Po střetu vozidla Škoda Fabia stříbrné barvy s projíždějícím osobním vlakem na místě zahynul šedesátiletý spolujezdec z automobilu. Čtyřiatřicetiletého řidiče odvezli záchranáři s těžkým šokem do nemocnice ve Slaném.

Vlak před sebou automobil tlačil po kolejích asi padesát metrů. Nikdo z dvaceti cestujících nebyl zraněn. Ti dále pokračovali z místa nehody přivolaným autobusem.

,,Něco takového tady v poslední době nepamatuji. Kdysi tady ťuknul rychlík do automobilu, ale to nebylo nic vážného a už je to několik let nazpátek,“ řekla Kladenskému deníku jedna z místních žen přihlížejících zásahu záchranářů.

„Spolujezdec podlehl smrtelnému poranění hlavy. Jeho tělo bylo zaklíněno pod nárazníkem vlaku. Z místa jsme odvezli na interní oddělení slánské nemocnice třicetiletého řidiče, jenž byl bez zranění, ale měl akutní stresovou reakci na vzniklou situaci,“ informovala mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.

„Příčina čtvrteční dopravní nehody bude předmětem dalšího vyšetřování,“ konstatovala mluvčí policie Jana Šteinerová.

Nehoda také zastavila provoz na trati meziSlaným a Kralupy nad Vltavou. ,,Vše záleží na tom, jak rychle se věc vyšetří a za jak dlouho se odstraní následky nehody. V současné chvíli vám nemohu přesně říct, kdy bude doprava na trati obnovena,“ informoval kolem čtvrté hodiny odpoledne tiskový mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Podle informací, které se podařilo od místních obyvatel zjistit, patřila fabia společnosti, která v Neuměřicích, Slatině a Olovnici buduje kanalizaci. Silnice, kde se přejezd nalézá, je totiž užíváná během roku vesměs pouze místními.

"Je to spojovací slepá ulice, kudy nikdo moc nejezdí. Přestože je to přejezd bez závor, úsek je velmi přehledný a nechápu, proč jedoucí vlak nikdo z těch dvou ve vozidle neviděl," uvedl Petr Brádka ze sousedního Kamenného Mostu, jenž musel při cestě ze zaměstnání z Kralup nad Vltavou použít ve čtvrtek odpoledne náhradního odvozu.

"Domů se vracím pravidelně vlakem. Na nádraží nám oznámili, co se stalo, a že vlaky nepojedou asi několik hodin. Známý jel náhodou okolo autem, tak mě odvezl. Jinak bych čekal hodně dlouho. Je to velká tragédie a bohužel ne první," doplnil Petr Brádka.

O neštěstí ještě ani v pozdních večerních hodinách neměl bližší informace ani nikdo z vedení obce. "Starostka Stanislava Brejníková je na dovolené, takže vám nic nepoví a já jsem se vrátila před chvílí, takže se bohužel také k záležitosti nemohu vyjadřovat," uvedla Zdeňka Mančíková ze sekretariátu neuměřického obecního úřadu.

Co se stalo na kolejích v sousední vesnici netušil krátce před dvacátou hodinou ani starosta Zvoleněvsi Pavel Richtr. "Jsem mimo úřad a celý den jsem nebyl ani v obci. Divím se tomu, co říkáte, protože v těch místech je skutečně velmi dobře vidět vlak i z dálky," uzavřel starosta.

Nejedná se o první neštěstí na místě zkřížení silnice a železniční trati v okrese Kladno v letošním roce. V polovině dubna došlo k podobné tragédii v Hospozíně, kde po střetu s vlakem zahynula ve Škodě Octavia mladá spolujezdkyně. Její manžel, který vůz řídil, byl tehdy ihned z místa nehody s vážnými zraněními trasportován do střešovické nemocnice.

Poslední dostupná čísla počtu železničních přejezdů v České republice
Celkový počet přejezdů - 8 389
Zabezpečených výstražným křížem – 4734
Zabezpečené světely a signalizací + závorami – 988
Zabezpečené světly signalizací bez závor – 2080

Matěj Říha, Kateřina Husárová,Robert Božovský, Jana Nováková