Jedním z nich byl i Martin Charvát z Loun. Ten úsekem silnice vedoucí z Prahy do Loun projížděl jen pár minut po střetu obou vozů. „Muselo se to stát jen pár minut před tím, než jsem k té nehodě přijel. Přede mnou stály dva vozy a v protisměru asi také dva. Když jsem zastavil, všiml jsem si, že rodina, které zůstalo jejich auto viset na svodidle, zrovna z vozu vylézala,“ popsal Charvát.

Podle svých slov proto neváhal a vydal se účastníkům nehody na pomoc. „Šel jsem tam ještě spolu s dalšími lidmi, ale většina z nich běžela ke druhému vozu, kde zůstalo zaklíněno dítě. Proto jsem nabídl těm z dodávky, aby si alespoň do příjezdu záchranářů šli sednout ke mně do auta, aby jim nebyla zima. Záchranky přijely tak do deseti minut, ale co mě překvapilo, bylo, s jakou rychlostí tam doletěl vrtulník,“ řekl svědek nehody.

Podle jeho slov se ihned po příjezdu záchranáři vrhli na auto se zaklíněným dítětem a hned poté začali ošetřovat i ostatní účastníky nehody. Ještě před příjezdem druhého sanitního vozu na místo dorazili i hasiči, kteří se dali do vyprošťování osob z černého vozu.

„Myslím, že tím vrtulníkem odvezli jednu holčičku a její maminku. Do jedné ze sanitek naložili jednoho muže a rodinu, kterou jsem měl u sebe v autě, naložili do druhé. Jednu z jejich dcer jsem ale po dohodě se záchranáři odvezl do slánské nemocnice sám. Měla jen zlomenou ruku a asi by pro ni nebylo dobré být v sanitce s dalšími, kteří na tom byli hůř, už kvůli psychice,“ dodal Martin Charvát.

Středočeská záchranná služba dostala oznámení o nehodě dvě minuty po nedělním poledni. Její mluvčí Tereza Janečková potvrdila, že na místo byla vyslána jedna posádka záchranářů ze Slaného, jedna z Kladna a přivolán byl i vrtulník. „Ženě z černého vozu už záchranáři bohužel pomoci nemohli. Řidiče převezli se zlomeninami do nemocnice ve Slaném a dítě, které s nimi jelo ve voze, letecky transportovali do pražské nemocnice v Motole,“ sdělila Janečková.

Druhým sanitním vozem byl podle jejích slov přepraven muž z dodávky. „Utrpěl mnohočetná poranění a byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Matku i s oběma dcerami jsme převezli na chirurgickou ambulanci slánské nemocnice,“ uvedla mluvčí s tím, že podrobnosti převozu jí nejsou známy. „Každopádně bychom ale nikoho na místě nenechali, takže pokud některou z pacientek vezl někdo jiný než záchranáři, rozhodně se před transportem s řidičem dohodli,“ upozornila Janečková.

Vzhledem k tomu, že od tragédie na silnici u Lotouše uplynulo teprve pár dnů, její viník ještě nebyl určen. „Dopravní nehodu i nadále vyšetřujeme a čekáme na výsledky znaleckých posudků,“ sdělila mluvčí kladenských policistů Jana Šteinerová.