„Pokud se vozidlo střetne se zvěří, jsou řidiči povinni nehodu ohlásit policistům. Ti pak vyrozumí příslušné myslivecké sdružení, které zajistí odvoz mrtvé zvěře z místa události,“ upozornila mluvčí policie Michaela Nováková.

„Pokud však řidič sraženou zvěř z místa nehody odveze a ponechá si ji, může jeho jednání být hodnocené jako krádež,“ varovala mluvčí.

Recept, jak předcházet srážkám automobilů s volně se pohybujícími zvířaty, podle odborníků prakticky neexistuje. „Je prostě nutné dbát zvýšené opatrnosti při řízení vozidla a jízdu vždy přizpůsobit okolnostem v daném místě, obzvláště pak tam, kde je umístěná dopravní značka upozorňující na zvěř,“ konstatovala Nováková, podle níž jsou kritickými místy silnice procházející lesními úseky, přes které zvěř migruje za potravou do polí na okrajích lesů.

Ke střetům se zvěří dochází zejména ve večerních a nočních hodinách a ráno pak při návratu zvířat na klidná stanoviště, kde přečkávají denní dobu trávením přijaté potravy.

Samotné krajnice silnic se v době sklizně zemědělských plodin stávají pro zvěř přitažlivé poztráceným obilím, které jí slouží jako potrava. Většinou se jedná o málo přehledné úseky silnic v zatáčkách, kde setrvačností často dojde ke spadnutí přepravovaného nákladu z vozidla a tím k vytváření míst, kde pak dochází ke střetu aut se zvěří. Tu láká i dozrávající ovoce spadané ze stromů do příkopů.

„Pod koly aut pak může skončit i zvěř vyplašená houbaři, turisty nebo volně pobíhajícími psy, případně lidmi jezdícími na motorkách a čtyřkolkách, kteří nerespektují zákazy vjezdu do lesa,“ doplnila policistka.

V místech, kde jsou dopravní značky Pozor zvěř, by měl podle policistů řidič ve vlastním zájmu přizpůsobit rychlost jízdy tak, aby byl schopný v případě spatření zvěře snížit rychlost nebo zcela zastavit. Lepší radu nenajdete.