Dost možná šlo o okamžik, který brzy obrátí veškeré plány brazilských Kanárků na katarském šampionátu vzhůru nohama. Absence ústřední hvězdy pařížského velkoklubu? S tím nepočítal nikdo. A trenér Tite má zase o šedý vlásek navíc.

Brazilský fotbalista Neymar
Hvězda v slzách. Neymar si zranil kotník, Brazílii ve skupině už nepomůže

Zranění Neymara už tu totiž jednou bylo. Psal se rok 2014, když slibně rozjetou kapelu Brazilců zastavilo právě odstoupení hvězdy s číslem 10. Jeho tanec na domácím mistrovství světa ukončil ve čtvrtfinále Kolumbijec Juan Zuniga. 

Neymar tehdy opouštěl hrací plochu na nosítkách, přesto Brazilci zvládli postoupit mezi čtyři nejlepší týmy turnaje. Nicméně pak už to asi každý známe. Historický debakl od Německa v semifinále a další blamáž i v utkání o bronzové medaile vrhly na jinak fenomenální karneval domácích hrdinů smutný stín.

Zranění Neymara ve čtvrtfinále MS tehdy stálo Brazílii sen o domácím zlatu.Zranění Neymara ve čtvrtfinále MS tehdy stálo Brazílii sen o domácím zlatu.Zdroj: Profimedia

Kolem hvězdy samé otazníky

Před čtyřmi lety v Rusku se Neymar stihl uzdravit až těsně před startem šampionátu, letos v Kataru vyvstává stejný průser hned po prvním utkání ve skupině. Brazílie přehrála Srbsko jednoznačně 2:0, i navzdory tomu byla atmosféra v táboře favorita dosti pochmurná. 

Odchod Neymara v slzách jako by všem brazilským fanouškům na stadionu vrátil do mysli osm let starou noční můru. „Je Neymar skutečně náchylný ke zranění, nebo je to už nějaká kletba?“ ptal se zoufale jeden z brazilských fanoušků na Twitteru.

Diego Maradona s vítěznou trofejí na MS 1986 v Mexiku
Jak se grázl Maradona stal bohem. Spoluhráči se ho báli budit, kapitána vyštípal

O tom, jak velké fiasko to ve finále může být, není třeba vůbec diskutovat. Brazílie je ústředním favoritem turnaje. A Neymar dost pravděpodobně její největší hvězdou. Navíc ani pozápasová vyšetření v nemocnici nevěstí nic dobrého. 

Výsledek? Poškozené vazy v kotníku. Doba rekonvalescence? O tom Jihoameričané pro jistotu mlčí. „Neymar byl na magnetické rezonanci a výsledkem jsou poškozené vazy v kotníku. Jsme opatrní, podstoupí léčbu, aby se do turnaje vrátil,“ stojí v prohlášení národního týmu.

„Budeme se o něj starat čtyřiadvacet hodin denně,“ dodal reprezentační lékař Rodrigo Lasmar ihned po utkání se Srbskem. 

Úvod turnaje zvládli Brazilci s naprostým přehledem, nad gólovými akcemi, které pohotově zametal do sítě kanonýr Richarlison, se oplýval celý fotbalový svět. Stejně tak jako tleskal vítězné trefě Casemira ve druhém utkání proti Švýcarsku.

Nicméně i přes hladký start turnaje půjde brazilská kapela do dalšího průběhu mistrovství světa s výrazně větším počtem otazníků. Kdy se vrátí Neymar? Respektive vrátí se nám vůbec?

Dvě brazilské hvězdy v akci - Neymar (vlevo) a Raphinha.Dvě brazilské hvězdy v akci - Neymar (vlevo) a Raphinha.Zdroj: Profimedia

Zlato je blízko, myslí si brazilská legenda  

Pro Brazílii je takřka nenahraditelný. Ať už ho trenér Tite postaví na jakoukoliv pozici, při každém doteku s míčem je smrtelně nebezpečný. A byť se v utkání se Srbskem nezapsal mezi střelce, byl hlavním režisérem většiny ofenzivních akcí Kanárků.  

Z Paříže si navíc do Kataru přivezl unikátní formu, po boku Messiho s Mbappém si v dresu francouzského hegemona doposud připsal hned patnáct branek a k tomu navíc dvanáct asistencí. A mohl zcela otevřeně promluvit o tom, že letos jede na Blízký východ pro zlatý drahokam. 

Na ten ostatně čeká celá Brazílie už dlouhých dvacet let. „Letos je ta šance na zlato větší než kdy předtím,“ myslí si jeden ze strůjců vítězného tažení z roku 2002 obránce Cafu, který osobně přihlížel úvodnímu zápasu proti Srbsku.

Bývalý ligový fotbalista, brněnský srdcař, bavič a dnes také televizní expert Petr Švancara
Po zápase Kataru jsem šel raději věšet vánoční výzdoby, vypráví šoumen Švancara

A byl jedním z těch, jimž se těsně před závěrečným hvizdem na chvíli zastavil dech. Skluz Nikoly Milenkoviče nešťastně zasáhl Neymara, který si při došlápnutí otočil pravý kotník do pozice, která se slovy jen těžko popisuje. A po chvíli bylo jasno: tohle nepůjde, vystřídejte mě.

První duel s ústřední hvězdou na tribuně však sbor trenéra Titeho zvládl. V poklidu tak proklouzl do vyřazovací fáze, kde budou Brazilci netrpělivě vyhlížet nejen svého soupeře, ale rovněž comeback kanonýra s číslem 10.