Komentář někdejšího šéfa Microsoftu a vlivného podnikatele Billa Gatese, který překvapivě zhodnotil poslední dva covidové roky s tím, že covid byl vlastně jen čajíček a to nejhorší teprve přijde, přiměl k zamyšlení i mě.

Jak podnikatel a vizionář Bill Gates uvedl, celosvětovou pandemii předpovídal pět let před jejím nástupem, v době, kdy svět řešil ekonomický růst a bezhlavé tištění peněz bankami. Celkový průběh ohodnotil, slovy, že lidstvo mělo vlastně štěstí, byť na celém světě zemřelo v souvislosti s covidem téměř 20 milionů lidí. Během příštích dvaceti let se prý můžeme dočkat daleko horšího a především smrtelnějšího průběhu celosvětové pandemie způsobené například i bioterorismem.

Vzhledem k tomu, že zničující pandemie provázejí lidstvo od nepaměti, covidová skutečně asi nebyla tou poslední. Každému, kdo si Gatesův komentář přečetl, musí být úzko. Co dál? Má tedy cenu plánovat nějakou budoucnost? Slovy klasika bych řekla, nestahujme kalhoty, když brod je ještě daleko. Před sebou máme aktuálně léto a to bychom si měli všichni v první řadě užít. Přeji proto všem krásné dny a na katastrofy nemysleme. Ty beztak přijdou i bez našeho přičinění. Žijeme tady a teď a mnohokrát v minulosti už se stalo, že se moudří sekli ve výpočtu. Pamatujete ještě, když jsme před deseti lety očekávali konec světa? A zatím se točí dál. Takže prima dny všem.