K tragické nehodě došlo ve čtvrtek před 19 hodinou v Žilině na Kladensku. Na teprve jedenáctiletého chlapce tu na hřišti před místním penzionem spadla fotbalová branka. Hoch utrpěl vážná poranění hlavy, proto byl letecky transportován do pražské nemocnice v Krči.

Podle místních lidí byl chlapec z Moravy v Žilině na dovolené s rodiči. Ubytovali se penzionu a v inkriminovanou dobu si půjčil od zdejších mladíků míč, protože se chtěl ještě s jedním zakopat na blízkém hřišti. Jak ale přesně k nehodě došlo, nikdo z několika desítek lidí, kteří ve stejnou chvíli seděli na zahrádce před restaurací, neviděl.

„Událost nám byla nahlášena před devatenáctou hodinou s tím, že na dětském hřišti na skoro dvanáctiletého hocha spadla fotbalová branka. Poškozený chlapec si kopal ještě s jedním a chytal v brance. Ten se na okamžik otočil, zaslechl ránu a uviděl chlapce, jak leží pod brankou,“ sdělila mluvčí kladenské policie Jana Dětská.

„Podle vyjádření starostky Žiliny nebyl nikdo provozem hřiště pověřený a je volně přístupné veřejnosti. Důvod nehody je předmětem dalšího šetření policie,“ dodala Dětská.

„Nevíme jak se to stalo. Slyšeli jsme jen ránu, sdělil jeden z hostů a v tom samém se shodují i ostatní. „V první chvíli jsem myslel, že se zvedne a oklepe, ale ne. Tak jsem k němu vyběhl a poskytl mu první pomoc. Bylo vidět, že ho branka uhodila do čela,“ sdělil starosta nedalekých Bratronic Vladimír Štěrba, který v tu dobu byl v restauraci také.

Na místo se seběhli ještě další dospělí a přivolali záchranku. „Lékařka ve spolupráci s leteckou službou chlapci poskytla přednemocniční ošetření. Zajistila mu dýchací cesty a vrtulník ho transportoval na dětské traumacentrum nemocnice v Krči,“ sdělila mluvčí kladenských záchranářů Tereza Janečková. „Pravděpodobně se jednalo o vážné poranění hlavy a měl poruchy vědomí. Už z tísňové výzvy bylo jasné, že se závažné poranění, a proto operátorka rovnou kontaktovala i posádku s vrtulníkem,“ dodala.

„U pacienta se potvrdilo závažné poranění hlavy a je ve velmi vážném stavu. Umístili jsme ho na jednotku intenzivní péče kliniky dětské chirurgie a traumatologie. Rozhodující pro něj bude následujících tři až pět dní,“ upřesnila mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.

Nešťastnou událost si tedy, není nikdo schopen vysvětlit. „Hřiště v obci funguje asi rok a půl bez problémů. Je to naprosto šokující záležitost a teď už je samozřejmě pozdě uvažovat nad tím, jak brány zabezpečit. Uděláme však co budeme moci. Velice mě mrzí, co se stalo,“ sdělila starostka Žiliny Božena Horešovská.