Politika není jen o výsledcích, ale i jednáních a hledání kompromisů. Říká se, že volby pro politiky vyhlášením výsledků nekončí a druhé kolo voleb pokračuje do doby, než se některé ze stran podaří vytvořit koalici.

Volba pro Kladno vedená lídrem a současným primátorem Milanem Volfem sice vyhrála v Kladně komunální volby drtivým způsobem, když získala 34,23 procent platných hlasů, zatímco druhá ODS 20,82 procent, nicméně pomyslné „druhé vyjednávací“ kolo oproti ODS VPK zkrátka projela. Byl to lídr ODS Dan Jiránek, který dokázal poskládat většinu, byť řada členů koalice, a nakonec i on sám, musí svému stranickému vedení vysvětlovat spojení s SPD Tomia Okamury.

Dohady o tom, kdo získal většinu, jsou tak naprosto liché. Voliči rozhodli o svých zástupcích na plénu zastupitelstva města, zvolení zastupitelé nyní nesou odpovědnost za své kroky vůči voličům. Zda široká koalice byla správným krokem, rozhodnou voliči až v dalších volbách. Do té doby lze jen spekulovat a domnívat se, zda široká koalice proti jasnému vítězi voleb byla správným krokem komunálních politiků.