Už v 16.30 upozorňovali hasiči, za posledních 60 minut byli nuceni zasahovat hned u šesti nehod, mimo jiné u Kolomut na Boleslavsku nebo u obce Dubno na Příbramsku. „Jeďte opatrně,“ vyzvali na platformě X s odkazem na ledovku, která pokryla silnice po celých středních Čechách.

Další nehody na sebe v příštích hodinách bohužel nenechaly dlouho čekat, přičemž policie potvrzovala, že v drtivé většině byly spojené právě s ledovkou a povětrnostními podmínkami. Naštěstí se obešly bez zranění, nebo si vyžádaly zranění lehká. Třeba v 16.45 havarovalo vozidlo se dvěma ženami v Krňanech na Benešovsku. Obě utrpěly lehká zranění. Těsně po 17. hodině havarovala řidička, ročník 1985, s vozem do stromu v Kuňovicích na Benešovsku. V 18.25 vyjížděly záchranné složky k havárii na Pašinku na Kolínsku, kde řidič skončil s vozem v příkopu. Bouralo se také v Odolene Vodě na Praha-východ, Krupé na Rakovicku, Kněžemostu na Boleslavsku či u Jesenice na Praze-západ. Tam dokonce policisté evidovali v 19 hodin zásah u pěti dopravních nehod.

Záchranáři  a hasiči u nehody. Ilustrační foto.
Auto u Kolomut narazilo do stromu. Jeden člověk je v nemocnici

Právě okolí Prahy záchranné složky zaměstnávalo v souvislosti s ledovkou nejvíce. „Aktuálně zasahujeme u více než tří desítek dopravních nehod. Nejvíce jich je v okolí Prahy, přibývá i Boleslavsko“ sdělila mluvčí policie Barbora Schneeweissová v 19 hodin.

Český hydrometeorologický ústav ČR vydal v souvislosti s ledovkou výstrahu. „V průběhu večera a noci budou srážky od jihu slábnout, současně se bude významně oteplovat, riziko tvorby ledovky tak v regionech na jihozápadě Čech postupně pomine. Naopak v regionech na západě a především na severu území bude trvale pršet po většinu noci, teploty se budou pohybovat stále kolem 0 °C, na promrzlém povrchu tak déšť bude trvale namrzat. Riziko tvorby ledovky v těchto oblastech poleví až ve čtvrtek dopoledne, kdy budou srážky přecházet opět do sněžení,“ napsali meteorologové na platformě X s tím, že ve čtvrtek dopoledne a odpoledne bude pásmo sněžení postupovat přes území republiky směrem k jihovýchodu a současně se bude razantně ochlazovat.

„Mokré povrchy a povrchy s odtávající vrstvou sněhu začnou namrzat, postupně se bude vytvářet náledí nebo zmrazky. S ohledem na mimořádnost meteorologické situace předpokládáme po celé období komplikace v dopravě a energetice. Především v oblastech s tvorbou velmi silné ledovky (nejvyšší stupeň nebezpečí) může nastat kalamitní situace,“ upozornili.

V souvislosti s tím vydali také mapu, na které je viditelné, že ve středu večer a v noci na čtvrtek platí pro celý Středočeský kraj vysoký stupeň nebezpečí ledovky. Ve čtvrtek dopoledne by měl být ve většině kraje běžný stav, výjimkou je oblast Mladoboleslavska a část Mělnicka, kde se dále počítá s vysokým stupněm nebezpečí ledovky.