„Pouze vzájemným respektováním řidičů a chodců v dopravě a dodržováním silničních předpisů lze snížit počet dopravních nehod na našich pozemních komunikacích. Policie dále upozorňuje řidiče, aby v době nepříznivého počasí, kdy jsou silnice kluzké, v ranních a nočních hodinách bývá snížená viditelnost vlivem mlhového oparu a dochází i k námraze na komunikaci, aby zvýšili svoji pozornost a přizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky a povětrnostním podmínkám. Policie apeluje na řidiče, aby usedali za volant odpočatí a plně se za jízdy věnovali řízení,“ uvedla policejní mluvčí Jana Šteinerová. 

Další policejní upozornění je určeno především chodcům, kteří by si měli uvědomit, že nemají při přecházení silnice absolutní přednost. „Při přecházení pozemní komunikace je důležité nejen se rozhlédnout k bezpečnému přejití vozovky, ale je zde velmi důležité využít očního kontaktu chodce s řidičem. Ani v silničním provozu bychom neměli opomínat na tolerantnost a slušné jednání,“ dodala Jana Šteinerová.

Kladenští dopravní policisté o uplynulém víkendu vyjížděli ke čtyřiadvaceti dopravním nehodám, při kterých utrpěla lehčí zranění celkem desítka osob. Předběžná škoda byla vyčíslena na celkovou částku 1,383 milionu korun. Ve čtrnácti případech byla příčinou dopravní nehody rychlost, osmkrát způsob jízdy a dva řidiči nedali přednosti v jízdě. Jen v neděli 17. prosince dopravní policisté prošetřovali sedmnáct dopravních nehod. Od půlnoci z neděle na pondělí do pondělní desáté hodiny vyjížděli policisté k dalším pěti dopravním nehodám, při kterých nebyl nikdo zraněn a byla způsobena škoda pouze na vozidlech.

„Kladenští policisté vyzývají řidiče, aby dodržovali předpisy silničního provozu a neriskovali nebezpečnou jízdou své životy a zdraví, ale také především životy a zdraví ostatních účastníků silničního provozu,“ říká Jana Šteinerová.

Dopravní policisté dále upozorňují, že silnice pokryté sněhem nebo ledovkou, ale rovněž i pouze po dešti mokrá silnice má jiné vlastnosti než pozemní komunikace, která je suchá. Především vlivem ledu, sněhu a mokra se prodlužuje brzdná dráha vozidla.