Garáže jsou u frekventované hlavní silnice a vedle železniční trati. Hlas volajícího seniora by tak asi málokdo zaslechl, přičemž sousední vila je momentálně neobývaná. Měl štěstí. Přes tři zarostlé zahrady vzdálené asi sto padesát metrů slyšel volání o pomoc jiný, osmdesátiletý důchodce, který se vydal za sténajícím hlasem.

„Manželka mi sice vytýká, že když mi něco říká, tak neslyším, ale na zahradě bylo ticho, tudíž jsem sténajícího muže slyšel dobře. Popadl jsem mobil, vyšel ze vrat a vydal se za hlasem, až jsem ho objevil v garážích. Pán byl zkroucený na zemi a opřený o své auto a říkal, že se mu udělalo špatně a zatočila se mu hlava. Už nebyl sám, za ruku ho držel pan Václav Bečvář, který má garáž nedaleko. Zatáhli jsme pána ze slunce do chládku garáže a zavolali profíky. Protože už pořádně nevidím na display, vytočil jsem 158 a ozvala se pražská policie a ti následně volali záchranku,“ líčí dopolední příhodu osmdesátiletý Bedřich Hájek, jenž sám býval důlním záchranářem.

Vzhledem k tomu, že zraněný senior dochází i pravidelně na dialýzu – umělou ledvinu, převezli ho záchranáři po ošetření na další vyšetření do nemocnice.

close Sanitka přijela pro seniora ve Slaném. info Zdroj: Deník / Kateřina Nič Husárová zoom_in

Jak potvrzuje mluvčí středočeských záchranářů, Petra Effenbergerová, ve dnech, když prudce stoupne teplota, zvýší se i počet jejich výjezdů zhruba o 20 procent oproti běžným dnům.

„Doporučení na takto horké dny jsou jednoduchá: dodržovat pitný režim, ale vyhnout se pití alkoholu, úměrně se oblékat, nosit oblečení ze vzdušné a lehké látky, nosit pokrývku hlavy a nevycházet na slunce mezi dvanáctou a třetí hodinou odpolední. Bez dodržení těchto pravidel hrozí přehřátí, dehydratace organismu, následný kolaps a ztráta vědomí. Pokud jsou obtíže z horka lehčího charakteru, stačí postiženého položit nebo posadit do stínu na chladnější místo, uvolnit jeho oděv a dát mu napít,“ říká mluvčí záchranky.

Pokud ale člověk zkolabuje, vždy se musí nejprve zjistit, zda je při vědomí a jestli dýchá. „Jestliže dýchá, ale je stále v bezvědomí, v poloze na zádech mu zkusit zvednout dolní končetiny, tím se mu nahrne krev zpět do mozku. Je velmi pravděpodobné, že se probere. Pokud nedýchá, začít s resuscitací a ihned volat tísňovou linku 155. Nikdo se nemusí bát, že jeho znalosti první pomoci nejsou dostačující. Operátor volajícímu bude dávat pokyny, jak má pomoc poskytnout,“ zdůrazňuje Effenbergerová.