K nepříjemné dopravní nehodě sanitky a několika osobních vozidel, při níž naštěstí nedošlo k vážnému poranění žádného z účastníků, došlo v pondělí odpoledne v Kladně-Kročehlavech. Sanita, která ujížděla se zapnutými majáky a pacientkou do pražské nemocnice, nedojela a převrátila se na rohu Pražské a Arménské ulice.

Žena byla následně převezena jiným sanitním vozem. Pro zdravotníky je taková kolize, i co se týče následků, mnohem větší malér než v případě běžných vozů.

„S houstnoucím silničním provozem jsou a budou rizika dopravních nehod sanitních vozů stále častější. Již nyní se děje mnohem více nehod sanitek než před dvaceti lety. Musíme s tím počítat a být na to připraveni. Za posledních pět let jsme měli na Kladensku tři větší dopravní nehody se sanitním vozem. Jedna se stala u zimního stadionu, druhá u Tuchlovic a další v Kročehlavech,“ řekla mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.

V Kladně jsou, dle jejích slov, nyní tři sanitní vozy, jeden záložní a jeden malý terénní sanitní vůz s přívěsem s vybavením pro mimořádné události.
„Po nehodě používáme v Kladně záložní vůz z Benešova, protože jiná posádka RZP má ten kladenský. Ve Slaném jsou dva sanitní vozy.

Z policejní zprávy vyplynulo následujícící: „Jedenačtyřicetiletý řidič Škody Felicia pick up nedal při odbočování přednost v jízdě sanitě a na poslední chvíli, když ji viděl, zůstal stát. Řidič sanity strhl řízení, aby nedošlo k přímému střetu s vozidlem a srazil se s dalšími dvěma stojící vozidly, která dávala přednost v jízdě. Alkohol byl u všech řidičů vyloučen na místě,“ řekla kladenská policejní mluvčí Jana Šteinerová.

Předběžný odhad způsobených škod byl policisty v den události vyčíslen na 472 tisíc korun. Zdravotníci nakonec škodu na sanitě značky Mercedes odhadli na tři čtvrtě milionu. „Sanitní vůz se po havárii převrátil na bok a byl značně poškozen. Po nehodě byl převezen do dílen v Benešově a zatím nevíme, zda hobude možné opravit nebo bude nutné nahradit ho jiným sanitním vozem,“ uzavřela Tereza Janečková.