Nebezpečí padajících stromů se v plné síle ukázalo i v Kladně. O štěstí v neštěstí ale mohou mluvit obyvatelé jednoho domu v Dánské ulici, kde v úterý před půl jednou ráno padl podmáčený strom na zaparkovaná auta. Tento incident totiž mohl mít mnohem tragičtější následky. Strom padl přímo do míst, kde jsou nádoby na ukládání odpadu, a také navazujících na přechod pro chodce, kudy přes den projdou desítky a možná i stovky lidí.


Obyvatelé přilehlého domu přitom na toto nebezpečí kladenský magistrát upozorňovali jen pár dní před tím. „Jsou to zhruba tři týdny co jsem předával bytovému družstvu podklady o zeleni v okolí domu. Speciálně na tento strom jsem v nich upozorňoval. Slíbili, že pošlou dopis na magistrát. Připojil jsem tam i plánek objektu s tím, že jsem označil tento strom a zdůraznil, že je nakloněn pod úhlem 45 stupňů nad chodníkem, kde je velká frekvence pohybu lidí. Žádal jsem o zhodnocení jeho stavu,“ popsal předseda domovní samosprávy obytné budovy v Dánské ulici.


Přírodní živly ale zafungovaly dříve než úřady a strom skutečně padl. Dva lidé přitom utrpěli škodu, přičemž jedním z nich je taxikář, jehož práce na vozu závisí. Podle slov Miroslava Jánského ale měli jisté štěstí i majitelé aut, neboť nejtěžší část stromu, kmen, spadl mezi jedno vozidlo a kontejnery. U nehody zasahovali strážníci, policisté a hasiči.


„Na pomoc nás přivolala policie, která událost nejprve nafotila. Poté jsme nastoupili my a zbytky stromu rozřezali a odstranili. Provedli jsme také úklid komunikace. Celý zásah trval asi půl hodiny,“ sdělila mluvčí kladenských hasičů Lenka Kostková.


„Případ prošetřujeme jako škodní událost, kdy oba majitelé vozů zhodnotili škodu v celkové výši 35 tisíc korun,“ uvedla mluvčí kladenské policie Michaela Nováková.


„Podle mých informací obdržel odbor životního prostředí dopis den před tím, než k nehodě došlo, tudíž ani nebyl dostatek času kontrolu naplánovat. Bylo mi sděleno, že konkrétně tento strom neměl poškozený kořenový systém a rizikově nakloněných je v Kladně více. Pro příště bych tedy v akutních případech doporučil rovnou zatelefonovat,“ řekl mluvčí kladenského magistrátu Libor Kasík.


„V současné době máme v databázi asi dva tisíce inkriminovaných stromů a další sem neustále zařazujeme na základě podnětů občanů. Podle nich také plánujeme kontroly a odborník je přizván například i tehdy, když se provádějí práce na komunikacích a hrozí možnost poškození kořenového systému,“ uvedl Kasík.


Zároveň také přislíbil, že odborníci provedou kontrolu v Dánské ulici v horizontu dvou týdnů.


Po této události se u obyvatel strach z nebezpečného porostu ještě prohloubil. „Problematických stromů je tu víc. Například ten hned vedle pozůstatku padlého by potřeboval minimálně prořezat. Domnívám se, že v půdě ho drží jen to, že je částečně zakryt chodníkem. Po něm se ale kvůli hrbolům, které způsobují kořeny, nedá pořádně chodit. Je nebezpečný tím spíš, že koruna stromu v blízké době ještě ztěžkne nově narostlými listy,“ dodal Miroslav Jánský.