Ve středu krátce před polednem došlo na silnici mezi Sýkořicí a Bratronicemi k nepříjemné dopravní nehodě kamionu značky Mercedes naplněného kamením, který skončil převrácený v lesním porostu. Jen šťastnou shodou okolností nedošlo k žádnému zranění, ale škoda na vozidle je nejméně 2,5 milionu korun. Z výpovědi řidiče vyplynulo, že jel s korbou plnou nákladu směrem od Sýkořice, přičemž v protisměru vyrazilo osobní vozidlo, jež ho ohrozilo.

"Jezdím tudy s nákladem třikrát denně pro kamení do nedalekého lomu, takže místo dobře znám. Nechápu proč, ale najednou proti mně vyrazilo malé červené auto a jelo prostředkem silnice. Nezbývalo mi nic jiného, než strhnout řízení doprava. Tam byla ovšem měkká krajnice, která nápor nevydržela, utrhla se pode mnou a auto se následně zřítilo do lesa,“ uvedl Jiří - řidič kamionu společnosti Spazier z Kralup nad Vltavou, jenž má za volantem nákladních vozidel dvanáctiletou praxi a vyjma středy bez jediné nehody.

Kvůli tomu, že kabina kamionu byla po nárazu z jedné poloviny zdemolovaná, měl štěstí také řidičův kolega, který včera do práce nedorazil.
„Protože je u nás ve firmě nový, musel dnes na vstupní prohlídku k lékaři. V tom případě to bylo dobře. Kdyby na místě spolujezdce seděl, nemusel by také vůbec přežít,“ uvedl dispečer spediční společnosti.

Kvůli tomu, že se auto převrátilo do lesního porostu, hrozil zde navíc únik ropných látek. Přivolaní stochovští hasiči likvidovali následky nehody několik hodin kvůli tomu, aby pilami odstranili překážející větve, které mohly perforovat dosud nepoškozenou nádrž s naftou. Pomocí těžké techniky se podařilo nakonec vyprostit i kamion a silnici zcela zprovoznit.

„Na místo byla vyslána jednotka profesionálních hasičů ze Stochova. Za pomoci motorové pily byl strom rozřezán. Při nehodě uniklo z nádrže na 450 litrů asi 100 až 150 litrů nafty. Kvůli tomu, že je to v chráněné krajinné oblasti, bylo informováni i úředníci odboru životního prostředí v Rakovníku a společnost Dekonta na likvidaci kontaminované zeminy. Hasiči utěsnili nádrž a ve 13.15 hodin se na místo dostavili odborníci z Dekonty a stochovští hasiči odjeli zpět na základnu,“ řekla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Svoje vyjádření poskytli včera odpoledne i rakovničtí policisté.
„Řidič kamionu, jenž nezvládl řízení, sjel mimo silnici, kde přerazil stromy. Kvůli hrozícímu úniku nafty byli na místo okamžitě přivoláni hasiči. Předběžně vyčíslená škoda je 600 tisíc korun. Ke zranění řidiče nedošlo a dechová zkouška vyloučila alkohol,“ uvedl rakovnický policejní mluvčí René Černý.

Podle vyjádření majitele dopravní společnosti Petra Spaziera z Kralup nad Vltavou se škoda vyšplhá nejméně do výše 2,5 milionu korun. „Nepovažuji to za nic výjimečného, takové nehody jsou bohužel na denním pořádku. Auto pro jeho míru poškození budeme muset odepsat, návěs se po opravě bude moci používat zřejmě i nadále,“ uzavřel Petr Spazier.