O události ze sobotního večera informovala v úterý policistka Eva Hašlová. „Sedmačtyřicetiletý muž se po požití většího množství alkoholu nezdráhal kolem osmé hodiny večer usednout do vozidla a vyjet na silnici,“ konstatovala. Připomněla, že špatně skončila jeho jízda ze Mstětic do obce Zápy. Bylo to ve chvíli, kdy se měl míjet s protijedoucím osobním autem. A – vozidla se neminula.

Řidič, který se v maléru ocitl zcela nevinně, podle slov Hašlové nemohl nárazu zabránit. „Ačkoliv se snažil vyhnout podezřele jedoucímu autu v protisměru, i přesto došlo ke střetu. Nebylo možné se zcela vyvarovat srážce s vozem, jehož řidič byl pod vlivem alkoholu,“ shrnula dosavadní poznatky policie. Připomněla dále, že bouračka si vyžádala jedno zranění, jež bylo třeba ošetřit v nemocnici.

Muž, který před jízdou popil, je nyní podezřelý ze spáchání dvou přečinů: ohrožení pod vlivem návykové látky a ublížení na zdraví z nedbalosti. „Za tyto skutky mu nyní hrozí pobyt za mřížemi až na tři roky, peněžitý trest nebo zákaz činnosti,“ upozornila Hašlová, jakou sazbu určuje trestní zákoník.

Jedním dechem před alkoholem za volantem varuje. Připomíná, že nejen zvyšuje agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale zhoršuje periferní vidění a přináší celkový útlum. „Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění,“ upozornila dále Hašlová. „Do alkoholové pasti se přitom zdaleka nemusí dostat člověk, který usedne za volant bezprostředně po konzumaci,“ připomněla ještě policistka, jež varuje rovněž před takzvaným zbytkovým alkoholem. Pro něj jsou příznačné omezené vnímání, kdy člověk snadno něco přehlédne, a zpomalené reakce.