„Ukazuje to na výskyt fekálií,“ informovala mluvčí hasičů Lenka Kostková. „Zmíněné látky bývají obsaženy ve splaškových vodách,“ sdělila analytička laboratoře Jana Biříková.

Otravu potvrdilo i laboratorní vyšetření několika uhynulých ryb provedené ve Státním veterinárním ústavu. Starosta obce Jiří Junek reagoval na výzvu policie a podal trestní oznámení na neznámého pachatele. „Událost prošetřujeme jako trestný čin ohrožení životního prostředí. Další kroky se budou odvíjet od zjištěných výsledků rozborů a způsobené škody,“ řekla mluvčí policie Jana Šteinerová.

Konečnou ztrátu dokesští rybáři zatím vyčíslenu nemají. Stále z hladiny sbírají další a další uhynulé šupináče. „Jen první den jsme jich do vybagrované díry vyvezli tři plná kolečka. Naštěstí v úterý dorazila bouřka, která situaci alespoň trochu zlepšila. Jinak by bylo všechno vtahu,“ prohlásil člen místní rybářské organizace Václav Šmolík, který cenu mrtvých ryb odhaduje na minimálně deset tisíc korun. Vyšší výskyt fekálií prý zaznamenal i chovatel ryb v Družci na spodnější části toku.

Podobná situace v rybníku Nohavice podle vedoucího odboru životního prostředí kladenského magistrátu Radovana Víty nastala v posledních letech už potřetí. „Hlavním důvodem jsou nánosy bahna v korytě přitékajícího potoka. Malý průtok pak vede k nedostatku kyslíku. Vyzveme Povodí Vltavy, které je správcem Loděnického potoka, aby provedlo odbahnění,“ řekl Víta.

Tento krok ale vedení obce Doksy učinilo už dříve. „V únoru jsme poslali Povodí Vltavy dopis se žádostí o vyčištění toku. Na místo se dostavil jejich pracovník, jenž provedl šetření. Do konce dubna vyčistili naplaveniny v asi pět set metrů dlouhém úseku pod rybníkem směrem na Družec, koryto prohloubili a odstranili větve. Pak to ale přestalo, patrně vyčerpali finanční částku, kterou na to měli přidělenu,“ konstatoval Jiří Junek.

Podle jeho slov není jisté, že se fekálie do rybníka dostaly ze žehrovické čistírny odpadních vod, jež se nachází na horním toku Loděnického potoka. „Mohl by to být nějaký průmyslový fekál ze septiku, nějaké výrobny nebo zemědělského živočišného chovu,“ domnívá se starosta.