Poslední březnový den loňského roku se stal pro Petra Košaře z Kladna osudným. Krátce před dvaadvacátou hodinou ho nedaleko jeho bydliště srazil a usmrtil projíždějící tmavý mercedes. Za jeho volantem seděl Václav Chaloupka, člen rozvětvené rodiny provozující pouťové atrakce. Řidič po střetu nezastavil a vysokou rychlostí ujel. Na policii se přihlásil až následující den. Ve čtvrtek 22. lednaza to usedl na lavici obžalovaných u Okresního soudu v Kladně. Státní zástupkyně ho viní z ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci.

„Řidič mercedesu se plně nevěnoval řízení, nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a vzdálenosti, na níž měl se ztlumenými světly rozhled, a ve vysoké rychlosti srazil chodce, jenž při střetu utrpěl mnohačetná a se životem neslučitelná poranění hlavy, břicha a hrudníku,“ stojí mimo jiné v obžalobě. Neposkytnutí první pomoci se podle státní zástupkyně Chaloupka po nehodě dopustil tím, že se nepřesvědčil o zdravotním stavu chodce ani nepřivolal lékařskou pomoc, nýbrž z místa uprchl.

Obžalovaný u soudu doznal, že automobil řídil i že po střetu odjel domů, kde svůj mercedes zaparkoval v garáži. Uvedl také, že viditelnost byla dobrá a provoz slabý, vyjádřil však nesouhlas s vypracovaným znaleckým posudkem z oboru dopravy. Nad svým skutkem projevil v soudní síni lítost, na druhou stranu přiznal, že s pozůstalými se dosud osobně nekontaktoval, aby se jim alespoň omluvil. „Ten člověk mi doslova skočil pod auto. Že jsem mu nepomohl, jsem si uvědomil až doma. Stále docházím k lékaři kvůli psychickým problémům, jež mám z celé záležitosti,“ sdělil obžalovaný.

Obhajobu Václava Chaloupky by jeho právnímu zástupci záviděl asi málokterý z kolegů. Z dostupných údajů totiž také vyplývá, že obžalovaný muž neměl na svůj mercedes v době nehody uhrazené povinné ručení. Jeho konto řidiče je navíc zatíženo už dvanácti trestnými body a řidičský průkaz mu nebyl patrně odebrán jen proto, že se podle svých slov nezdržuje na adrese trvalého bydliště. Od roku 2006 se dopustil pěti přestupků v dopravě, čtyři z nich se týkají překročení rychlosti v obci. Naposledy byl přistižen dokonce měsíc poté, co zabil Petra Košaře.

Protože obhajoba včera předložila vlastní znalecký posudek z oboru dopravy, odložil soudce Roman Lada z důvodů jeho prostudování hlavní líčení na březen.

Zaznělo také u soudu:
Václav Chaloupka:
„Od svých čtrnácti let jezdím autem a nikdy jsem takový problém neměl.“
„Mám strach z kamer a naučil jsem se proto jezdit podle předpisů.“
„Auto jsem dal do garáže. Mělo rozbité světlo. Řekl jsem si, že ten chlap má asi zlomenou nohu a hned jsem si otevřel flašku vína.“
„Auto mě živí. Ročně najezdím asi padesát tisíc kilometrů.“

soudní znalkyně z oboru psychiatrie:

„Jedná se o jedince, který není schopen řídit motorové vozidlo.“
soudní znalec z oboru dopravy:
„Byla to rána jako hrom. Auto se pohybovalo rychlostí vyšší než devadesát kilometrů v hodině.“