Odpůrci prezidenta Miloše Zemana mají pocit, že je šálí zrak, Zemanovi příznivci se nemohou probrat z mrákot a mnozí mají pocit, že se jim zhroutil svět. V projevu k českým velvyslancům se Miloš Zeman znovu jednoznačně postavil proti ruské agresi na Ukrajině a jasně podpořil českou pomoc Ukrajincům.

„Válka na Ukrajině je ruskou agresí,“ uvedl Zeman. „Samozřejmě plně podporuji dodávky zbraní na Ukrajinu, vážím si toho, že jsme zemí, která v přepočtu na obyvatele přijala nejvyšší počet ukrajinských uprchlíků, věřím, že se zapojíme do rekonstrukce Ukrajiny,“ řekl prezident. V jiné pasáži svého projevu také prohlásil, že v případě sankcí proti Rusku musí ekonomické zájmy Česka stranou.

Dalo by se polemizovat s pasáží Zemanova projevu, že k válce Rusko ponoukl odchod NATO z Afghánistánu. Já jsem přesvědčen, že to ale byla slabá reakce na okupaci Krymu a první kolo války proti Ukrajině na Donbasu, kde právě Zeman patřil mezi přední popírače reality. A ty, kteří v případě Krymu tvrdili, že se tolik nestalo. Ale ponechme tyto spory stranou.

Prezident, pokládaný ještě před půl rokem za Putinova trojského koně ve střední Evropě, se probral a zareagoval správně. Jeho postoj, viditelně trvalý, uklidňuje nálady v Česku a pomáhá bránit ruské agresi. Za to je třeba panu prezidentovi poděkovat.