Takhle poputuje ubrousek někam na smetiště, nebo prý ekologičtěji, do nějaké daleké monstrózní spalovny, která ho sice spálí, ale asi bez radosti a se spoustou dalšího nesourodého odpadu, který by v obyčejných kamnech ani neshořel. Oheň se oddaluje od lidí, z jejich bezprostřední blízkosti. To chybí. Myslím, že se všichni shodnou na tom, že člověk odjakživa potřebuje všechny čtyři základní živly, to je zemi, vodu, oheň a vzduch. Pátý element uznávaný alchymií je éter, který byl na dlouho materialistickou vědou zavržen, teď to však není jisté.

Snažme se aspoň někdy někde přijít k ohníčku. K živému ohni. Zapalme si aspoň svíčku. Chválím všechny, kdo pořádají veřejné táboráky na opékání buřtů, trampské vatry se zpěvem kytar, zimní ohníčky na vánočních trzích, kde se můžete ohřát, opéci si buřtíka nebo se prostě potěšit zahleděním do praskajícího plamene.

Pokud nehoří stodola či sklad munice a podobně, bývá oheň veselý, probouzí nadšení a úlevu. A není to jen energie a teplo, že? Cítíme, že je v ohni nějaká kvalita, která povznáší ducha, která nás tajemně obšťastňuje. Proto, když jsme v mém rodném domě zavedli ústřední topení (já si to nepřála), říkávala babička Máňa o teple z radiátorů, jak známo roznášeném v potrubí vodou: „Kdepak, to je smutek! Tohle teplo je smutek.“ A já ji pochopila. I to, jak důležitou součástí její kuchyně, jejího každodenního života, byl sporák na uhlí a dříví. Ten každodenní oheň, který sama denně zakládala a udržovala, jí skýtal radost i chvilky přirozené meditace. Také když o svou kuchyň přišla a přestěhovala ji její dcera – moje maminka do dlouhého pokoje, kde nemusela nic dělat, složila babička ruce do klína a na domácích pracích ztratila zájem. K dceři se v její kuchyni nepřipojila. Četla noviny, zajímala se o mladší členy rodiny a hlavně o děti, ráda slyšela novinky, ráda poslouchala i sama si s námi zazpívala staré české písničky. Pak jednou ulehla a za nějaký čas od nás odešla nadobro – tedy v tomto životě. 

Přeji vám krásné Vánoce, pokud možno také s nějakým ohýnkem, když nevíte kam, zajděte si i s dětmi na kladenské dolní náměstí – tam na Vánočních trzích příjemný ohníček určitě najdete. Hoří tam pro vás. Užijte si ho a s ním celé požehnané svátky.

Alena Kottová