Pokud to bylo jen trochu možné, škody byly likvidovány bezprostředně po dešti.

„V Litevské ulici padl vzrostlý javor napříč silnicí a zcela ji zablokoval. Ještě týž večer byl strom ze silnice odstraněn,“ informoval vedoucí odboru životního prostředí kladenského magistrátu Radovan Víta.

Pro všechny členy záchranného integrovaného systému byla noc ze čtvrtka na pátek více než náročná. Podle informací mluvčího středočeských hasičů Ladislava Křivana bylo od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána evidováno 410 událostí. Do práce se zapojilo v celém kraji 31 stanic hasičů, kterým pomáhalo 89 jednotek dobrovolníků. Likvidovat škody vyjíždělo postupně 197 vozů a 400 hasičů.

„Počet padlých stromů a jejich částí se bude nejspíše zvyšovat. Počítáme s dalšími výjezdy v průběhu víkendu, jelikož řada lidí přijede na chalupu nebo do nějakého rekreačního objektu a zjistí, že mají přes půl zahrady spadlé dřeviny,“ dodal Ladislav Křivan.

Silná větev se zřítila na území centrálního kladenského hřbitova a způsobila škodu převážně na náhrobcích a prasklých náhrobních deskách. Bylo velké štěstí, že nedošlo k úrazu, jelikož před náhlou bouřkou často lidé nestíhali utéci.

Škody byly likvidovány už od včerejšího večera. Zaměstnanci hřbitova ve spolupráci s městskou policií Kladno prošli okamžitě po bouřce všechna kladenská pietní místa a pečlivě kontrolovali, zda se nestalo neštěstí a pod padlými částmi dřevin někdo nezůstal.

Dnes časně ráno kontroloval statik pomocí plošiny na všech hřbitovech větve ostatních stromů, zda nehrozí nebezpečí zřícení.

„Po jeho souhlasu byl centrální hřbitov zpřístupněn veřejnosti okolo desáté hodiny. Bouřka strhla také strom na hřbitově v Dubí,“ řekl správce kladenských hřbitovů Petr Pokorný.

Dřeviny byly zasaženy po celém území. Velké nebezpečí jsou uvolněné silnější větve, které jsou stále zachyceny v korunách stromů. Z tohoto důvodu celé dnešní dopoledne projížděli Kladnem pracovníci odboru životního prostředí a specializovná arboristická firma s vysutou plošinou, kteří kontrolovali případné poškození zeleně.

„Likvidaci padlých dřevin a jejich částí provádějí tři firmy zajišťující údržbu zeleně. Veškeré práce byly uskutečněny ve součinnosti s Městskou policií Kladno. Hlášení o případných naprasklých či nalomených dřevinách mohou občané směřovat na mail odboru životního prostředí Magistrátu města Kladna radovan.vita@mestokladno.cz,“ dodal Radovan Víta.