Podle některých rybářů masivní úhyn nastal kvůli tomu, že se do vody dostala cizorodá látka. Dosavadní šetření ale ukazuje na to, že ryby neměly dostatek kyslíku.

Deníku to řekl důvěrný policejní zdroj. Definitivní stanovisko ovšem bude jasné až po vyhodnocení vzorků odebraných z rybníka o víkendu.

Hospodář smečenské organizace rybářů, která má většinu vodních ploch na Kladensku a Slánsku na starosti, Zdeněk Stuchl řekl, že v období veder kontrolovali všechny rybníky každý druhý den.

,,Stalo se to ze dne na den, takže se zřejmě dostalo do vody něco, co tam nepatřilo,“ řekl Stuchl.

,,Drtivou většinu uhynulých ryb tvořili tolstobici, kteří jsou teplomilní. Kyslík ve vodě ze dne na den nespadne. Ale definitivní příčinu budeme znát až po rozborech,“ dodal.

Havárii podle hospodáře nepřežil ani stoosmdesáticentimetrový sumec, jinak v rybníku zatím zůstala většina ryb.

Podle informací Deníku je ale situace vážnější. Dokonce prý není vyloučeno, že pokud se opět vrátí vlna tropických veder, zemřou kvůli nedostatku kyslíku i zbývající ryby.

Jeden z místních rybářů, jenž se u rybníka nacházel v pondělí dopoledne, kdy na místě pracovali i policejní vyšetřovatelé, řekl, že to je třetí havárie v této lokalitě.

,,Rybník je tady dvacet let a tohle je potřetí, kdy ryby uhynuly,“ kroutil hlavou. Přikláněl se spíše k verzi s nedostatečným kyslíkem.

,,Je tu jenom tak po pás vody. Navíc tolstobici jedí trávu, která ji okysličuje,“ uvedl sedmdesátiletý rybář z Tuchlovic.

Mluvčí kladenské policie Michaela Nováková informovala, že rybářům vznikla škoda zhruba 100 tisíc korun. ,,Případ zatím prošetřujeme pro podezření z poškozování cizí věci,“ uvedla Nováková.

I tak ale není vyloučeno, že si rybáři za katastrofu mohou sami.