Návštěvníci telefonují, postávají s dětmi zklamaně u cesty a tak rádi by si prohlédli alespoň venkovní expozice. Bohužel to není možné. Pro mnohé je to stěží pochopitelné. Uvolnění pro tento typ činnosti má přijít nejdříve koncem května a to je věčná škoda.

ONLINE ke koronaviru najdete ZDE

Někteří možná namítnou, že na tom zoo nejsou o nic hůř než majitelé hotelů, restaurací lázní, kin, wellnes a dalších zavřených provozoven. Mají nárok na pomoc od státu, tedy bezúročné půjčky, kurzarbeit a další jednorázové podpory. Není to ale v případě zoo v tento čas už spíše nadbytečné omezení, které nakonec bude zbytečně jednou tahat peníze z kapes nás všech?

Nadále trvající omezení se totiž provozovatelům zejména malých zoo těžko chápe, když jsou všechny supermarkety plné, lidé v zahradních centrech si doslova dýchají na záda, farmáři na náměstích už opět prodávají své výpěstky a pěší i turisté vesele posedávají na trávnících i bez roušek. Provozovatelé i veřejnost si proto opakovaně kladou otázky, proč malé soukromé zooparky ani v těchto dnech fungovat nesmějí, když je většina zvířat umístěna na čerstvém povětří?

A právě malé zoologické zahrady a zookoutky mají oproti těm velkým obrovskou výhodu, že si zde lze domluvit návštěvu individuálně, nechodí sem davy a za dodržení přísných hygienických opatření by mohli být všichni spokojení. Navíc s vědomím, že zákeřný lidský koronavirus zvířecí kamarády nijak neohrožuje.

Co zakladatelé a další zaměstnanci v Zájezdu vydupávali s nadšením doslova ze země, by mělo neuváženým rozhodnutím shora jen tak skončit? A místo oslavy desátých narozenin by měli pořádat smutnou rozlučku? Nechtějí se proto vzdát bez boje a denně hledají způsoby, jak spojit síly s kolegy v podobné situaci a přimět vládnoucí garnituru, aby zvítězil zdravý úsudek. Nepřestávají totiž věřit, že kde je vůle, tam je i cesta.