlepší chorvatští záložníci v historii. Nemyslím si, že se něco takového bude opakovat. Když jim přihrajete, je to jistější, než mít peníze v bance,“ prohlásil hráč Celtiku Glasgow Juranovič.

Klíč k úspěchu

A právě hra ve středu pole bude klíčem k případnému úspěchu Chorvatů. Povede se jim týmovou hrou přehrát ofenzivně velmi nebezpečnou Argentinu? Výkop semifinálové bitvy je naplánovaný na osmou hodinu.